آشنایی با سخت افزار رایانه – قسمت سوم

جعبه رایانه Case

جعبه‌ای است که قطعات مهم رایانه مانند برد اصلی، دیسک سخت و دیسک درایوها در آن قرار دارد. کیس‌ها در اندازه‌های گوناگون ساخته می‌شوند که از میان مدل‌های خانگی می‌توان موارد AT و ATX را نام برد.

سال هاست كه كيس ها و مادربردهاي منطبق با استاندارد ATX جايگزين مدل هاي AT گشته اند.
فرم فاكتورهر رايانه، نوع كيس، مكان قرارگيري قطعات روي مادربرد و مكان نصب منبع تغذيه و نوع كانكتورهاي آن را مشخص مي كند و به توليد كنندگان قطعات مختلف رايانه اطمينان مي دهد كه محصول آنها با ديگر قطعات رايانه سازگار است. مثلا در استاندارد ATX، كيس با مادربرد ATX كاملا تطبيق مي كند چرا كه سازنده كيس به عنوان مثال دقيقا مي داند مكان پورت هاي ورودي/خروجي (I/O Panel) و يا شيارهاي توسعه بر روي مادربرد نصب شده در داخل كيس كجا خواهد بود.
همچنين توليدكننده مادربرد مي داند كه چه تعداد جاي پيچ بر روي مادربرد خود تعبيه كنند و هر يك را در چه مكاني قرار دهد تا در يك كيس ATX استاندارد نصب شود. فاكتور فرم علاوه بر استاندارد سازي كيس و مادربرد، شامل منبع تغذيه رايانه نيز مي شود و كانكتورهاي ارتباطي آن با ساير سخت افزارها و مكان قرارگيري آن داخل كيس را تعريف مي كند.

case

منبع تغذیه Power Supply

منبع تغذیه، قطعه ای از رایانه است كه مسئول تأمین و تنظیم جریان و ولتاژ الكتریكی در رایانه می باشد. این قطعه به صورت جعبه ی بزرگ و مستقل در کیس رایانه قرار می گیرد. كار منبع تغذیه تبدیل ولتاژ متناوب (َAC) به ولتاژ مستقیم (DC) است.

نکاتی که باید در خرید پاور به آن توجه کرد :

 • توان پاور:

یکی از اولین فاکتورهایی که بایستی در خرید پاور به آن توجه نمود توان آن است که در تامین انرژی مورد نیاز سیستم، اهمیت به سزایی دارد . توان خروجی پاور به دو صورت روی آن ثبت می شود: 1- توان واقعی 2- توان حداکثر. (اختلاف بین توان واقعی و حداکثر چیزی در حدود 150 وات می باشد)
همیشه در خرید منبع تغذیه به این نکته توجه کنید که حداکثر توان واقعی پاور شما در حدود 20 درصد بیشتر از توان مصرفی سیستم شما باشد زیرا این عامل باعث افزایش کارایی و همچنین ماندگاری سیستم و پاور در شرایط سخت کاری می شود. اما در صورتی که توان مصرفی سیستم شما بیشتر از توان واقعی باشد در شرایطی که سیستم به برق بیشتری برای پردازش های پیچیده نیاز داشته باشد، منبع تغذیه برای تامین برق مصرفی تحت فشار قرار گرفته و در این صورت با افت ولتاژ، سیستم با ولتاژ های نامناسبی تغذیه شده که خود باعث بروز مشکلات زیاد در سیستم خواهد شد.

 • ورژن پاور

پاورهای امروزی که در بازار کشورمان وجود دارد دارای نسخه های 2/1 و 2/2 هستند. این پاورها دارای مشخصاتی مانند کانکتور برق 24 پین برای تامین برق مادربورد، وجود کانکتور PCI-E و تعدادی فاکتور های امنیتی جدید در ساختار خود هستند که باعث محافظت از سیستم می شود اما در نسخه های جدید پاور علاوه بر 24 پین یک کانکتور برق 8 پین نیز وجود دارد که وظیفه آن تامین انرژی مورد نیاز پردازنده(چیپ ست های 975 و 955) است.

 • PFC

امروزه دیگر روی اکثر پاورهای موجود در بازار گزینه ی PFC نوشته شده است. در واقع PFC یا Power Factor Correction بخشی در پاور است که با تصحیح و هماهنگی ولتاژ ورودی، باعث استفاده بهینه از توان ورودی و کاهش توان مصرفی توسط پاور می شود.

 

 • منبع تغذیه دارای ولتاژهای گوناگون با توان های مختلف می باشد مانند:
 • ولتاژ ۵+ ولت: این نوع ولتاژ توسط تمام مادربردها، مدارها و وسایل جانبی رایانه مورد استفاده قرار می گیرد و رنگ سیم های آن قرمز می باشد.
 • ولتاژ ۱۲+ ولت: موتور هارددیسك و وسایل مشابه با آن از این ولتاژ استفاده می كنند. سیم آن نیز معمولاً زرد رنگ است و گاهی اوقات به رنگ قرمز نیز دیده می شود.
 • ولتاژ دهی ۵- و ۱۲- ولت: این دو ولتاژ در رایانه های قدیمی وجود داشت، اما اكنون در منبع تغذیه ها نصب می شوند. این دو دارای جریانی كمتر از یك آمپر هستند.
 • ولتاژ ۳/۳+ ولت: پردازنده های جدید از ولتاژ ۳/۳ ولت استفاده می كنند، در صورتی كه پردازنده های قدیمی از ولتاژ ۵+ استفاده می كردند.
 • سیگنال دهی صحت ولتاژ (قدرت مطلوب(:پس از روشن شدن سیستم، منبع تغذیه به مقداری زمان احتیاج دارد تا به سطح ولتاژ مفید و مطلوب برسد و اگر سیستم شروع به كار كند و منبع تغذیه بعد از آن به كار افتد اتفاقات بدی رخ خواهد داد. برای اینكه رایانه قبل از آمادگی منبع تغذیه روشن نگردد سیگنالی به نام (Power good) درستی ولتاژ و یا قدرت مطلوب به مادربرد ارسال می شود
 • سیگنال روشن بودن: در منبع تغذیه های جدید تابعی تعریف شده است كه به وسیله نرم افزارها میتوان منبع تغذیه را كنترل نمود.
 • سیگنالStandby : این ولتاژ در حالت خاموش بودن رایانه وجود دارد، این سیگنال به صورت نرم افزاری رایانه را روشن می كند.
 • اجزاء سازنده منبع تغذیه
 • مبدل : كه ولتاژ را تبدیل می کند.
 • یك سو كننده:  جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می كند.
 • صافی:  امواج را می گیرد.

power

519
۰
۱۳ اسفند ۹۲

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم