آموزش ساخت WinPE

امروز می خواهیم ساخت ابزاری را به شما دوستان عزیز آموزش دهیم که بسیار مفید هست و در خیلی از مواقع به ما کمک شایانی می کند .به علاوه اینکه ساخت این ابزار هم با خود شما خواهد بود. یک بار این ابزار را می سازید و همیشه استفاده می کنید و در خیلی از موارد نیاز شما به استفاده از نرم افزار های 3rd party  را مرتفع می کند.

این ابزار WinPE نام دارد و بسیار پرکاربرد است.

از کاربردهای این ابزار :

1-      پارتیشن بندی هارد خام ، یا تغییر در پارتیشن هاردی که پارتیشن بندی شده

شاید شما بخواهید قبل از نصب ویندوز هارد خود را پارتیشن بندی کنید ، می توانید به جای استفاده از نرم افزارهای سنگین از این ابزار سبک استفاده کنید.

2-      یا اینکه بر روی هارد شما در حال حاضر ویندوزی وجود ندارد و شما قصد دارید در هارد خود فایل هایی را از طریق شبکه کپی کنید ، بااین ابزار می توانید به کارت شبکه خود در حالی که هیچ سیستم عاملی ندارید IP تنظیم کنید و به این ترتیب از منابع شبکه استفاده کنید.

3-      یا اینکه می توانید ویندوز را برروی هارد نصب کنید ، نرم افزارهایی که نیاز دارید را هم بر روی سیستم عامل نصب کنید و بعد از آن image بگیرید ، و در پارتیشن دیگری از هارد کپی کنید و زمانی که برای سیستم عامل شما مشکل غیر قابل حلی پیش آمد از این روش استفاده کنید تا image را با تمام نرم افزار ها بر گردانید .

4-      ممکن است برای شما پیش آمده باشد که ویندوز شما دچار مشکل شده و load نمی کند ، اما شما قبل از نصب ویندوز و فرمت به فایل هایی که درون پارتیشن نیاز دارید ، WinPE می تواند به شما کمک کند.

5-      یا سیستم شما موقع load شدن به شما error داده که نمی تواند load کند و شما دنبال راه حلی می گردید که مشکل را برطرف کنید و …

….

این موارد بخشی از عملکرد این ابزار کم حجم است .

برای ساخت این ابزار شما نیاز به WAIK  دارید ، می توانید این ابزار را از سایت مایکروسافت به راحتی دانلود کنید که به صورت رایگان در سایت مایکروسافت قرار دارد ، حجمش در حدود 1.7G است.

00-1

*

00-2

1-      بعد از دانلود می بایستی نرم افزار را بر روی سیستم عامل خود نصب کنید . می توانید بر روی یک DVD رایت کنید یا در هارد ذخیره کنید و از روی هارد عملیات نصب را انجام دهید .

00-3

2-      فایل را باز کرده و بر روی گزینه ی start CD دوبار کلیک می کنیم

02

3-      فایل را باز کرده و بر روی گزینه ی start CD دوبار کلیک می کنیم

03

4-      منتظر می شویم تا مراحل نصب برنامه شروع شود

04

5-      پروسه نصب شروع می شود next می کنیم

05

6-      I agree را انتخاب می کنیم

06

7-      مکان ذخیره سازی برنامه را تعیین می کنیم

07

8-      مرحله confirm را next می کنیم

08

9-      نرم افزار شروع به نصب می کند.

09

10-   بعد از نصب close می کنیم.

10

11-   در تصویر می بینید که برنامه به درستی نصب شده است

11

12-   می توانید به مکان ذخیره سازی برنامه بروید و در پوشه DOCS اطلاعاتی در خصوص این برنامه را کسب کنید ، از جمله موارد استفاده از این برنامه ساخت WinPE  ، ساخت anwer file برای نصب اتوماتیک مراحل ویندوز و …

12

13-   در تصویر شماره 11 مشاهده نمودید که با نصب برنامه command prompt هم ایجاد شد ، که شامل دستور هایی هست که در CMD پیشفرض نمی توانیم اجرا کنیم ، به دلیل اینکه این دستورات در سیستم عامل به صورت پیش فرض وجود ندارند .

13

وارد مراحل ساخت WinPE  می شویم

1-      اولین دستور برای ایجاد فایل WinPE  است .   دستور copype x86 را وارد می کنیم و در انتها مسیری که برای ذخیره کردن این فایل درنظر گرفته ایم را وارد می کنیم ، شما به جای x86 می توانید amd64 را وارد کنید ، اما با x86 هم می توانید WinPE  بسازید که بر روی پردازنده های 64 بیتی کار می کند .

Copype X86 C:\hiva-winpe

14

2-      می بینیم که پوسه hiva-winpe در مسیری که در نظر گرفته بودیم ساخته شد .

15-1

3-      در تصویر قبلی دیدید که فایلی به نام winpe.wim هم ایجاد شده است ، شما می توانید این فایل را mount کنید و تغیراتی را در آن ایجاد کنید و یا از روشی که ما به شما پیشنهاد می کنیم استفاده کنید (در آموزش های بعدی در مورد mount کردن هم صحبت می کنیم) . فایل imagex را از مسیری که مشاهده می کنید کپی می کنیم و در پوشه ISO که در hiva-winpe وجود دارد کپی می کنیم.

18

4-      و در نهایت فایل winpe.wim را در مسیر شکل زیر کپی می کنیم.

 Copy Winpe.wim C:\hiva-winpe\iso\sources\boot.wim

21-3

5-      و در نهایت با دستوری که در تصویر مشاهده می کنید پوشه iso را تبدیل به image با پسوند iso می کنیم.

oscdimg –n –betfsboot.com C:\hiva-winpe\iso C:\hiva-winpe.iso

22-3

6-      می بینید که فایل iso ساخته شد ، شما می توانید این فایل را در یک cd write کنید و یا در flash یا هارد دیسکی که bootable شده کپی کنید و از آن استفاده کنید.

23

7-      ما این فایل را بر روی cd رایت کردیم و تنظیمات سیستم را برروی boot from CD قرار دادیم

24

8-      منتظر load شدن می شویم

25

9-      می بینیم که WinPE یک خط فرمان است ، به عبارتی یک windows سبک است که فقط دارای خط فرمان است

26

10-   در این مرحله چند تا کاری که می توانیم با WinPEانجام دهیم را به شما عزیزان نشان می دهیم ،

استفاده از دستور diskpat

کارهای زیادی می توان با این خط فرمان انجام داد ، ازجمله پارتیشن بندی هارد .

 Diskpart

27

11-   برای مشاهده اینکه چند هارد دیسک داریم از دستور زیر استفاده می کنیم.

Select disk

28

12-   یک هارد داریم ، آن را انتخاب می کنیم .

Select disk 0

29

13-   List volume می کنیم تا ببینیم چند درایو داریم چون ما معمولا یه درایو به عنوان system reserve داریم که در computer explorer آن را نمی توانیم ببینیم ، بنابراین ردیف volume ها در این قسمت ممکن است با آنچه که در پنجره کامپیوتر می بینید تفاوت کند .

List volume

30

14-   در تصویر قبلی دیدیم درایو D همان درایو ویندوز است ، می توانیم این پارتیشن را فرمت کنیم و … . با دستور exit از diskpart خارج می شویم .

Exit

31

15-   وارد درایو D می شویم و با Dir محتویات این volume را مشاهده می کنیم.

 Dir

32

16-   فرض بگیرید ویندوز شما قابلیت bootable خود را به هر دلیلی از دست داده و boot نمی کند اگر ویندوز شما 64 بیتی باشد وارد مسیر زیر می شود( اگر 32 بیتی باشد به جای syswow64 ، system32 را می نویسید)

 Cd windows\syswow64

33

17-   برای bootable کردن دستور زیر را وارد کنید .

bcdboot d:\windows

34

منبع

2,698
۳ دیدگاه
۱۷ خرداد ۹۳
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

 • محمد حسین نورالله
  خرداد ۲۸, ۱۳۹۴

  سلام,وقت بخیر
  من هنگام نصب به مشکلی برخوردم که متوجه نمیشم ایرادش کجای کار !
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنین
  متن پیغام:
  the cabinet file “win PE.cab”requiared for this installation is corrupt and cannot be used this could indicate a network error,an error reading from rhe CD_ROM ,or problem with this pakage

 • مجید نفری
  تیر ۶, ۱۳۹۵

  (در آموزش های بعدی در مورد mount کردن هم صحبت می کنیم)
  سلام.این آموزش رو کی قرار میدید

 • عالی و کاربردی و واضح