آموزش نصب اکتیودایرکتوری در ویندوز سرور ۲۰۱۲

در مقاله گذشته که به صورت اختصاصی در اختیار سایت سیسکو هوم قرار گرفت به ایجاد یک active directory جدید در ویندوز سرور ۲۰۰۸ پرداختیم و امروز قصد داریم اموزش ایجاد یک اکتیو دایرکتوری جدید رو در ویندوز سرور ۲۰۱۲ را به شما اموزش دهیم،قبل از اینکه وارد بحث این اموزش شویم تمام دوستان را به عضویت در کانال سیسکوهوم دعوت می کنم تا بتوانید از مطالب به صورت بهتر استفاده نمایید .

*
در بعضی از قسمت های ویندوز سرور ۲۰۱۲ نسبت به سرور ۲۰۰۸ ما شاهد تعامل بهتر با قطعات سیستم با ویندوز هستیم و ازنظر گرافیکی در موقعیت بهتری قرار دارد .
برای اولین بار در یک شبکه شما یک اکتیودایرکتوری enterpriseرا دارید پیاده سازی می کنید ، enterpriseیعنی ادمین های کل شبکه یا ادمین که به عنوان مدیر کل اکتیو دایکتوری هایی می باشد که در یک سازمان قرار دارد .
شاید در یک سازمان ما شاهد چندین اکتیو دایرکتوری باشیم،اما ان اکتیو دایرکتوری که به عنوان اولین اکتیو داریکتوری در کل شبکه پیاده سازی شده است را به عنوان اکتیو دایرکتوری اصلی می نامند که تمام AD های دیگر باید به ان وصل بشوند و سیاست های خودشان را دریافت نمایند ، میزان دسترسی هر یک از افراد در شبکه توسط همین اکتیو دایرکتوری اول مورد شناسایی قرار می گیرد پس در ایجاد این اکتیو دایرکتوری نهایت دقت را در پیاده سازی ان قرار دهید .
حداقل تجهیزات مورد نیاز برای نصب اکتیو دایکتوری ویندوز سرور ۲۰۱۲ به شرح زیر است :
مورد اول اینکه شما باید حداقل یک ونیم گیگا هرتز پردازنده ۶۴بیتی داشته باشید ، مورد دوم اینکه میزان ramشما ۵۱۲ باشد حداقل حافظه شما هم باید ۳۲ گیگابایت باشد ، اما نکته قابل توجه این است که شما وقتی در حال نصب این roleدر ویندوز سرور ۲۰۱۲ هستید با مشکلاتی رو به رو می شوید علت این مشکلات در اختصاص منابع کم هست و در بعضی مواقع هم طبیعی می باشد .
اولین مشکل بعد از اینکه سیستم نصب می شود شما احساس می کنید که سیستمتان ضعیف شده یا به اصطلاح عام ویروس گرفته ولی این طور نیست به طور طبیعی وقتی اکتیو دایرکتوری ایجاد می شود نیاز به منابع زیاد برای پشتیبانی از خودش دارد ، پس من توصیه می کنم که منابع بیشتری را اختصاص دهید تا با مشکلات کمتر رو به رو شوید زیرا شما فقط این roleرا نصب نمی کنید بلکه به سرویس ها و roleهای زیادی نیاز دارید پس به این حداقل ها توجه نکنید تا می توانید سطح منابع را بالا قرار دهید .

*
مراحل را به ترتیب پی می گیریم :

*

۱

*

در صفحه بالا نمایی از ویندوز سرور ۲۰۱۲ می باشد در این ویندوز از گرافیک بهتر و سرعت بیشتر برخوردار است و تنظیمات ان کلا با حالت قبلی کمی متفاوت است اگر این سیستم هم اکتیو دایرکتوری و هم dns دارد باید به نکته مهمی توجه نمایید.
در صورتی کهdnsخودتان هستید باید بدانید که رنج Ipخود را به ادرس ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ تغییر دهید در صورتی که این کار را انجام ندهید با مشکلات متداولی رو به رو می شوید زیرا سیستم طبق عادت خودش ار تمام کسانی که به ان متصل هستند شروع به پرسش می کند که dnsکی است؟
این عمل اصلا خوب نیست که سیستم دنبال dnsباشد بلکه شما در قسمت تنظیمات ای پی که قبلا اشاره شد باید یا ادرس خودتان یا ادرس تست شبکه داخلی را قرار دهید در صورتی که سیستم دیگری به عنوان سیستمdnsشناخته می شود باید بگم که اولا ارتباط بین این دو سیستم اصلا نباید قطع شود ، دوم اینکه شما در قسمت ای پی باید رنج ای پی dnsیا ادرس سیستمی که dns بر روی ان نصب شده را بدهید .اما در مواقعی در سازمان ما چند dnsداریم در این حالت شما می توانید ادرس دو dns را در داخل ان تنظیمات شبکه قرار دهید .
در صورتی که هم شما dnsدارید و هم سیستم دیگر در شبکه اول ادرس dnsخود را وارد نمایید و بعد درس dnsدوم را وارد نمایید .

*

۲

*

این عکسی که گذاشتم برای یاداوری قسمت های گذشته می باشد . تا شما محل قرار گیری dns دوباره مشاهده نمایید،نکته دوم قبل از نصب این هست که شما باید نام سیستم خود را نیز تغییر دهید در غیر این صورت با مشکلات بسیار زیادی باید رو به رو شوید نام سیستم خودتان را می توانید با زدن دکمه لوگو +pause break شمابه صفحه زیر رهنمایی می شوید.

*

۳

*

با رفتن به سمت راست و انتخاب گزینه advance system settings و رفتن به سربرگ computer nameمی توانید به نام سیستم خود و نوع اتصال سیستم خود دسترسی پیدا نمایید .
در تصویر زیر برای راهنمایی شما قرار داد شده است با زدن دکمه لوگو به صفحه کاشی وار مانند ویندوز ۸ و ۱۰می روید این قسمت را برای دسترسی اسان تر به قسمت های مختلف قرار م دهند .
در صورتیکه موارد کم باشد یا سیستم خود را به تازگی راه اندازی کرده باشید با یک قسمت خلوت رو به رو می شوید اما در کامپیوتر های حرفه ای پیاده سازی شده شما به صحنه وحشتناک رو به رو می شوید که از تمام قسمت ها لینکی قرار گرفته است .
من در سیستم های پیشرفته حدود صد ها مورد نیز مشاهده کرده ام از این قسمت به گزینه server managerمی رویم قبل از این در مورد این گزینه صحبت کرده بودیم اما هم اکنون توضیحات بیشتری در مورد ان می دهم این صفحه ابزار به شما در مدیریت سیستم کمک شایانی می کند و این امید را به شما می دهد که سیستمتان تحت کنترل است .
شما می توانید به راحتی سیستم خود را توسط این قسمت مدیریت نمایید با قسمت های جانبی که به ان اضافه می نمایید شبکه خود را بی عیب و نقص می کنید .

*

۴

*

از صفحه باز شده به قسمت add role and featuresمی رویم.در این قسمت شما می توانید به راحتی فرق بین دو سیستم را مشاهده کنید . در ویندوز سرور ۲۰۱۲ شاهد این بودیم که role ها و featuresها هر دو از یک مکان اقدام ایجاد زیر مجموعه هی خود می کنند . این یکی از فایده های بزرگ این سیستم ها می باشد .

۵

*

پس از انتخاب ان گزینه به صفحه نصب roleها و featuresها منتقل می شویم.

*

۶

*

در این صفحه به شما اشاره می کند که قبل از نصب باید به یک سری از نکات توجه کنید :
اولین مورد که شما باید با userوارد شوید که عضو administrator یا خود user administratorباشد .دوم این رنج IP های خود را بررسی نمایید در بعضی از پیکر بندی ها در صورت setنکردن ای پی صحیح شما با مشکل بزرگی مواجه می شوید زیرا دیگر نمی توانید ان را تغییر دهید و تا حذف کامل ویندوز این ای پی تغییر نمی کند از اخرین بروز رسانی های ممکن استفاده نمایید تا بتوانید بهترین حالت امنیتی را داشته باشید .
در صورتی که هر کدام از مسائل بالا را داشته باشید بهتر است که از ادامه دادن مراحل پرهیز نمایید بعد از تصحیح این موارد دوباره اقدام نمایید .

*

۷

*

در صفحه بالا شاهد دو گزینه هستید در اول برای ایجاد roleها و ویژگی ها می باشد و گزینه دوم در مقاله های بعد اموزش داده می شود ، بر روی گزینه اول کلیک کرده و به مرحله بعد میرویم ، گزینه دوم مربوط به موارد خاص می باشد .در صفحه زیر باید نوع سرور مورد نظر تعیین نماییم برای این کار دو حالت داریم در حالت اول به صورت سخت افزاری سرور های عادی که بر روی سیستم نصب می شود و در حالت دوم حالتی است که بر روی سرور های مجازی نصب می شود ، پس از انتخاب هر یک گزینه های سرور ها را به شما نشان می دهد که نام سیستم سرور ها را به شما اعلام می کند و شما برای نصب یکی از ان ها را انتخاب می نمایید ، ولی به طور پیشفرض ما یک سرور بیشتر نداریم و ان هم به صورت پیش فرض انتخاب شده است،حتی می توانید نام سرور مورد نظرتان را سرچ نمایید .

*

۸

*

در تصویر زیر dns را انتخاب می کنیم و همان طور که گفته شد هر role نیز شامل سرویس هایی می باشد این سرویس ها به طور اتوماتیک با خود role نصب می شوند .

*

۹

*

پس از انتخاب ان صفحه زیر نمایان می شود .

*

۰۱۰

*

بر روی قسمت add featuresکلیک می کنیم ، این پیام تایید اضافه شدن قسمت های جانبی می باشد .

*

۱۰

*

در این قسمت به نکته های مهمی اشاره می کند که ادمین ها حتما قبل از نصب باید ان ها را رعایت نمایند .بر روی nextکلیک می نماییم .

در صفحه زیر به ما اعلام می کند در صورت نصب شدنdns serverسیستم باید دوباره راه اندازی شود و ان را به عهده شما می گزارد که سیستم را مجدد راه اندازی نمایید یا خیر؟
اما پیشنهاد من این است که سیستم خود را دوباره راه اندازی نمایید این کار باعث سلامت سیستم می شود.

*

۱۲

*

پس از زدن دکمه install سیستم dns server را نصب می کند .
در تصویر زیر شاهد مراحل نصب این قسمت می باشید .

*

۱۳

*

پس از نصب کامل ان که به صورت زیر می باشد شما می توانید دکمه close را بزنید و سیستم دوباره راه اندازی می شود .

*

۱۴

*

شما می توانید با رفتن به server manager و انتخاب داشبورد بالا سمت راست گزینه dnsرا مشاهده نماید .

*

۱۵

*

با زدن ان گزینه به قسمت زیر می رویم.

در مورد قسمت پایین باید گفت اینجا دنیایی از ابزار ها ی مفید است که در مقاله های بعدی به ان اشاره می کنیم .

*

۱۶

*

برای اینکه کارمان راحت شود یا باید dns را همزمان با active diectory نصب کنیم یا اینکه به صورت جدا – ما برای راحتر کردن کار خودمان ان ها را به صورت جدا نصب نموده ایم .

*
حالا فرایند اموزش نصب اکتیو دایکتوری را اشاره می کنیم دوباره وارد server managerمی شویم و گزینه زیر را مانند شکل زیر انتخاب می کنیم .

*

۱۷

*

۱۸

*

در این تصویر همانند توضیحات dns server هست بر روی nextکلیک می کنیم .

*

۱۹

*

در تصویر بالا گزینه مورد نظر یعنی گزینه انتخاب شده را انتخاب کرده و بر روی nextمیزنیم .

در تصویر زیر بر حسب نوع سیستم که یا عادی است یا مجازی نوع سیستم مورد نظر خود را انتخاب می کنیم و بر روی nextکلیک می کنیم .

*

۲۰

*

در قسمت بعد به active directory domain services را انتخاب می کنیم و به مرحله بعد می رویم .

*

۲۱

*

در تصویر بعد به تایید قسمت های اضافه شده می پردازد ، شما با زدن add features ویژگی های جانبی رو هم در ان ایجاد می کنید تمام این ویژگی ها بسیار مهم و اساسی هستند و قابل حذف نیستند .

*

۲۲

*

بعد nextرا زده و به صفحه بعد می رویم .
در تصویر زیر می توانید ویژگی های مختلف دیگر را ینز به ان اضافه نمایید و به قسمت بعد بروید .

*

۲۳

*

در تصویر زیر قوانین این roleرا بیان می کند و بر روی Nextکلیک نمایید .

*

۲۴

*

در تصویر زیر شاهد تمام اطلاعاتی که ما می خواهیم اضافه نماییم می باشد ان ها را مطالعه کرده و در صورت عدم اشکال بر روی گزینهinstallکلیک می کنیم .

*

۲۵

*

پس از زدن دکمه پنجره زیر باز می شود .

*

۲۶

*

پس از ان به صورت زیر می شود که ما متوجه می شویم عملیات نصب موفقیت امیز بوده است .

*
در این تصویر بالا گزینه ای وجود دارد به نام promot this server to a domain contorolerان را انتخاب نمایید و تا به حال ما کنسول ان را ایجاد نموده ایم و هم اکنون باید نوع مشخصی از ان را ایجاد کنیم ، پس از کلیک ان گزینه به صفحه زیر راهنمایی می شویم .
راستی اگر حواستان نبوده و پنجره را بسته اید ، می توانید توسط server managerو از سمت راست بالا انتخاب گزینه داشبورد که به صورت پرچم می باشد که به شما اگاهی های لازم را در زمینه فعالیتی که دارید انجام میدهید را به شما می دهد ، لطفا دقت کنید در این قسمت گزارشات مهم و تذکرات سیستم دریافت و به شما نشان داده می شود .
از قسمت باز شده دوباره همان گزینه که گفتم نمایان شده و بر روی ان کلیک می نماییم .

*

۲۸

*

پس از انتخاب گزینه به هر دو صورت به صفحه زیر راهنمایی می شویم .

*

۲۹

*

در تصویر بالا ما قسمت های متفاوتی داریم که در مقالات بعدی به طور مفصل ان ها را بحث می کنیم اما گزینه مورد نظر الان ما add new forstمی باشد با این کار ما یک جنگل ایجاد می کنیم ، که در ان یک اکتیو دایرکتوری نصب می کنیم و به عنوان اولین اکتیو دایرکتوری شناخته می شود و به این اکتیودایرکتوری ادمین کل دامین های شبکه یا ادمین تمام اکتیو دایرکتوری های شبکه می گوییم .
در پایین تصویر شما باید نام اکتیو دایرکتوری را مشخص نمایید و این نام دارای قوانین می باشد که در مقاله های قبل به ان اشاره کرده ام در قسمت تصویر بعد که مرحله بعد می باشد شما باید ورژن نسخه هایی را که پشتیبانی می کنید و سرویس می دهید را مشخص نمایید .
مثلا در این تصویر زیر به windows server 2012 r2اشاره دارد ، یعنی پایین تر از این حالت را نه پشتیبانی می کند و نه سرویس می دهد .

*

۳۰

*

در قسمت دوم تصویر بالا از شما می خواهد که پسوردی برای restoreکردن سیستم دهید این پسورد زمانی کارایی دارد که شما به عنوان مدیر قصد داشته باشید که سیستم خود را restoreنمایید حتما در هنگام این کار از شما رمز می خواهد و رمز ان غیر قابل تغییر است پس خواهشا در انتخاب نوع پسورد دقت نمایید بعد بر روی Nextکلیک می کنیم .

*

۳۱

*

تصویر زیر در صورتی باید گزینه ی ان را علامت دار کنید که بخواهید همزمان با نصب اکتیو دایرکتوری dnsرا نیز نصب نماید در این حالت گزینه را علامت دار می کنید ولی در صورتی که نخواهید این کار را بکنید یا dns را قبلا نصب کردید یا بخواهید بعدا نصب نمایید می توانید ان را علامت دار نکنید ، خود این قسمت باعث سخت شدن نصب می شود .

بر روی next کلیک یم نماییم و به مرحله بعد می رویم .
وقتی که گزینه تصویر بالا را انتخاب می کنید به شما هشداری می دهد تحت این مضمون که شما الان dnsرا نصب نمی کنید حتما باید ان را نصب کنید.

*

۳۲

*

بعد از تایید پیام شما با صفحه زیر رو به رو می شوید در این تصویر به شما می گوید نام Netboiseسیستم را مشخص کنید بهتر است نام ان را اصلا تغییر ندهید.

*

۳۳

*

بعد از انتخاب تصویر و زدن دکمه nextبه صفحه بعد راهنمایی می شوید در این تصویر شما به انتخاب محل ذخیره سازی اطلاعات هر بخش می پردازید.

*

۳۴

*

پس از انتخاب محل های ذخیره سازی که من پیشنهادم این است که اصلا محل ذخیره سازی را تغییر ندهید و به حالت پیش فرض قرار دهید بر روی گزینه nextکلیک می نماییم.
در تصویر زیر شاهد لیستی از فعالیت ها و پیکر بندی هایی که انجام داده ایم می باشد ، تمام ان ها را بادقت مطالعه می کنیم .

*

۳۵

*

پس از مطالعه دقیق بر روی دکمه next می زنیم ، در تصویر زیر تمام اخطارات و مشکلات و اطلاعات لازم را به شما می گوید .

*

۳۶

*

در صورت عدم وجود مشکل به قسمت نهایی یعنی نصب می رویم .

*

۳۷

*

نصب به صورت مرحله ای صورت می گیرد و احتمالا سیستم دوباره راه اندازی می شود .شما با پسورد و نام کاربری خود وارد می شوید .

۳۸

*

دوباره از لیست سرور منجر گزینه active directory domain servicesرا انتخاب می کنیم .

*

۳۹

*

پایان آموزش نصب اکتیودایرکتوری در ویندوز سرور ۲۰۱۲
موفق باشید .

719
۱ دیدگاه
۱۳ تیر ۹۵

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !

دیدگاه کاربران