استاتیک روت

یکی از مقوله های بسیار کاربردی و پایه در زمینه routing در IOS سیسکو ، نوشتن استاتیک روت  می باشد. کابرد های  استاتیک روت  بسیار زیاد است اما پرکاربردترین آن زمانی است که شما برای فرستادن ترافیک به یک destination از یک routing protocol استفاده نمی کنید و یا routing protocol شما یک feasible route به آن مقصد ندارد. برای نوشتن استاتیک روت  باید به configuration mode رفته و مطابق با دستور زیر آن را نوشت:

Ip route prefix mask { next-hop | interface [ip address] } [disctance] [name next-hop-name] [permenant]

در ساده ترین حالت برای نوشتن یک ip route نوشتن سه مشخصه از این دستور اجباری می باشد .

  • Prefix
  • Mask
  • Next-hop | interface

برای نوشتن یک دستور ip route ساده تنها نیاز است که فرمان ip route را نوشته و ابتدا آدرس network و یا host مقصد (prefix) را وارد کنیم. در ادامه باید که subnet mask مربوط به مقصد (mask) را نوشت.
لازم به تذکر است که برای یک host خاص باید که subnet mask مربوط به آن را ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ بنویسیم .
در صورتی که subet خود را برای ip یک host هر subnet بجز /۳۲ وارد شود پیغام خطای %Inconsistent address and mask نشان داده خواهد شد . در گام بعدی می بایست ip address مربوط به روتر next-hop و یا interface که packet ها می توانند برای رسیدن به next-hop استفاده کنند نوشته شود.
دستور زیر یک مثال ساده از نوشتن Ip route می باشد :

Ip route 172.16.0.0 255.255.0.0 Ethernet 0

Ip route 172.16.0.0 255.255.0.0 192.168.1.2

اما یکی از تفاوت های اصلی این دو فرمان در نحوه نمایش route مورد نظر در routing table است. برای مشاهده استاتیک روت به تنهایی می توان از فرمان show ip route static استفاده کرد. هنگامی که از exit interface استفاده شود ، router به شکل Directly Connected در routing table نمایش داده می شود:

 

Prefix/mask is directly connected, exit-interface example: 172.16.0.0/24 is directly connected, Serial1/0

 

دوستان برای آموزش راحت تر شما به زودی از مبحث استاتیک روت که در این بخش مطالعه کردید یک فیلم آموزشی تهیه و در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

توصیه می کنم که از نرم افزار پکت تریسر استفاده کنید و این دستورات را در آن پیاده سازی کنید. در صورت هرگونه مشکل در قسمت نظرات مطرح کنید

به نقل از سایت ادمینز

 

2,202
۱ دیدگاه
۲۲ خرداد ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

  • سلام خانم مهندس. من دانشجو آی تی هستم ره ccna رو ثازه تمام کردم mcitpوسطاشم. بنظرشما ccnp رو بخومم؟