انواع مشکلات در یک شبکه کامپیوتری

 فیزیکی

در این درس به توضیح برخی مسایل و مشکلات رایج فیزیکی در شبکه می پردازیم :

CrossTalk :

در مباحث قبلی وقتی در مورد کابل کشی Twisted pair صحبت می کردیم به یاد دارید که کابل های Twised Pair به صورت جفت به هم تابیده دو به دو به دور یکدیگر تابیده شده اند. دلیل کار این بود که وقتی که دو کابل به موازات یکدیگر تابیده می شدند CrossTalk خنثی می شد و از تاثیر جریان و تداخل جریان دو کابل بر یکدیگر کاسته می شد .
دو نوع CrossTalk داریم :
(Near End Crosstalk (NEXT که در این نوع تداخل جریان Crosstalk در کنار منبع انتقال جریان یا دیوایسی که جریان را ارسال می کند رخ می دهد .
در صورتی که (Far End Crosstalk (FEXT تداخل جریان در انتهای کابل و نزدیک به دیوایس دریافت کننده سیگنال رخ می دهد .

Attenuation :

به معنی زوال و از بین رفتن سیگنال در طی مسافت می باشد . وقتی که سیگنال از کابل عبور پیدا می کند و به سمت مقصد فرستاده می شود وقتی که مسافت از میزان استاندارد فراتر رود سیگنال تضعیف می شود و به مقصد نمی رسد . مشکلی که در دنیای واقعی معمولا با آن مواجه می شویم , دور بودن دو دیوایس از یکدیگر نیست بلکه این است که در بین ارتباط دو دیوایس , اتصالات زیاد دیگری با دیوایس های دیگر وجود دارد و همین امر موجب تضعیف سیگنال در مقصد می شود . به همین دلیل در چنین شرایطی از دیوایس های Repeater که سیگنال را بازسازی و تقویت می کنند استفاده می شود .

Collision :

در قبل راجع به ارتباطات اترنت (Ethernet) صحبت کردیم و گفتیم که CSMACD   چگونه عملکردی دارد و گفتیم که که چگونه وقتی یک تداخل سیگنال (Collision) رخ داد ,  با استفاده از متد Collison Dettection این تداخل تشخیص داده می شود و دو کامپیوتر یک timeout یا بازه زمانی کوتاه صبر می کنند و در صورت آزاد بودن خط دوباره شروع به ارسال سیگنال می کنند .پس وقتی که یک تداخل رخ می دهد , انتقال جریان متوقف می شود . تعداد کمی Collison امری بسیار طبیعی است . در یک شبکه با استاندارد اترنت (Ethernet) دلیل این که از واژه Collison Dettection استفاده می کنیم این است که ممکن است یکسری تداخل ها بوجود آید , ما آنها را تشخیص می دهیم و دوباره سیگنال را ارسال می کنیم . ولی اگر این تداخل سیگنال از حد معمول خارج شود , مشکل زا خواهد بود . بسیاری از این Collison ها توسط شما با نگاه کردن به دیوایس های شبکه نیز قابل تشخیص خواهد بود . دیوایس های شبکه همچون روترها , سوییچ ها و کارت های شبکه یک چراغ LED دارند که میزان تداخل سیگنال را به ما نشان خواهند داد . در صورتی که این چراغ LED بیش از حد چشمک زد , بیانگر این است که Collsion زیادی در شبکه وجود دارد .

Shorts :

وقتی که کابل کشی مسی داریم , ممکن است کابل در قسمت برهنه شده و همچنین شاید در داخل کابل قسمتی از کابل های Twisted Pair آسیب دید و زخمی شده و دو کابل از هم فاصله گرفته و با چشم از بیرون قابل مشاهده نیستند .

Open Impedance Mismatch echo :

به معنی مقاومت جریان که برخلاف جریان عبوری سیگنال بوجود می آید و مانع عبور جریان می گردد .این مقاومت در الکتریسیته با واحد اهم اندازه گیری می شود . هرکابلی یک نرخ مقاومت بخصوص دارد . اگر چندین کابل در کنار یکدیگر داشته باشید ممکن است این نرخ مقاومت از حد معمول فراتر رود و مانع عبور جریان شود .

(EMI (Electro Magnetic Interference : 

در لغت به معنی دخالت جریان الکترومغناطیسی است . لامپ های فلورسنت و ژنراتور های مقدار EMI تولید می کنند . اگر کابل های شبکه از کنار این وسایل عبور داده شود , EMI تولید شده توسط آنها بر جریان عبوری تاثیر منفی می گذارد . برای حل این مشکل از کابل های دارای محافظ خارجی (Shielded Twisted Pair) استفاده می شود .

مشکلات منطقی

این مشکلات معمولا وقتی بوجود می آید که دیوایس های شبکه به صورت نادرست نصب و پیکربندی می شوند و مشکلاتی را بوجود می آورند .

Port Speed :

به این معنی است که برای مثال در یک کامپیوتر شما کارت شبکه ای دارید و این کارت های شبکه قابلیت پیکربندی در Port speed های (سرعت پورت های) متفاوت دارند . پس ممکن است کارت شبکه ای داشته باشید که با سرعت پورت های 10Megabit Ethernet  , 100Megabit Ethernet ,  1Gigabit Ethernet سازگار باشند . بسیاری از این کارتهای شبکه قابلیت پیکربندی را دارند . به عنوان مثال شما کارت شبکه خود را با سرعت پورت 1Gigabit Ethernet پیکربندی کرده اید . این در حالی است که سوییچی که به آن متصل است و با آن ارتباط دارد تنها قابلیت سرعت پورت 10Megabit Ethernet را دارد . حدس بزنید چه اتفاقی رخ خواهد داد . اکنون شما با مشکلی تحت عنوان Speed mismatch یا عدم تطبیق سرعت مواجه خواهید بود . چونکه سرعت کارت شبکه و سوییچ با یکدیگر مطابقت ندارد .

Port Duplex :

به موازات مشکل قبلی ممکن است شما با مشکلی تحت عنوان Port Duplex Mismatch مواجه شوید . Full Duplex به این معنی است که دیوایس شما به صورت همزمان قابلیت ارسال و دریافت سیگنال را دارد . این در حالی است که Half Duplex به این معنی است که دیوایس شما به صورت همزمان قابلیت ارسال و دریافت سیگنال را ندارد و هنگامی که ارسال تمام شد شروع به دریافت می کند. اکنون اگر کارت شبکه شما به صورت Half Duplex تنظیم شده باشد و سوییچ شما Full Duplex با مشکل Port Duplex Mismach مواجه می شویم .

نکته مهم : قبل از این به مطلب بعدی برویم بایستی بدانید که امروزه اکثر دیوایس ها در چنین مواردی به صورت اتوماتیک تنظیم می شوند و در صورت عدم تنظیم به صورت دستی با مشکلات بالا مواجه نخواهید شد .

Incorrect VLAN :

به یاد دارید که VLAN راهی برای بخش بندی و سگمنت بندی شبکه به صورت مجازی بود. اکنون اگر این سگمنت ها  به صورت اشتباه پیکربندی شوند و دیوایسی در سگمنت اشتباهی قرار گیرد , مانع برقراری ارتباط خواهد شد .

Incorrect TCP/IP Configuration :

تنظیماتی از قبیل آدرس آیپی , دروازه پیش فرض (Default Gateway)   دی ان اس و سابنت ماسک که همگی جزو پیکربندی TCP/IP هستند اگر به صورت نادرست مقدار دهی شوند مانع برقرار ارتباط خواهند شد .

منبع

1,623
۳ دیدگاه
۲۱ تیر ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

 • سطح مطالبتون خوب بود
  تشکر سایت خوبی را ایجاد کرده اید
  با امید توفیق روز افزون…

 • عبدالله مرادپور
  بهمن ۱۷, ۱۳۹۵

  سلام وقت بخیر

  برنامه ای هست که روی سیستم نصبه و وقتی لاگین میکنم به برنامه و برنامه به سرورش وصل میشه (اصطلاحا سبز میشه) دوتا کار انجام میده
  ۱ – هیچ سایتی جز سایت خوده برنامه باز نمیشه
  ۲ – ارتباط شبکه رو قطع میکنه (کسی نمیتونه دستور پرینت بفرسته یا از فایلهای اشتراکی استفاده کنه )
  همینکه برنامه رو exit میکنم همه چیز برمیگرده به حالت اول
  میخوام بفهمم به کجای تنظیمات ویندوز دسترسی پیدا میکنه که میتونه چنین کاری انجام بده

 • بهترین کمک
  مهر ۶, ۱۳۹۶

  سلام سطح علی خوب و بالایی دارید متشکرم