ایجاد ماشین مجازی روی VMware ESXi

ماشین مجازی به ماشینی گفته می شود که به طور کاملا مجزا سیستم عاملی دارد که درون یک سیستم عامل میزبان قرار دارد. در ESXi 5.0به راحتی می توان ماشین مجازی ساخت و ان را شخصی سازی کرد. در ادامه بحث به طور کامل نحوه ساختن یک ماشین مجازی را نشان خواهیم داد.

1- اولین قدم که باید برای ساختن یک ماشین مجازی انجام بدهیم این است که در صفحه اولیه vSphere Client، روی میزبان( Host)راست کلیک کرده و گزینه New Virtual Machineرا انتخاب کنیم و یا کلید های میانبر Ctrl+Nرا بفشاریم.

2- اولین سوالی که ESXi 5.0در مورد ساختن یک ماشین مجازی می پرسد این است که می خواهید از کدام روش برای ساختن ماشین مجازی استفاده کنید؟ به صورت نوعی مرسوم یا با تنظیمات خاص؟. در اینجا گزینه Custom  انتخاب می کنیم و دکمه  Nextرا میزنیم.

3-  در این مرحله باید یک نام به ماشین مجازی اختصاص بدهیم.

4- در اینجا محل ذخیره سازی فایل های ماشین مجازی را باید تعیین کنیم. بعد از تعیین محل دکمه  Nextرا می فشاریم.

5-  شرکت VMware  برای ماشین های مجازی اش ورژن جدیدی به نام ورژن 8 را ارائه داده است . این ورژن خدمات و ویژگی های جدیدی را به همراه دارد شامل پشتیبانی از تصاویر سه بعدی 3D، پشتیبانی از وسایل USB 3.0و … جدول زیر تفاوت های ورژن 7 و ورژن 8 ماشین های مجازی VMwareرا با یکدیگر مقایسه می کند. بعد از انتخاب ورژن مناسب دکمه Next  را می فشاریم.

6- در این مرحله باید نوع سیستم عاملی که می خواهیم بر روی ماشین مجازی اجرا کنیم را مشخص کنیم. چون هدف ما پیاده سازی یک شبکه مبتنی بر ویندوز است گزینه اول را انتخاب می کنیم و در قسمت نسخه هم  Windows Server 2008 R2را انتخاب می کنیم.

7-  در این قسمت تعداد CPUها را که می خواهیم به ماشین مجازی اختصاص دهیم مشخص می کنیم.

8-  در این مرحله اندازه حافظه ماشین مجازی را تعریف و پیکربندی می کنیم. همانطور که در شکل نیز مشخص است بازه بسیار وسیعی از مقادیر حافظه موجود است که به مدیران این امکان را می دهد که بر حسب نیاز مقدار حافظه را به ماشین مجازی اختصاص دهند. بعد از تعیین میزان حافظه دکمه Nextرا می فشاریم.

9- هر ماشین مجازی به یک یا چند کارت شبکه نیاز دارد. در این قسمت می توانیم تعداد کارت شبکه ها و شبکه هایی که باید هر کارت شبکه به ان متصل شود را مشخص کنیم. در قسمت Adapterباید نوع کارت شبکه را مشخص کنیم. VMXNET 3  را به این دلیل انتخاب میکنیم که ویندوز سرور 2008 از ان پشتیباتی می کند.

10- در  این قسمت باید نوع  SCSI Controller که می خواهیم در این ماشنی مجازی استفاده کنیم را مشخص کنیم. همانطور که مشاهده می کنیم در اینجا نوع اول پیشنهاد نمی شود. گزینه دوم و سوم دو نوع SASهستند. گزینه چهارم هم یک نوع است که یک Controller  را مستقیما به  Controllerسخت افزار ارجاع می دهد که باعث افزایش سرعت می شود. این حالت محدودیت هایی دارد، مانند اینکه درایوی که داخل ان ویندوز نصب می شود را نمی توان از این نوع استفاده کرد. پیشنهادی که در اینجا می شود همان گزینه سوم است.

11- در اینجا نیز باید یکی از گزینه های Discرا انتخاب کنیم. گزینه اول را انتخاب می کنیم.

12- در اینجا می توانیم ظرفیت Disc  ، مکان ان و نوع برخورد با دیسک(Disc Provisioning) را مشخص کنیم. نوع برخورد با دیسک یعنی اینکه در ابتدا ظرفیت را به طور کامل به ماشنین مجازی اختصاص بدهد یا نه بر اساس میزان استفاده ان به ان فضا اختصاص دهد؟ گزینه سوم را انتخاب میکنیم.

13- در اینجا تنظیمات اضافه موجود است که طبق پیشنهاد VMwareمعمولا نیازی به تغییر ان نیست. ما هم بدون تغییر ان بر روی Nextکلیک می کنیم.

در این مرحله مطالبی نمایش داده می شود که نشان دهنده تنظیماتی است که انتخاب کردیم و قرار است با نصب ماشین مجازی بر روی ان اعمال شوند. توجه داشته باشید که نصب ماشین مجازی به منزله نصب سیستم عامل روی ان نیست ! باید سیستم عامل دلخواه را بعد از ایجاد ماشین مجازی، روی ان نصب کرد.

2,546
۰
۱ بهمن ۹۲
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم