تجهیزات اکتیو شبکه – قسمت دوم

نصب کارت شبکه

برای نصب کارت شبکه می توان مراحل زير را انجام داد:

  • باز نمودن کيس کامپيوتر و نصب کارت شبکه در يکی از اسلات های آزاد
  • بستن کیس و متصل نمودن کابل به پورت کارت شبکه
  • در صورتی که يک کارت Plug&Play تهيه شده است و از سيستم عاملی استفاده می شود که تکنولوژی Plug & Play را حمايت می نمايد ، تنها کاری که احتمالا” می بايست انجام داد ، قرار دادن ديسکت و يا CD درايور کارت شبکه در درايو مربوطه است.

جهت کنترل اتصال درست کارت شبکه به کامپيوتر مي توانيد روي آيکون My Computer کليک راست نموده و از قسمت properties پوشه Device manager را انتخاب کنيد. در بين ابزارهاي نصب شده بايد در قسمت Network adapters ، نام و مشخصات کارت شبکه وجود داشته باشد. اگر در اين بخش علامت سوال يا تعجب به شکل زرد رنگ وجود داشته باشد نشان مي دهد که راه انداز (Driver) کارت شبکه شما ناقص بوده و درست نصب نشده است و بايستي طبق روش هاي Hardware Settings آن را برداشته (Remove) و يا Refresh ، يا از قسمت Add new hardware در بخش کنترل پنل (Control panel) درايو يا راه انداز مناسب و صحيح آن را نصب کنيد.
توجه کنيد که بعد از نصب کارت شبکه، آيکون Network Neighborhood در روي Desktop مشاهده خواهد شد.

تجهیزات تست شبکه

تست شبکه یکی از مراحل تکمیلی یک پروژه شبکه ای است. بطوریکه پس از پياده سازی طرح نمی بايست بر اين باور بود که تمامی فرضيات و محاسبات انجام شده درست می باشد. تست هر شبکه ای به دو صورت بایستی صورت گیرد:

1- تست سخت افزاری

2- تست نرم افزاری

هر مسئول شبکه ای بایستی یک ست ابزار تست شبکه داشته باشد، تا در صورت بروز هر گونه ایرادی در شبکه بتواند از آن بهره بگیرد.

کیف ابزار شبکه

یک کیف ابزار شبکه بایستی دارای وسایل زیر باشد:

آچار پرس شبکه

کابل لخت کن

آچار پانچ

تستر شبکه

کیف-ابزار-شبکه-knet

تستر های شبکه

این نوع تسترها فقط برای پی بردن به وجود قطعی در لینک های شبکه محلی استفاده می شوند. برخی از این تسترها علاوه بر تست اتصالات Rj-45 ،اتصالات BNC ، تلفن ، USB و PS/2 را نیز چک می کنند. این تسترها به دو قسمت مرکزی و ریموت تقسیم می شوند، که ریموت در انتهای کابل و قسمت مرکزی در ابتدای آن وصل شده و عمل تست را انجام میدهند. اکثر این تسترها با باطری 9 ولتی کتابی تغدیه میشوند.

تستر شبکه

پرینت سرور

این دستگاه جهت به اشتراک گذاشتن پرینترهایی که دارای پورت و کارت شبکه نمی باشند استفاده می شود. این دستگاه، یک وسیله کوچک است که به عنوان یک Node به شبکه متصل می شود (یعنی آدرس IP می گیرد) و چاپگر و یا چاپگرها به آن وصل می شود.

پرینت سرور

584
۰
۱۰ اسفند ۹۲

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم