تعریف Schema

Schema به عنوان بانک Object ها در ساختار Active Directory محسوب می شود ، بر همین اساس هر Object که در Active Directory ایجاد می شود از نمونه موجود در بانک Active Directory  که Schema است استفاده می کند ، برای درک بهتر به مثال زیر توجه نمائید :
در صورتی که شما بازی های استراتژیک را انجام داده باشید در طول بازی برای استفاده از هر موردی فقط یک نمونه برای شما قابل انتخاب است.
به طور مثال برای تولید سرباز فقط بروی آیکون آن کلیک می کنید و به صورت خودکار در قبال هر بار کلیک برای شما یک سرباز ایجاد می گردد – Schema  در ساختار اکتیو دایرکتوری به همین ترتیب می باشد.

Schema در هر یک از DC های مایکروسافت دارای یک ورژن نهائی خاص خود می باشد ، اما هر چه این ورژن بالاتر باشد تعداد Object های بیشتری را برای ایجاد کردن آن دراختیار شما قرار می دهد.

ورژن های استفاده شده در ویندوز ها :

ویندوز سرور ۲۰۰۰ = ورژن ۱۳
ویندوز سرور ۲۰۰۳ = ورژن ۳۰ و ۳۱
ویندوز سرور ۲۰۰۸ =  ورژن ۴۴ و ۴۷

زمانی که شما یک Object همانند یوزر ایجاد می کنید وظیفه ایجاد و قراردادن این Object در ساختار سلسله مراتبی DC توسط پروتکل LDAP صورت می پذیرد. در صورتی که پروتکل LDAP در ساختار DC نباشد مدیریت Object ها در این ساختار بی معنا می باشد.(تعریف Schema)

معرفی Schema Active Directory
Schema مشخص کننده این می باشد که Object ها در داخل Active Directory به چه صورتی و فرمتی نگهداری می شوند و دارای چه خواص و Attributes هایی می باشند.
به بیان ساده تر در ساختار DC به مجموعه Object ها و Attribute ها Active Directory Schema گفته می شود.

نکته : Active Directory در نامگذاری Object ها از سرویس DNS استفاده می کند.

 

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !