ذخیره سازی اطلاعات در سرور ایمیل

در Exchange server، اطلاعات ایمیل های کاربران در سروری که نقش Mailbox server بر روی آن نصب شده است ذخیره می گردد.

ایمیل سرور

Mailbox server از بانک های اطلاعاتی جهت مدیریت موارد زیر کمک میگیرد:

  • اطلاعات صندوق پستی کاربران
  • اطلاعات پوشه های عمومی (public folders)

          پوشه های عمومی برای کاربران Outlook 2003 و قبل از آن ضروی است ( ترکیب Outlook 2007 به بعد و Exchange 2010  نیازی به این نوع پوشه ها ندارند.) در این پوشه ی عمومی موارد زیر ذخیره می شوند.

ü      اطلاعات دفترچه آدرسهای آفلاین (offline address book)

ü      اطلاعات تعریف شده در تقویم های مربوط به زمان های آزاد و بسته ی کاربران

تمام این اطلاعات در فایلی با پسوند edb ذخیره می گردد. پیشنهاد مایکروسافت به عنوان جایگزین پوشه های عمومی در هنگام ترکیب Outlook 2007 به بعد و Exchange 2010، استفاده از SharePoint می باشد.

توسط SharePoint، به اشتراک گذاری اطلاعاتی همانند اسناد، اطلاعات و رخ دادهای تعریف شده در تقویم ها، وظایف و غیره به شکل سازمان یافته تری میسر است و همچنین این محصول قابلیت یکپارچگی کاملی را با محصولات مجموعه آفیس مایکروسافت منجمله Outlook دارد.

در هنگام نصب اولیه یExchange server، اولین گروه ذخیره سازی اطلاعات به صورت خودکار ایجاد می گردد.

اگر از این بانک اطلاعاتی جهت مدیریت صدها کاربر استفاده شود، به زودی با بانک اطلاعاتی بسیار حجیمی مواجه خواهیم شد.

اگر از نگارش استاندارد Exchange server استفاده نماییم، حداکثر تا 5 گروه ذخیره سازی اطلاعات را میتوان تعریف نمود و حداکثر 5 بانک اطلاعاتی قابل ایجاد هستند. این مورد در نگارش سازمانی به 100 بانک اطلاعاتی افزایش یافته است (در  Exchange server 2007 سازمانی این مورد حداکثر تا 50 بانک اطلاعاتی قابل تنظیم بود). در هر دو نگارش سازمانی و استاندارد محدودیتی در مورد حجم بانک های اطلاعاتی وجود ندارد.

با ایجاد گروههای مختلف ذخیره سازی اطلاعات، با توجه به امکان تعریف صندوق های پستی مجزا برای هر کاربر بر روی هر کدام از آنها، دیگر بانک اطلاعاتی عظیم اولیه مواجه نبوده و تهیه پشتیبان و همچنین بازیابی اطلاعات مربوطه نیز بسیار دشوار تر خواهد شد. همچنین اگر یکی از این بانکهای اطلاعاتی از کار بیفتد تنها قسمتی از سازمان شما متاثر خواهند شد و نه تمامی افراد دارای صندوق پستی در Exchange server .

 

فایلهای تشکیل دهنده ی گروه ذخیره سازی اطلاعات

جهت مشاهده محل قرارگیری بانک اطلاعاتی پیش فرض ایجاد شده می توان به مسیر زیر مراجعه کرد:

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database) number(

در این پوشه می توان فایل edb بانک اطلاعاتی مورد نظر را یافت؛ همچنین فایلهای log  تراکنش های صورت گرفته در سرور را نیز میتوان در این پوشه مشاهده کرد. علاوه بر آن فایلی با پسوند chk که معرف checkpoint file است را مشاهده خواهید کرد. فایل های دیگر موجود در این پوشه با پسوند jrs از نوع transaction logs reserved هستند. اگر بر روی درایو جاری، دیگر فضای خالی باقی نمانده باشد، میتوان این دو فایل را که صرفا مقداری فضای خالی را رزرو کرده اند، حذف نمود.

فایل temp.edb موجود در پوشه بانک اطلاعاتی صندوق های پستی، فضایی است موقتی جهت ثبت تراکنشهای صورت گرفته در هربار هنگام از سرگیری مجدد Exchange server حذف شده و مجددا ایجاد خواهد شد.

516
۰
۱۶ فروردین ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم