راههای دسترسی به محیط کامندی دستگاههای سیسکو

 CLI (Common Line Interface):
CLI جايگاهي است که ميتوانيد تنظيمات بيشتري را روي روتر و سويچ انجام دهيد .CLI‌ يک محيط Text Base‌مي باشد به طوري که user‌ در ان فرامين مورد نظرش را Type‌مي کند. براي دسترسي به اين محيط پنج روش وجود دارد که در ادامه با اين پنج روش اشنا مي شويد.

Console-port

Console port
هنگامي که يک Device‌ را براي بار اول خريداري مي کنيد هيچ تنظيمي براي آن وجود ندارد بنابراين تنها راه دسترسي به IOS ‌ و Configure کردن آن استفاده از پورت Console‌ مي باشد.
در اين روش شما به کمک کابل Rollover ، روتر يا سويچ را به يک PC‌ متصل و به کمک نرم افزار Hyper Terminal با روتر و يا سويچ ارتباط برقرار کرده و آن را تنظيم مي کنيد .
بعد از تنظيم روتر و يا سويچ از طريق پورت Console‌ و دادن اجازه دسترسي از طريق روشهاي بعدي ، قادر خواهيد بود از روشهاي ديگر براي برقراراي ارتباط بدون ارتباط ار طريق پورت Console‌ استفاده کنيد .
نکته :‌ کابل Rollover کابلي است که يک سر آن داراي کاکتور Rj 45‌ جهت اتصال به پورت Console  و سر ديگر آن داراي کانکتور 9 pin‌جهت اتصال بهCom Port  کامپيوتر مي باشد.

Aux-Port

Auxiliary port
در روش دوم يعني استفاده از پورت AUX ، شما مي توانيد از راه دور با روتر و يا سويچ ارتباط برقرارکرده و انها را تنظيم کنيد. اين ارتباط از طريق بستر مخابراتي صورت مي پذيرد.
به طور مثال با متصل کردن يک روتر به يک مودم و ارتباط از خطوط Dial up  ميتوان به روتر دسترسي پيدا کرده و آن را تنظيم کنيد .

telnet

Telnet
در صورتي که در هنگام تنظيم اوليه روتر يا سويچ آدرس IP را به آن نسبت داده باشيد. براحتي مي توان در يک شبکه TCP/IP به روتر يا سويچ دسترسي پيدا کرد و آن را تنظيم کنيد.اين ارتباط از طريق سرويس Telnet‌ و استفاده از پروتکل Telnet‌مي باشد.
بنابراين در صورت داشتن ادرس IP روتر و سويچ و همچنين فعال بودن امکان دسترسي از طريق Telnet، مي توانيد با Telnet‌کردن به انها تنظيمات مورد نظرتان را روي انها اعمال کنيد.

tftp-server-logo

TFTP
يکي ديگر از راههاي ارتباطي، ارتباط بين تجهيزات سيسکو با TFTP Server‌مي باشد. بنابراين ميتوان با بهره گرفتن از پروتکل TFTP‌، تنظيمات و IOS روتر و يا سويچ را در جاي ديگري در شبکه و در واقع در يک TFTP Server‌نگهداري کرد.

browser.jpg

Web Browser
آخرين راه ارتباط از طريق Web Browser‌ مي باشد. اين ارتباط زماني امکان پذير خواهد بود که Device‌ سيسکو جهت کار در شبکه  TCP/IP ‌آماده شده باشد .اين بدان معني است که داراي يک IP Address باشد تا به کمک آن بتوان Web Page‌مربوط را Browse کنيد.

1,040
۰
۲۳ دی ۹۲

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم