راه اندازی DNS در ویندوز سرور ۲۰۰۸

dns مخفف domain name service می باشد چیزی که بین مدیران شبکه به عنوان تعریف از این مجموعه یاد می شود،تبدیل اسم به ای پی و تبدیل ای پی به اسم توسط این قسمت صورت می گیرد،شما می توانید توسط این مجموعه نام را به ای پی تبدیل نمایید یا ای پی را به نام نام در بیاورید .

*

این کار باعث تبادل بر قرار کردن با سیستم ها می شود ، کاربران امروزی بیشتر از حالت اول یعنی تبدیل ای پی به اسم استقبال می کند زیرا خوب حفظ کردن نام بهتر و راحت تر از حفظ ای پی می باشد .
شما می توانید یک ای پی یا حداکثر ده ای پی را حفظ کنید ولی در شبکه های مدرن امروزی حدود هزاران هزار ای پی وجود دارد. در این زمان ها بهتر است که از تبدیل ای پی به اسم استفاده نمود.
بیابید از نصب اسان ان لذت ببرید ، یکی از roleهایی که به سادگی نصب می شود این role است :
همیشه اولین کاری که باید انجام دهید این است که با دسترسی administratorوارد شوید در این حالت شما دسترسی کامل برای نصب و پیکر بندی سیستم خواهید داشت .
لازم به ذکر می باشد در صورتی که با userدیگری اقدام به این کار کنید ویندوز سرور به شما همچین اجازه ای نمی دهد وارد server managerشویم و در قسمت roleکلیک و در پنجره باز شده بر روی گزینه add roleکلیک می کنیم .مانند تصویر زیر:

*

۱

*

در تصویر زیر پنجره محاوره ای باز می شود که در این پنجره باز شده وشما می توانید مراحل نصب را پی بگیرید در تصویر زیر شما یک سری قوانین را مشاهده می نمایید که من در اول مقاله به ان اشاره کردم ولی تنها موضوعی که اشاره نکردم در مورد بروز بودن سیستم شما می باشد سیستم خود را در اخرین بروز رسانی قرار دهید زیرا باعث می شود که چالش های امنیتی موجود تا حد زیادی کاهش یابد .

*

۲

*

بر روی گزینه nextکلیک می نماییم و به صفحه بعد می رویم از پنجره باز شده که لیست roleها می باشد roleمورد نظر خودمان را انتخاب می کنیم . که انتخاب ما در مورد dns server می باشد .

*

۳

*

پس از زدن دکمه nextبه صفحه بعدی می رویم در این صفحه توضیحاتی کامل همانند توضیحات که من اول مقاله دادم به ما می دهد .

*

۴

*

بعد از مطالعه اطلاعات بر روی nextکلیک می کنیم .
در صفحه زیر اطلاعاتی در مورد پیکر بندی که انجام دادیم مشاهده می کنیم و در صورت صحت و درستی اطلاعات roleرا با انتخاب دکمه install نصب میکنیم.

*

۵

*

پس از نصب کامل پنجره را ببنید و از منوی startگزینه dnsرا انتخاب می نماییم .

*

۶

*

در صورتی که شما درست نصب کرده باشید و مشکلی وجود نداشته باشد .شما صفحه ابزار dns را مشاهده می نمایید .

*

۷

پایان نصب و راه اندازی DNS در ویندوز سرور ۲۰۰۸
موفق باشید .

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !