ریست پسورد سرور الستیکس

یکی از مشکلاتی که همه روزانه با آن درگیر هستند فراموشی پسورد ها می باشد. اما گاهی شما پسورد کارت بانکی تان را فراموش میکنید که خوب مشکل شما زیاد غیر قابل حل نیست اما چنانچه شما پسورد سرور voip خود را فراموش کرده باشید کمی حل کردن  مشکل سخت تر به نظر میرسد مخصوصا اگر سرور شما در شبکه فعال باشد.

البته مشکل شما دو حالت دارد یه شما پسورد Root  را فراموش کرده اید و به هیچ عنوان به محیط CLI سرور الستیکس تان دسترسی ندارید و یا زمانی که شما به محیط CLI دسترسی دارید اما پسورد یوزر Admin را فراموش کرده اید و امکان اتصال به محیط گرافیکی را ندارید البته میتوان حالت سومی را نیز تعریف کرد که بدترین حالت است و شما هیچ کدام از پسورد ها را ندارید. در این مقاله آموزشی شما میتوانید چنانچه با هر کدام از این سه مشکل در گیرشدید مشکل تان را حل کنید.

شما در بدترین حالت حتی به محیط CLI سرور دسترسی ندارید، برای رفع این مشکل در ابتدا سرور را ریست کنید. در مرحله Boot دکمه ESC را زده تا سرور وارد محیط Grub شود. در این مرحله شما تصویری مانند تصویر زیر مشاهده می کنید.

ریست-پسوردالستیکس (1)

در این مرحله دکمه E را زده تا وارد محیطی شبیه محیط پایین شوید.

ریست-پسوردالستیکس (2)

روی گزینه Kernel مجددا دکمه E را زده تا وارد محیط کامندی مانند زیر شود.

ریست-پسوردالستیکس (3)

در این محیط با یک فاصله کلمه single را تایپ و بازدن اینتر وارد محیط قبلی شوید.

سپس با زدن دکمه B سرور را Reboot کنید.

ریست-پسوردالستیکس (4)

حال وارد محیط CLI سرور شدید در این محیط کلمه passwd را تایپ و پس از زدن اینتر پسورد جدید مورد نظر خود را وارد کنید با زدن اینتر سرور از شما میخواهد که پسورد را مجددا جهت تایید وارد کنید.سپس فرمان reboot را وارد ومجددا سرور را ریست کنید.

ریست-پسوردالستیکس (5)

پس از طی این مراحل شما یوزر Root را ریست کرده اید.

حال شما اگر بخواهید به کنسول گرافیکی سرور وصل شوید یوزر Admin را باید با استفاده از محیط CLI و یوزر Root  که در مرحله قبل به دست اوردهاید ریست کنید.

برای ریست کردن یوزر Admin کامند زیر را در محیط CLI وارد کنید.

sqlite3 /var/www/db/acl.db “UPDATE acl_user SET md5_password=’`echo -n 123456|md5sum|cut -d’ ‘ -f1`’ WHERE name=’admin'”

در کامند بالا عدد 123456 پسورد جدید اعمال شده برای یوزر Admin  است. شما میتوانید در این قسمت پسورد مورد نظر خود را وارد کنید.

امیدوارم با طی این مراحل تونسته باشید پسورد سرور رو ریست کرده باشید.

با آرزوی موفقیت

3,411
۱ دیدگاه
۱۰ اردیبهشت ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران