ساختن ماشین مجازی در HyperV

1-   به ServerManager.mscبروید و در قسمت Roles، ابتدا Hyper-vو سپس Microsoft Hyper-v Serverرا انتخاب کنید. اگر این اولین باری است که به این قسمت وارد می شوید باید license agreementرا با دقت بخوانید و ان را تایید کنید.

2- اولین کاری که باید انجام دهید از “چهارچوب اعمال” یا “Actions pane” باید Connect to Serverرا بزنید و در اینجا فعلا کامپیوتر Localرا انتخاب می کنیم. البته امکان انتخاب کامپیوتر remoteنیز وجود دارد.

3-  در Action Pane، گزینه newرا و سپس Virtual Machineرا کلیک می کنیم.

4-   با این کار “ویزارد ماشین مجازی جدید” یا Virtual Machine Wizardباز می شود.

5-   در صفحه اول ویزارد با زدن Finishمی توانید یک ماشین مجازی بسازید. در این صورت از مقادیر پیش فرض استفاده می شود. اما در اینجا قصد داریم مقادیر و گزینه ها را خودمان انتخاب کنیم. با زدن Nextادامه می دهیم. در این مرحله باید نام و مکان قرار گیری روی هارد دیسک کامپیوتر واقعی را مشخص کنیم. پیشنهاد می کنم که در کامپیوتر واقعی، تنظیمات RAIDبه صورتی که عملکرد (performance) را ارتقا می دهد تنظیم کنید. البته موضوع redundancyبه قوت خود باقی است باید در نظر داشته باشید که از RAIDمناسب در کامپیوتر واقعی استفاده کنید. همچنین تهیه نسخه های Backupو سایر موارد مشابه یک کامپیوتر واقعی باید در نظر گرفته شود. از انجایی که معمولا تعداد ماشین های مجازی بیش از 10 خواهد بود، اسم مناسبی انتخاب کنید.

6  در این مرحله باید میزان حافظه یا RAMرا اختصاص دهیم. توجه داشته باشید که این مقدار از حافظه کامیپوتر واقعی به کامپیوتر مجازی اختصاص می یابد. برای ویندوز ویستا یک گیگا بایت و برای ویندوز سرور 2008 دو گیگا بایت را به عنوان حداقل پیشنهاد می کنم اما مقدار پیش فرض 512 مگا بایت است. Nextرا بزنید.

7-  در این مرحله باید انتخاب کنیم که کامپیوتر مجازی از کدام اینترفیس های شبکه یا کارت های شبکه استفاده کند. یک بار در زمان نصب hyper-vاین کار انجام داده بودیم، اما ان گزینه مربوط به تمام ماشین های مجازی بود، در حالی که این بار صرفا در خصوص یک ماشین مجازی است که در حال ایجاد است.

8-  با زدن Next، در مرحله بعدی باید هارد دیسک های مجازی را انتخاب کنیم. می توانید از هارد هایی که قبلا ساخته شده استفاده کنید و یا هارد جدید بسازید. توجه کنید که می توانید بیش از 2 ترابایت هم اختصاص دهید، اما در نظر داشته باشید که در نهایت این مقدار محدود به فضای واقعی است. توصیه می کنم در File Serverها و Web Serverمجموع فضای اختصاص داده شده به هیچ عنوان بیش از فضای واقعی موجود نباشد. همچنین در سایر سرور ها نیز با تاکید کمتری توصیه می شود.

9-  با زدن Nextباید نصب یک سیستم عامل را در نظر بگیرید. می توانید از یک فایل ISOو یا CDیا DVDسیستم عامل استفاده کنید. همچنین امکان استفاده از یک Boot Floppyحتی وجود دارد! می توانید تحت شبکه سیستم عامل را نصب کنید. در واقع مشابه یک کامپیوتر واقعی به هر راهی که به ذهنتان برسد تقریبا امکان پذیر است.

با زدن Nextیک خلاصه از دستورات شما نمایش داده می شود که باید کنترل کنید. اگر نصب سیستم عامل را انتخاب کرده باشید باید مدیا مربوطه را در اختیار سیستم قرار دهید و از این به بعد می توانید فکر کنید یک ماشین واقعی دارید

چند نکته ساده در اجرای Virtualization

مسائل مربوط به یک برنامه ریزی کارا بسیار طولانی است و در اینجا فقط به چند مطلب به صورت خلاصه اشاره می کنم:

1.  همانطوری که در قبل اشاره شد  باید میزبان یا کامپیوتر واقعی مجازی سازی را پشتیبانی کند. علت این است که در واقع سیستم عامل مهمان بر دوش سیستم عامل واقعی گذاشته می شود. در حالی که این تکنولوژی به خوبی کار می کند، توجه داشته باشید که یک مشکل روی کامپیوتر میزبان می تواند مستقیما روی ماشین مجازی تاثیر بگذارد مثلا یک درایو نا مناسب ممکن است باعث بروز اختلال در سیستم عامل روی کامپیوتر مجازی.

2.   ضمن انکه نظریهVirtualization بر اساس این نظریه مطرح شده که بر دوش سیستم واقعی کار کند، می تواند مستقیما اداره برخی سخت افزار ها را نیز بر عهده بگیرد. این مطلب باعث کاهش پردازش ها و استفاده بهینه تر از CPUمی شود.

3   پردازش ها باید توسط CPUواقعی انجام شوند، بنابراین باید برنامه ریزی دقیق و مانیتورینگ منظمی برای استفاده از منابع داشته باشیم. مسئله دیگر ان است که مجازی سازی می تواند هر هسته CPUرا به یک ماشین مجازی اختصاص دهد. در این صورت برای redundancyفراموش نکنید که 2 هسته از 2 پردازنده جداگانه را به یک ماشین مجازی اختصاص دهید و یا بیشتر.

4.  توصیه می شود  Hyper-Vرا روی کامپیوتر مجازی دیگر استفاده نکنید، هرچند برای سناریو های اموزشی بلا مشکل است در محیط عملیاتی ممکن است با مشکل رو به رو شوید.

مایکروسافت اکیدا توصیه می کند، اگر در محیط عملیاتی از تعداد بسیاری ماشین مجازی استفاده می کنید، برای مدیریت اسان از ابزار System Center Virtual Machine Managerاستفاده کنید.

برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم