سطح دسترسی کاربران در ویندوز سرور۲۰۱۲

سطح دسترسی امتیازاتی می باشد که به کاربران،گروه ها و سیستم ها داده می شود.ان ها مجوز دسترسی به منبع یا انجام یک کار را به عهد دارند،به طور مثال شما می توانید به یک کاربرامکان خواندن یک فایل را دهید . حتی سطح دسترسی افراد را می توانید بالاتر ببرید  تا حدی که اجازه خواندن و نوشتن /ویرایش را نیز به فرد مقابل دهبد .

*

ویندوز سرور ۲۰۱۲ مجموعه ای از انواع مجوز ها را دارا می باشد که مستقل از یکدیگر عمل می نمایند .به منظور به اشتراک گذاری فایل شما باید از سیستم مجوز دهی ان اگاهی داشته باشید .

۱٫مجوز اشتراک گذاری :به شما امکان کنترل دسترسی به پوشه را می دهد .برای  دسترسی به یک فایل در یک شبکه  کاربر باید مجوز های لازم را داشته باشد.

۲٫دسترسی مجوز Ntfs:کنترل فایل ها و پوشه هایی که با فرمت ntfs هستند .شما برای دسترسی به این فایل ها باید مجوز دسترسی لازم را بدهید.

در بعضی از مجوز دهی ها باید چند مجوز را با هم ترکیب نمود تا بتوان امنیت ان فایل را به طور کامل تامیین نمود .

درک معماری مجوز ویندوز

برای مدیریت مجوز ها در ویندوز سرور ۲۰۱۲ می توانید بر روی هر فایل یا پوشه و … کلیک راست نمایید و بر روی گزینه properties کلیک نمایید،سپس بر سربرگ securityکلیک نمایید

پنجره باز شده یک پنجره امنیتی ساده است ، در این حالت مجوز دهی باید نکات فراوانی را گوش زد کرد . که در ادامه به ان ها می پردازیم.

*

سطح دسترسی در ویندوز سرور 2012

*

در قسمت اول این پنجره برای انتخاب userیاgroupمورد نظر می باشد . با زدن گزینه editپنجره ای مانند و پنجره قبل باز می شود . فرق این دوپنجره این می باشد که در پنجره قبلی شما اجازه تغییر مجوز را ندارید.در این صفحه user یاgroupمورد نظر می توانید اضافه نمایید .

قسمت دوم مربوط به مجوز های صادر شده یا مجوز های پیشفرضی است که برای هر گروه یا کاربر در نظر گرفته شده است .اگر بر روی گزینه advancedکلیک نمایید . به شما اجازه تغییر مجوز ها و اضافه کردن مجوز ها را می دهد .

 اما بعضی از مجوز های که برای گروه ها و کاربر های خاص به طور پیش فرض صادر شده غیر قابل تغییر می باشد .شما نمی توانید مجوز هایشان را عوض نمایید .

پایان قسمت اول

1,063
۰
۲۳ خرداد ۹۵

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !