سیستم عامل در سیسکو

IOS (Internetwork Operating System

سیستم عاملی اختصاصی از شرکت سیسکو می باشد، که برروی تجهیزات مخابراتی این شرکت قرار دارد و از آن برای کنترل روتینگ و سوئیچینگ دستگاه ها در شبکه های بزرگ استفاده می شود. سیستم عامل IOS مجموعه کاملی از ابزارها و فرامین است که به مسئول شبکه کمک می کند تا روتر یا سوئیچ سیسکو را پیکربندی و مدیریت نماید. برای تمامی مدیران شبکه آشنایی با IOS برای مدیریت و پیکربندی دستگاه هایی نظیر روتر یا سوئیچ الزامی است. قبل از اینکه بخواهیم به مسائل آموزشی سیسکو بپردازیم , شناخت سیستم عامل سیسکو لازم است .

IOS و ضرورت استفاده از آن

يك روتر و يا سوئيچ بدون وجود يك سيستم عامل قادر به انجام وظايف خود نمی باشند(همانند يك كامپيوتر ) . شركت سيسكو ،‌ سيستم عامل Cisco IOS را برای طيف گسترده ای از محصولات شبكه ای خود طراحی و پياده سازی نموده است . نرم افزار فوق، جزء لاينفك در معماری نرم افزار روترهای سيسكو می باشد و همچنين به عنوان سيستم عامل در سوئيچ های Catalyst ايفای وظيفه می نمايد . بدون وجود يك سيستم عامل ، سخت افزار قادر به انجام هيچگونه عملياتی نخو اهد بود.
IOS ،‌ سرويس های‌ شبكه ای زير را ارائه می نمايد :

• عمليات روتينگ و سوئيچينگ
• دستيابی ايمن و مطمئن به منابع شبكه
• قابليت توسعه و تغيير پيكربندی شبكه

ماهيت اينترفيس IOS

نرم افزار IOS از يك اينترفيس خط دستوری و يا CLI ( برگرفته از command-line interface ) استفاده می نمايد. IOS يك تكنولوژی كليدی است كه از آن در اكثر خطوط توليد محصولات شركت سيسكو استفاده می گردد . عملكرد IOS با توجه به نوع دستگاه های بين شبكه ای متفاوت می باشد .

برای دستيابی به محيط IOS از روش های متعددی استفاده می گردد :
• console session :
در اين روش با استفاده از يك اتصال سريال با سرعت پائين، كامپيوتر و يا دستگاه ترمينال را مستقيما” به پورت كنسول روتر متصل می نمايند . ( سرويس شبكه ای خاصی بر روی روتر پيكربندی نشده است )
• ارتباط Dialup :
در اين روش با استفاده از مودم و از طريق پورت كمكی ( AUX ) با روتر ارتباط برقرار می گردد . ( سرويس شبكه ای خاصی بر روی روتر پيكربندی نشده است ) .

• استفاده از telnet :
در اين روش می بايست حداقل يكی از اينترفيس ها با يك آدرس IP پيكربندی گردد و virtual terminal sessions برای login و رمز عبور پيكربندی شده باشد .
برای دستيابی به بخش رابط كاربر روتر و يا سوئيچ از يك برنامه ترمينال استفاده می گردد . HyperTerminal متداولترين گزينه در اين رابطه می باشد.Cisco IOS سيستم عاملي قدرتمند با تمام ويژگي ها و توانائيهاي لازم است که در عين قدرتمندي بسيار ساده وکارآمد طراحي شده است . به خاطر داشته باشيد سيستم عاملي که قادر است تمام مسيرياب هاي سيسکو را راه اندازي و اجرا نمايد بايد از تمام ويژگي هاي آنها حمايت کند تا بتوان با استفاده از آن ، هر مسيريابي را در هر محيطي تنظيم و پيکربندي کرد. اين سيستم عامل فرامين و توابع زائد و بي مصرفي که به ندرت مورد استفاده قرا بگيرد ندارد . سيستم عامل Cisco IOS مجموعه ي کامل، کارآمد و در عين حال کوچکي از توابع و فرامين است که مديريت مسيرياب را ممکن مي سازد . قطعاً متوجه هستيد که سيستم عامل Cisco IOS چيزي فراتر از يک مجموعه فرامين براي اجرا و مديريت مسيرياب است . سيستم عامل IOS مديريت ذخيره وبازيابي فايل ، مديريت حافظه ومديريت سرويسهاي متنوعي (همانند TFTP ) را بر عهده دارد که مسول شبکه بر اساس آنها قادر است مسيرياب را با محيط مورد نظر خود سازگار، پيکر بندي وتنظيم نمايد.

cisco-ios-custom

ارتقاء سيستم عامل دستگاه سيسكو

تغيير و نصب IOS يا سيستم عامل سوئيچ و روتر سيسكو يكي از مواردي است كه توسط مدير شبكه كامپيوتري يك سازمان صورت مي گيرد. دليل اينكار را مي توان در موارد زير خلاصه كرد :
• مانند بقيه نرم افزارها ، سيستم عامل دستگاه ها نيز داراي نقاط ضعف امنيتي هستند كه به مرور توسط توليد كنندگان شناسيايي شده و در نسخه هاي جديد سيستم عامل اصلاح مي شوند.
• اضافه شدن امكانات جديد به سيستم عامل همواره مد نظر ايجاد كنندگان سيستم عامل بوده است.
• هميشه بروزبودن و بروزنگهداشتن دستگاه ها به عنوان يك وظيفه هميشه مدنظر مديران شبكه مي باشد.

نسخه هاي IOS

هرمسيرياب با نسخه ي اصل و پايه ي Cisco IOS عرضه مي گردد.(مگر آنکه صاحتاً چيز ديگري اعلام شود) نسخه ي اصلي وپايه ي Cisco IOS بطور ذاتي حداقل از يکي از پروتکل هاي مسيريابي مثل IP يا IPX حمايت مي کند. حال وقتي مي خواهيد آن را به گونه اي ارتقا دهيد که همزمان بخواهد از هر دو پروتکل حمايت کند بايد نسخه ي IP/IPX Feature Pack را تهيه ونصب کنيد. بر خلاف سيستم عامل PC که نسخه ي اصلاحي (Service Pack) فقط سيستم عامل را ارتقا داده و از آن رفع اشکال مي کند ، Feature pack نسخه ي ارتقا دهنده نيست بلکه بطور معمول کل سيستم را در خود دارد واز نو آن را نصب مي کند ، لذا وقتي يک Feature Pack را بر روي مسيرياب خود نصب مي کنيد بايد مطمئن که اين نسخه تمام قابليت ها وعملکردهاي مطلوب شما را در خود دارد. مثلا،اگر شما بر روي سيستم خود نسخه اي که از Pack IP Feature داريد و مي خواهيد سيستم خود را به نسخهاي که از IPX نيز حمايت کند ارتقا دهيد ( يعني هر دو را همزمان داشته باشيد) بايد IP/IPX Feature Pack را از ابتدا نصب کنيد و نمي توانيد IPX Pack Feature را اضافه به سيستم قبلي( مانند Service pack درPC) نماييد.

معماري حافظه ي مسيريابهاي سيسکو

قبل از آنکه سعي کنيد نسخه ي IOS مسيرياب خود را ارتقا دهيد ، نيازمند آن هستيد که با معماري حافظه ي مسير ياب آشنا شويد. مدلهاي مختلف مسيرياب هاي سيسکو ، سيستم عامل IOS را از مکان هاي متفاوتي در حافظه اجرا مي نمايند دانستن آنکه IOS از کجا در حافظه ي يک مسيرياب اجرا مي شود به نصب و ارتقا آن کمک خواهد کرد . مسيرياب هاي سيسکو بسته به محل اجراي سيستم عامل به دو دسته تقسيم مي شوند:
• مسيرياب هاي (Run From Ram)RFR :اجرا از حافظه ي اصلي
• مسيرياب هاي(Run From Flash)RFF : اجرا از حافظه ي غير فرار Flash
حرف R بعد از شماره ي مدل يک مسيرياب سيسکو ، مشخص مي کند که آن مسيرياب از نوع RFR است يعني سيستم عامل از دون RAM اجرا مي شود ، در غير اين صورت مسيرياب از نوع RFF است .

2,409
۲ دیدگاه
۲۱ آذر ۹۲
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران