شرکت های ارائه دهنده محصولات مجازی سازی

امروزه صنعت مجازی سازی در مراکز داده بسیار پیشرفت کرده و هر روز نرم افزار های جدیدی برای مجازی سازی توسط شرکت های معتبر جهان عرضه می شوند که با توجه به نوپا بودن این صنعت هنوز نرم افزار مجازی سازی که 100 درصد بدون اشکال باشد وجود ندارد. به صورت بسیار خلاصه مجازی سازی نرم افزاری است که بر روی سیستم عامل سرور اصلی نصب و پیکربندی می شود و این امکان را می دهد که سرورهای مجازی با سخت افزار ایزوله شده و سیستم عامل مجزا بر روی هر کدام از ماشین های مجازی (VM) ها داشته باشیم.

Hyper-V

یکی از محصولات شرکت بزرگ مایکروسافت است. این فناوری که قبلاً با نام Viridian شناخته می‌شد ابزار مجازی‌سازی برای ویندوز سرور ۲۰۰۸ می‌باشد. با بهره‌بردن از پردازنده‌های ساخت اینتل و AMD که برای بکارگیری مجازی‌سازی بهینه شده‌اند قصد رقابت با نفر اول بازار مجازی‌سازی یعنی VMware را دارد. لازم به ذکر است که این محصول مایکروسافت نسبتا ارزان قیمت است.از جمله معایب این محصول این است که  برخی از ویژگی های پیشرفته را مانند VMware ندارد. یکی دیگر از معایب مهم Hyper-Vاین است که نیاز به سخت افزار64 بیتی دارد و این محدودیت این محصول را برای رقابت با دیگر رقیبان کمی دچار مشکل کرده است.

 OpenVZ

پروژه رایگان و غیر تجاری است که شرکت Parallelsان را بر پایه نرم افزار تجاری خود یعنی virtuozzoتوسعه داده و پشتیبانی می کند. با توجه به ماهیت رایگان و کد باز بودن نرم افزار و تعداد کاربر بسیار زیادی که در دنیا دارد ، هم اکنون یکی از بهترین راه حل ها برای مجازی سرور های لینوکس بشمار می رود. از معایب این محصول می توان به عدم پشتیبانی کامل از فایروال و IPTableلینوکس در سرورهای مجازی و همچنین عدم مجازی سازی کامل و نداشتن کرنل اختصاصی برای سرور مجازی ان  اشاره کرد و تمامی سرور های مجازی الزاما باید خانواده لینوکس باشند.

  Xen

نرم افزاری رایگان و قدرتمند  شرکت Citrix  که دارای قدرت ، پایداری و مجازی سازی کامل است .امکان نصب سیستم عامل های خانواده مایکروسافت و لینوکس بر روی سرورهای مجازی یکی از مزایایی خوب این مجازی سازی است. [8]

VMware

سالیان متمادی است شرکت VMwareدر زمینه مجازی سازی و نرم افزارهای مربوطه برای سرور و دسکتاپ خانگی فعالیتی پویا و بسیار مفیدی دارد. این شرکت که هم اکنون به یکی از غول های مجازی سازی دنیا تبدیل شده است ، نرم افزاری رایگانارا برای مجازی سازی سرور ها دارد که بر روی لینوکس CENTOS  به خوبی نصب و پیکر بندی می شود.  سپس با رابط کاربری تحت وب به راحتی می توانید سرور مجازی جدید ایجاد کرده و با نرم افزار مخصوص مانیتور سرور مجازی مخصوص را در کامپیوتر خود به صورت ریموت مشاهده کنید می توان فایل ISOهرسیستم عامل مورد نظر را به Vmware  داد و از ابتدا تا انتها مراحل نصب را در مانیتور مجازی دنبال می کرد.

عدم امکان ساخت  OS templateدر نسخه رایگان از جمله معایب این محصول است.

713
۰
۲۰ بهمن ۹۲
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم