عیب یابی

 پروسه عیب یابی (Troubleshooting Process)

قبل از اینکه وارد این پروسه شویم بایستی گفت که هیچ مطلب جادویی وجود ندارد که بتوان با استفاده از آن عیب یابی کرد و به حل مشکل مورد نظر پرداخت . به صورت ساده عیب یابی پروسه ای است که با استفاده از آن می توان فهمید که همه چیز چگونه کار می کنند و در چه وضعی هستند . به این معنی که از ابتدای این آموزش تاکنون من به نحوی درباره عیب یابی صحبت کردم زیرا آموختید که اجزای مختلف شبکه چگونه کار می کنند .پس وقتی وارد این پروسه می شوید بایستی بفهمید که اجزا شبکه بایستی چگونه کار می کردند و آلان چگونه کار می کنند و در چه وضعیتی هستند . اکنون به شرح این پروسه می پردازیم

 اطلاعات جمع آوری کنید (Gathering Information)

اگر شخصی به شما گفت که مشکلی در شبکه و کامپیوتر وی بوجود آمده است , شروع به جمع آوری اطلاعات کنید . این اطلاعات را از کجا جمع آوری کنیم ؟ هرکجا که می توانید / اولین محل مطمئنا خود کاربران است . کاربرانی که از مشکلات می نالند . همچنین می توانید از نرم افزارهای مانیتورینگ مختلف که در ویندوز اجرا شده اند استفاده کنید و با استفاده از لوگ فایل های گرفته شده توسط این نرم افزار ها به اطلاعات اولیه درباره مشکل دست یابید . هرچه اطلاعات بیشتری در این مرحله بدست آورید به حل مشکل در مراحل بعدی کمک خواهد کرد . خودتان را جای یک کارآگاه پلیس بگذارید که می خواهد یک مسئله جنایی را حل کند . اولین کاری که کارآگاه انجام می دهد بدست آوردن اطلاعات و مدرک جرم است .وی شروع به سوال کردن از افراد حاضر در صحنه جنایت می کند و شروع به جمع آوری بیشترین اطلاعات از اشخاص می کند و هر چه اطلاعات بیشتری درباره صحنه جرم بدست آورد کار وی را در مراحل بعدی راحت تر خواهد کرد . این موضوع درباره حل مشکلات و عیب یابی در شبکه نیز مصداق دارد .

مشکل بر چه کسانی یا کامپیوتر هایی تاثیر گذاشته است ؟  (Who ‘s affected )

 چه کسانی و چه چیزهایی تحت تاثیر مشکل بوجود آمده بوده اند؟ به عنوان مثال اگر شخصی با شما تماس گرفت و گفت من نمی توانم به سرور فایل دسترسی پیدا کنم , خوب آیا او تنها شخصی است که نمی تواند به فایل سرور دسترسی پیدا کنید ؟ یا شاید دیگر کاربران نیز قادر به دسترسی به فایل سرور نیستند ؟ آیا فایل سرور می تواند دوباره ارتباطی با کاربران مورد نظر برقرار کند ؟ اگر بیش از یک کاربر قادر به دسترسی به این سرور نیستند , آیا همه دسترسی ندارند یا فقط یک بخش خاصی از افراد دسترسی ندارند ؟ اگر فقط بخش خاصی دسترسی ندارند , بین این بخش از افراد چه نقاط مشترکی وجود دارد ؟ آیا آنها در یک منطقه فیزکی خاص از شبکه هستند ؟ آیا همه آیا آنها به یک گروه خاصی تعلق دارند ؟ پس  شما علاوه بر دانستن مشکل نیاز دارید بدانید که چه کسانی و در کجا به این مشکل مبتلا شده اند ؟

چه چیزی تغییر یافته است ؟ (What’s Changed)

این واقعا یک سوال مهم است چونکه به طور کلی هیچ چیزی اتفاق نمی افتد مگر اینکه دلیلی داشته باشد . پس اگر مشکلی در شبکه بوجود آمده حتما یک یا چند چیز تغییر یافته اند . در این مورد شما همیشه با مشکل روبرو می شوید زیرا کاربران به شما می گویند مثلا فلان چیز کار نمی کند یا نمی توانم به فلان چیز دسترسی پیدا کنم . شما می پرسید که چه کار کردید ؟ یا چه چیزی را تغییر داده اید و چه کار متفاوتی انجام داده اید ؟ و همین سوالات باعث می شود که کاربر به شما پاسخ دهد : من هیچ کاری نکردم و فقط  کار خودم رو کردم . شما می خواهید بفهمید که چه چیزی تغییر کرده و این امر باعث درگیری شما و کاربران خواهد شد . زیرا آنها فقط به دفاع از خود فکر می کنند و حقیقتا دلیل اینگونه سوال پرسیدن های شما را نمی دانند . پس بدون اینکه کاربران فکر کنند که قصد مقصر دانستن آنها را دارید از آنها جزئیات آنچه تغییر یافته را بپرسید .زیرا  گاهی فهمیدن و دانستن یک تغییر کوچک شما را درست به راه حل مشکل هدایت خواهد کرد .

این مشکل چرا اتفاق افتاده ؟ (Why is this happening)

 دلیل بوجود آمدن این مشکل چیست ؟ پس از طی مراحل بالا اکنون بایستی به این جواب برسید که دلیل بوجود آمدن مشکل چه بوده است ؟ به عنوان مثال به این نتیجه برسید که این اتفاق رخ داده است زیرا فایل سرور سرویس دهی نمی کند .یا مشکل از پاور یکی از سیستم ها می باشد . یا دلیل بوجود آمدن مشکل عدم فعالیت درست یکی از روترها می باشد . پس در این مرحله از کار شما نیاز دارید که دلیل مشکل را پیدا کنید .

آیا من می توان این مشکل را حل کنم ؟ (Can I handle it)

وقتی که به دلیل مشکل پی بردید حال بایستی این سوال را از خود بپرسید که آیا به خودی خود قادر به حل این مشکل هستید ؟ خیلی سوال مهمی است زیرا مشخص می کند که چه شخصی بهتر می تواند این مشکل را رفع و رجوع کند ؟ اگر شما از خود بپرسید که آیا قادر به حل این مشکل هستم ؟ آیا این مشکلی است که من می توانم آن را به تنهایی حل کنم ؟ و سپس با خودتان روراست باشید . متخصصان آی تی افرادی هستند که می خواهند مشکلات را حل کنند و وقتی با یک مشکل روبرو می شوند , سریعا می خواهند این مشکل را برطرف کنند , چه بتوانند چه نتوانند . دلیلی که می گویم از متخصصین مختلف کمک بگیرید این است که ممکن است این مشکل از حوزه عملیاتی شما خارج باشد . شاید این مشکل مربوط به روتری در یک دفتر دیگر از سازمان باشد . درسته که شما شاید بتوانید با استفاده از ریموت این مشکل را حل کنید ولی گاهی با تماس با شخص دیگری در دفتر مربوطه بسیار سریعتر این مشکل را حل کنید .
یا شاید ممکن است شما در این مورد خاص تخصص نداشته باشید ؟ به عنوان مثال یک مشکل سخت افزاری باشد یا مربوط به کابل کشی ساختمان باشد و با دخالت شما در این مورد نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه ممکن است یک مشکل دیگر را هم بوجود آورید . پس همیشه از خوتان بپرسید که آیا قادر به حل آن هستید یا نیاز دارید اشخاص دیگری را در این زمینه به کار بگیرید.

 

یک راه حل مناسب پیدا کنید (Find the best solution)

پیدا کردن یک راه حل مناسب معمولا یک دفعه ای حاصل نمی شود . برای پیدا کردن یک راه حل مناسب بایستی سه مرحله را طی کنید . ابتدا یک راه حل ممکن را پیدا کنید .آن را امتحان و تست کنید . اگر راه حل ممکن , راه حل مناسبی بود و مشکل را شما را حل کرد , آن را انتخاب کنید .اگر مشکل شما حل نشد این مرحله را تکرار کنید تا به یک راه حل مناسب برسید .در این مرحله همیشه به یاد داشته باشید که از ساده ترین راه حل ممکن شروع کنید و در صورتی که حاصلی نداشت به سراغ راه حل های پیچیده تر بروید .

 در نهایت به یاد داشته باشید که تمامی مراحل را مستند سازی کنید . این مسئله همانگونه که مطالب قبلی به طور مفصل به آن پرداختیم , باعث می شود تا از وقوع بسیار از مسایل جلوگیری شود و در زمان شما صرفه جویی شود .

467
۰
۹ تیر ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم