قابلیت اتصال همزمان چند کاربر ریموت

در این مطلب قصد دارم به یکی از پرکاربردترین موضوع ها بپردازم . چگونه با استفاده از یک ویندوز هفت که مثلا لپ تاپ شما هست به سیستم خانگی خود که سیستم دسکتاپ هست و اون ویندوز هفت دارد , ریموت کنیم . منظور از ریموت چیست . ریموت دسکتاپ قابلیتی است در ویندوز که با استفاده از آن می توانید به سیستم های دیگر از راه دور دسترسی پیدا کنید و آن را مدیریت کنید و از آن استفاده نمایید . چگونه ؟ در این مطلب به آن خواهیم پرداخت .

remote-desktop-multiple-users

اول از همه شما بایستی دو رایانه خود را به یک نحوی شبکه کنید . چگونه ؟ راحت ترین راه آن برای کاربران خانگی استفاده از همان مودم وایرلس است . یعنی شما وقتی از یک مودم وایرلس در خانه استفاده می کنید و هر دو سیستم به این مودم متصل هستند , به دلیل ساختاری که مودم (که در واقع یک نوع روتر هم هست) برای شما ایجاد می کند و آیپی دهی دینامیکی که با استفاده از سرویس DHCP که در همه مودم ها وجود دارد , دو رایانه شما در یک شبکه قرار می گیرند و یک شبکه را بوجود می آورند . راه دیگر شبکه کردن سیستم ها استفاده از کابل شبکه و آیپی دهی استاتیک هست که توضیح آن خارج از حوصله این بحث است .

دوم حتما مطمئن شوید که فایروال ویندوز و همچنین فایروال آنتی ویروس شما خاموش باشد . چرا ؟ فایروال به صورت پیش فرض این دروازه های مورد نیازبرای ما را می بندد . حالا چرا می گوییم آن را خاموش کنید ؟ زیرا پیکربندی آن و تعریف استثنا کاری زمان بر است و تنظیمات را برای شما مشکل می کند پس بهترین راه برای شروع کار خاموش کردن فایروال ویندوز و آنتی ویروس است .

سوم به منظور ایجاد ارتباط شما به یک حساب کاربری یا همان یوزر ویندوزی نیاز دارید که دسترسی ادمین داشته باشد . به صورت پیش فرض اولین یوزری که در ویندوز ایجاد می شود همان یوزر ادمین است . ولی به دلیل این که در جلوتر به دو کاربر به منظور دسترسی همان نیاز خواهیم داشت , پس بهتر است از همان ابتدا دو کاربر ادمین داشته باشیم . چگونه ؟ مطابق شکل و دستور العمل زیر . دستور lusrmgr.msc را در قسمت استارت ویندوز وارد کنید تا با پنجره ای مشابه زیر مواجه شوید . سپس در فضای خالی صفحه که لیست یوزر های ویندوز رو آورده راست کلیک کرده و new user را کلیک کنید .

1

پس از آن یک کاربر به همراه رمز عبور (حتما یوزری که می سازید یک پسورد داشته باشد) ایجاد کنید و دکمه create را فشار دهید و سپس پنجره ایجاد را ببندید

2

حالا در لیست کاربران بر روی یوزری که ساختید راست کلیک کرده و properties را انتخاب کنید . در پنجره properties تب member of را انتخاب کنید و بر روی دکمه add کلیک نمایید تا این یوزر را عضو گروه administrators کنید چگونه ؟ پس از فشار دادن add در صفحه باز شده , واژه administrators را به صورت دقیق تایپ کنید و دکمه Check را فشار دهید تا اسم گروه به صورت کامل آورده شود . بر روی ok کلیک کرده . دوباره ok تا در نهایت شما یک کاربر جدید عضو گروه ادمین داشته باشید .

3

چهارم پس از اطمینان از برقراری اتصال شبکه بین دو سیستم , بر روی به استارت ویندوز رفته و تایپ کنید remote desktop پنجره ای مشابه زیر باز می شود . بر روی دکمه show Options کلیک کنید تا سایر تنظیمات نمایان شود . حال بایستی تنظیمات را به صورت اختصاصی انجام دهید تا بتوانید به سیستمی که قصد دارید آن را از راه دور مدیریت کنید دسترسی پیدا کنید . چه تنظیماتی ؟ ابتدا بایستی در قسمت کامپیوتر نام کامپیوتری را که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید وارد کنید . اگر اسم سیستم خود را نمی دانید , بر روی my Computer راست کلیک کرده به قسمت Properties بروید تا نام کامپیوتر خود را پیدا کنید . همچنین می توانید به جای نام کامپیوتر از آیپی سیستم مورد نظر نیز استفاده کنید . در بخش user name بایستی یوزری که ساختید را وارد کنید ولی ساختار نوشتاری آن بایستی مطابق شکل زیر باشد یعنی اول نام کامپیوتر به صورت دقیق و پس از آن یک علامت بک اسلش \ و سپس نام یوزر را وارد کنید . در گام بعدی می توانید بر روی connect کلیک کنید تا متصل شوید ولی به منظور داشتن یک میانبر بر روی دسکتاپ بر روی save as کلیک کنید و آن را بر روی دسکتاپ ذخیره نمایید . حال بر روی کانکشن ذخیره شده کلیک می کنم تا اتصال شروع شود . (فرض ما بر این است که هنگام بر قرار اتصال یک کاربر دیگری به صورت همزمان در حال استفاده از سیستم مورد نظر است ) در پنجره ای رمز عبور یوزر از ما درخواست می شود و سپس اتصال برقرار می شود .

 4

همانطور که می بینید اکنون در داخل ویندوز که البته واسه بنده ویندوز مبدا هشت هست (تفاوتی نمی کند ) یک اتصال ریموت به ویندوز سون را داریم .

5

آخر این مطالب که گفتیم تا اینجا یک طرف این نکته آخر یک طرف . فرض کنید می خواهید به صورت همزمان از یک سیستم ویندوز هفت استفاده کنید . یعنی مثلا شخصی که به صورت فیزیکی پشت سیستم نشسته به استفاده خود ادامه دهد و شخص دیگری که من باشم با استفاده از لپ تاپ خود بدون ایجاد مشکل برای وی به سیستم متصل شده و از امکانات آن استفاده کنم . یک متاسفانه و خوشبختانه را در پیش رو داریم . متاسفانه مایکروسافت این امکان را برای کاربران ویندوز های کلاینتی نگذاشته و آن را محدود کرده (به دلیل مسایل پول پارو کردنی) تا هر سیستم فقط یک نفر بتواند به صورت همزمان استفاده کند . خوشبختانه دوستان شریف کرکر یک نرم افزار پچ رو طراحی کردند این محدودیت رو از بین می برد . به این منظور اینجا کلیک کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید . سپس نرم افزار را باز کرده و تیک اول را انتخاب کرده و patch را فشار دهید . پس از ریست سیستم این محدودیت از بین خواهد رفت . توجه کنید که نرم افزار را بر روی سیستمی اجرا کنید که می خواهید به آن ریموت شود که در این ویندوز من هفت هست . این نرم افزار ویندوز 8 را ساپورت نمی کند .

منبع Netamooz.net

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم