قسمت دوم نکات مهم پیکربندی ویندوز سرور

از تمام دوستانی که قسمت اول رو نخواندن تقاضا دارم مطالعه نمایند و پس از ان قسمت دوم را بخوانند،در ادامه صحبت های مقاله قبل من اشاره کردم به تغییر نام سیستم،ipسیستم و نکاتی مربوط به این دو قسمت را برای شما دوستان قرار دادم،اما هم اکنون شما با نکات دیگری اشنا می شوید که مربوط به ip و قسمت های دیگر می باشد .
در مورد ipها صحبت کردیم و گفتیم که ست کردن ipها بر دو نوع هستند یا باید دستی وارد نماییم یا به صورت خودکار توسط dhcpدریافت می کنیم،اما مورد اول یعنی پیکر بندی دستی ما به تمام قسمت های این بخش اشاره می کنیم .

شما باید نکته زیر را در نظر بگیرید که ای پی نوع ipv4 را دارید پیکربندی می کنید یا ipv6 این نکته قابل توجه می باشد،اما بنده در این مقاله قصد دارم در مورد ipv4 بحث کنم ولی در فرصت لازم در مورد ipها و ipv6در مقاله های جداگانه بحث می کنم.
شما برای اینکه بتوانید ip سیستم خود را تغییر دهید باید administrator باشید تا توانایی لازم برای set کردن ip یا برای تغییر دادن ip را داشته باشید،بعد از اینکه با یوزر adminstrator وارد سیستم شدید در مرحله نخست گزینه start را کلیک می نماییم و بر روی گزینه control panelکلیک می نماییم .

*

۱

*

بر روی گزینه Classic Viewکلیک کرده و گزینه Network and Sharing Center تصویر زیر را مشاهده می نماییم،در این تصویر ما قسمت های مختلفی را مشاهد می کنیم .

*

۲

*

همانطور که در عکس بالا می بینید این بخش شامل قسمت های متفاوتی می باشد ، اما ما برای پیکر بندی ان باید با کلیک راست کردن گزینه network conectionبه صفحه تنظیمات منتقل می شویم .

*
در تصویر زیر شاهد قسمت ها متفاوتی می باشیم ، اما قسمتی که ما می خواهیم پیکربندی نماییم مربوط به قسمت component check are used by this connctionمی باشد . در قسمت داخلی ان بر روی گزینه internet protocol tcpipکلیک می نماییم در قسمت پایین ان بر روی گزینه Propertiesکلیک می کنیم .

*

۳

*

در تصویر زیر شاهد پنجره تنظیمات ipمی باشیم.

*

۴

*

تمام گزینه های این تصویر را hز بالا به پایین توضیح می دهم .
گزینه اول:optain an ip address automatically:در صورتی که شما بخواهید Ipدستی وارد نکنید .باید روی این گزینه بزارید تا سیستم دنبال ip باشد.

ipخودش را از نزدیکترینdhcpدریافت می کند ولی اگر شما گزینه بعد را انتخاب نمایید . دیگر نمی توانید به صورت اتوماتیکipدریافت نمایید.

*
گزینه دوم :use the following ip address:این قسمت برای تنظیمات ipبه صورت دستی می باشد .
در قسمت اول ان یعنی ip address سیستم خود را وارد می نمایید .
در قسمت دوم ان یعنی subnet maske: بر اساس کلاس ipمی توانید ان را تعیین نمایید،به صورت اتوماتیک وقتی روی ان قسمت کلیک نمایید می توانید ادرس subnet خود را مشاهده کنید اما اگر شما یک رنج ip را به قسمت های کوچکتر تقسیم کرده اید باید subnetmask قسمت های کوچکتر را در این قسمت قرار دهید .

*
در بخش سوم ما شاهد تنطیمات dnsمی باشیم که شمال دو گزینه است .
گزینه اول این قسمتoptaindns server address automatically:
در این حالت شما منتظر دریافت dns serverبه صورت اتوماتیک هستید .
گزینه دوم این قسمت use the following dns server address :
شمال دو قسمت است . شما می توایند دو ادرس dnsرا وارد نمایید تا از ان ها پیروی نماید،این در سیستم هایی می باشد که بر روی ان ها dns نصب شده است .
پس از setردن ipبر روی گزینه okکلیک می کنیم .

*
در مورد بعدی شما نمی توانید ادرس هایی را وارد نمایید که با رنج ۰٫۰٫۰٫۰یا با رنج۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵یا با رنج ۱۲۷٫۰٫۰٫۱باشد .این ها جزء ipهای رزور شده سیستم می باشند .مخصوصا Ipسوم که به عنوان ip تست کارت شبکه داخلی استفاده می شوند .

*
نکته های دیگری که در هنگام پیکر بندی سیستم باید رعایت شود در مورد بروز رسانی سیستم هست،مدیرانی می توانند بروز نمایند که به اینترنت متصل بشند.
شما باید در هنگام بروز رسانی نکاتی را رعایت نمایید حافظه یکی از این نکات قابل توجه می باشد،خیلی از افراد تمام بروز رسانی ها را انجام می دهند اما این کار باعث خاموش شدن بعضی از سرویس های سیستم می شوند .
شما فقط در هنگام نیاز باید سیستم خود را بروز نمایید .در غیر این صورت بدون فایده می باشد .
در صورت اتصال خود شرکت ماکروسافت پیامی را برای شما صادر می کند که محتوای ان اطلاعاتی راجب به بروزرسانی جدید می باشد .شما با بررسی کامل ان می توانید ان را دریافت یا پاک نمایید .
پایان قسمت دوم نکات مهم پیکربندی ویندوز سرور
موفق باشید

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !