لایسنس های ویندوز سرور

در دو نسخه ویندوز سرور ۲۰۱۲ با نام های مرکز داده و استاندارد حمایت کامل از مجازی سازی انجام شده است .هر دو سیستم عامل از hyper v پشتیبانی می کند .فرق بین این دو سیستم عامل در تعداد userهای مجازی است که می توانید استفاده نمایید .بعد از پیاده سازی سرور شما می توانید به راحتی hyper vرا نصب نمایید و ماشین ها را ایجاد کنید .

*

لایسنس های ویندوز سرور
یکی از مهم ترین بحث هایی که ما می خواهیم در این بخش انجام دهیم .بحث خرید لایسنس های ویندوز سرور ۲۰۱۲ می باشد.در تمام ویندوز هایی که در ماکروسافت به فروش میرسد .بر اساس یک سری مجوز هایی امکان خرید لایسنس ویندوز وجود دارد . در کشور ما ایران بحث خرید لایسنس بسیار جدی گرفته نمیشود .زیرا کشور ما قوانین بین المللی کپی رایت را رعایت نمیکند .این موضوع مربوط به بحث ما نیست که ایا اگر رعایت نماید به نفع ماست یا به ضرر ما می باشد .

*
اولین قسمت مفیدی که ما به خاطر ان از این قوانین داخلی حمایت می کنیم این می باشد که با رعایت این قوانین داخلی به راحتی میتوان از پرداخت پول به شرکت خود داری کرد .این نکته را باید مهم دانست که خرید هر ویندوز صد ها دلار هزینه دارد . نکته دوم هم مربوط به امنیت اطلاعات می باشد .زیرا شما باید به طور مستقیم با شرکت وارد مذاکره شوید .خوب در کشور ما ایران هیچ شعبه ماکروسافت وجود ندارد و فکر میکنم که این شرکت از ایران این گونه حمایت نمی کند .

*
به همین دلیل در کشور عزیزمان در صورت نیاز به خرید لایسنس ویندوز از فرد دیگری به عنوان واسط استفاده می کنند .این کاربرای حفظ امنیت خودشان می باشد .
یک نکته مهم این می باشد که در صورتی که از لایسنیس ها استقاده نکنید از یک سری از ویژگی های مهم سروری محروم میشوید.

*
در هنگام خرید ویندوز من در قبل گفتم که ویندوز دارای نسخه های متفاوتی می باشد. هر نسخه ویندوز مشخصاتی دارا میباشد .برای خرید هر نسخه قیمت های متفاوتی وجود دارد که علت این قیمت های متفاوت ویژگی های متفاوتی می باشد که هر یک از نسخه های ویندوز سرور ۲۰۱۲ دارا می باشد .

تنظیمات هنگام نصب
ویندوز سرور ۲۰۱۲ برای اهدافی خاص نصب می شود .این اهداف می تواند کل سازمان را مورد هدف قرار دهد یعنی اهدافی که ما برای ایجاد یک ویندوز سرور داریم مربوط به کل سازمان می شود .قبل از ویندوز سرور ۲۰۱۲ کارشناسان بر این بائر بودند که منابع ویندوز سرور در کار های گرافیکی اتلاف میشود .

*
استفاده از هسته سرور
در هنگام نصب ویندوز سرور ۲۰۱۲ شما یک ویندوز خام دارید که در این ویندوز شما هیچ امکاناتی ندارید . هیچ منوی شروع و بدون پوسته دسکتاپ وهیچ کنسول مدیریتی و عملا هیچ برنامه کاربردی گرافیکی ندارید .شما تنها یک صفحه خط فرمان را مشاهد می نمایید .در این صفحه شما فقط میتوانید دستورات لازم را اعمال نمایید.

*

1

*
سرور اصلی چیست؟
سرور اصلی یک نسخه جداگانه و جدید نیست . بلکه یک قابلیت ویندوز سرور می باشد . در دو نوع ویندوز دیتاسنتر و استاندارد قابل اجرا می باشد .شما در هنگام نصب ویندوز می توانید این نوع را انتخاب نمایید . البته میتوانید بعد از نصب ویندوز گرافیکی نیز ان را به حالت ویندوز سرور اصلی در اورید .

مزایای استفاده از ویندوز سرور اصلی (CORE):
۱٫در این حالت ویندوز ما استفاده کمتری از سخت افزاررا دارا می باشیم.زیرا منابع کمتری را در این حالت نیاز داریم.
۲٫کاهش میزان فضای دیسک سخت افزاری سیستم می باشد .
۳٫به علت مصرف نکردن از گرافیک سیستم تمام مشکلاتی که در حالت گرافیکی سیستم وجود دارد در این حالت وجود ندارد .
۴٫باعث افزایش امنیت سیستم می شود . باعث کاهش حملات سیستم نیز می گردد .
ماکروسافت برای اولین بار از سرور اصلی یاcore در ویندوز سرور رو نمایی کرد .این کار با مزایای بسیاری رو به رو بود .اما مشکل تمام مدیران شبکه این بود که ان ها با خط فرمان اشنایی زیادی نداشتند .این امر باعث شد که مدیران بسیار کمی از این تکنولوژی استفاده نمایند .

*
در ویندوز سرور ۲۰۰۸ شما در هنگام نصب می توانستید یکی از حالت ویندوز یعنی coreیا حالت گرافیکی را نصب نمایید . دیگر نمیتوانستید ان را تغییر دهید .در نسخه ویندوز سرور ۲۰۱۲ شاهد پیشرفت در این زمینه بودیم . این پیشرفت باعث شد کهدر حال poweshellبتوانیم از حالتی به حالت دیگر برویم و برای تبدیل هر دو حالت می توانستیم از دستورات این قسمت برای تبدیل استفاده نماییم.
این مزیت بزرگ باعث شد که تمام کاربران هنگامیکه نیاز به حالت گرافیکی دارند ان را به حالت گرافیکی در بیاورند و پس از اتمام کارشان ان را به حالت coreتبدیل نمایند

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !