مجازی سازی در ویندوز سرور 2008

معمولا در اکثر فایل سرورها(File Server) و وب سرور ها (Web Server) تنها از 10% قابلیت های سرور استفاده می شود و در اختیار داشتن یک سرور اختصاصی در این موارد توجیه اقتصادی ندارد. همچنین استفاده مشترک از یک فایل سرور سبب بروز مشکلاتی و حذف بسیاری از ویژگی های اساسی و اولیه می شود. مایکروسافت و بسیاری از کمپانی های دیگر راهکار مجازی سازی یا virtualizationرا برای این مسئله ارائه می دهند. در مجازی سازی امکان در اختیار داشتن چند کامپیوتر مجازی با استفاده از قابلیت های سخت افزاری کامپیوتر واقعی داشت. به عنوان مثال مقدار RAMمحدود به مقدار فیزیکی ان است و پهنای باند شبکه نیز محدود به پهنای باند واقعی است. این مقادیر میان کامپیوترهای مجازی تقسیم می شود. مثلا اگر یک کامپیوتر سرور دارایGB64 حافظه RAMاست، با اختصاصGB2 به هر کامپیوتر مجازی وGB4 به کامپیوتر واقعی، می توان 30 کامپیوتر مجازی داشت. استفاده از کامپیوتر های مجازی علاوه بر توجیه اقتصادی ان می تواند برای دیتاسنتر ها مزایایی مثل صرفه جویی در فضا را نیز داشته باشد. در هر حال خواه یا ناخواه به سمت مجازی سازی می رویم. البته مزایا، نحوه مدیریت، تقسیم منابع و… مسائل بسیار متفاوتی نسبت به کامپیوتر های واقعی دارند.

با انتشار ویندوز سرور 2008 قابلیت جدیدی به نام Hyper-vمعرفی شد که جایگزین ابزار ” Virtual Server 2005″ است. پیشرفت Hyper-vنسبت به پدر خوانده خود، پشتیبانی بسیار عالی از ورژن های 64 بیتی است تا انجا که فقط در نسخه 64 بیتی ویندوز قابل دسترسی است. هرچند در کامپیوتر مجازی شما می توانید هر سیستم عاملی 32 بیتی یا 64 بیتی نصب کنید

زیر ساخت سخت افزاری Hyper-V

اولین نکته ای که باید گفته شود پردازنده های ۶۴ بیتی است. اما Hyper-Vنیازمند پشتیبانی سخت افزار از Virtualizationنیز می باشد. تکنولوژی های مجازی سازی سیستم عامل های مهمان Operating SystemGuset(سیستم عامل نصب شده در Hyper-V) را در لایه بالاتر از ماشین مجازی اجرا می کنند. اگرچه این تکنیک به خوبی کار می کند ولی یک عیب بزرگ دارد. اشکال در لایه سیستم عامل میزبان منجر به اختلال در همه سیستم عامل های میزبان می گردد. برای مثال، یک عیب در درایور یکی از قطعات مثل کارت شبکه در سیستم عامل میزبان منجر به مختل شدن کارت شبکه کلیه سیستم عامل های مهمان می گردد.

Hyper-V  از معماری جدیدتری استفاده می کند. با اینکه سیستم عامل های مهمان همچنان به سیستم عامل میزبان وابسته هستند ولی Hyper-Vاین امکان را فراهم می کند تا سیستم عامل های مهمان بتوانند دسترسی مستقیم به سخت افزار داشته باشند.این موضوع نه تنها (SPF: Single Point of Failure) های زیادی را حذف می کند بلکه فرایندهای بین میزبان و مهمان را نیز کاهش می دهد. اما همان طور که گفته شد سخت افزار نیز باید از این ویژگی پشتیبانی کند.

Hyper-Vبه نحوی طراحی شده است که این اجازه را به شما می دهد تا هسته (Core) پردازنده را به سیستم عامل مهمان اختصاص دهید.

در مورد هارد دیسک و فضای اختصاص داده شده به سیستم عامل های مهمان پیش نیازی وجود ندارد. اما چند محدودیت وجود دارد که باید مد نظر داشته باشید.سیستم عامل های مهمان روی (VHD : Virtual Hard Disk) نصب می شود که تقریبا شبیه Page Fileها در ویندوز می باشد. هر VHDباید حداقل GB۴ باشد و می تواند تاGB ۲ تغییر کند

نصب Hyper-v

1-   وارد سامانه مرکزی مدیریت سرور یا ServerManager.mscشوید. مثلا از طریق RUN.

2-  در ServerManager.msc، روی Rolesراست کلیک کنید و Add Roleرا بزنید. سپس یک ویزارد (Wizard) باز خواهد شد.

3-   ضمن خواندن پیغام خوش امدگویی ویزارد و تذکرات مربوطه، با زدن Nextبه مرحله Server Rolesمی روید.

4-   از بین لیست Role(نقش) های موجود Hyper-vرا انتخاب کنید و Nextرا بزنید.

5  در مرحله بعد دو هشدار مهم وجود دارد:

الف) در برخی سرور ها برای مجازی سازی باید در سطح BIOSمجازی سازی فعال شود.

ب) پس از نصب این رول شما می توانید با استفاده از Hyper-v Managerماشین های مجازی بسازید و همچنین چند لینک مفید برای اطلاعات بیشتر وجود دارد.

6-   در مرحله بعدی باید اینترفیس های و یا به عبارتی اشنا تر، کارت های شبکه واقعی که کامپیوتر های مجازی از ان استفاده خواهند کرد را انتخاب کنید. می توان فقط یک کارت شبکه را انتخاب کرد و یا برای متعادل کردن بار (Load balancing) چند کارت شبکه را انتخاب کنید.

1-   در مرحله بعد نصب را تایید می کنید و توجه کنید که باید سرور Restartشود. مدت زمانی که نصب رول طول می کشد متفاوت است. توجه کنید که اگر سروری که روی ان این رول را نصب می کنید، سرویس در شبکه ارائه می دهد، در زمان مناسب و با اطلاع قبلی باید restartشدن صورت بگیرد.

پس از راه اندازی مجدد، حدود یک دقیقه فرایند نصب ادامه پیدا می کند و در پایان ویزارد Closeرا بزنید

699
۰
۱۱ اسفند ۹۲

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم