مدیریت صندوق های پستی کاربران در سرور ایمیل

مدیریت صندوق های پستی کاربران در Exchange 2010 

ارسال و دریافت کنندگان ایمیل در :Exchange server به گروههای زیر تقسیم می شوند:

Mailbox users: کاربرانی هستند که دارای یک حساب کاربری در Active directory می باشند و یک صندوق پستی Exchange برای آن ها تعریف شده است و آدرس ایمیل آنها نیز داخلی است.

Mail-Enabled users: این نوع کاربران نیز دارای یکی حساب کاربری در Active directory هستند اما آدرس ایمیل آنها متعلق است به خارج از مجموعه. عموما کاربران بخش امور مالی نیازمند اینگونه تنظیمات هستند.

 Resource mailbox: این نوع صندوق های پستی برای منابعی مانند اطاق های کنفرانس و امثال آن طراحی شده اند. .

Mail contacts: بر اساس اشیاء Contact تعریف شده در Active directory کار می کنند که میتوانند دارای ایمیل هایی متعلق به خارج از سازمان نیز باشند.

  • Distribution groups: مجموعه ای از کاربران، گروهها و ارتباطات را تشکیل می دهند. به عبارت دیگر هنگامیکه ایمیلی به این گروه ارسال می شود، این ایمیل به تمامی اعضای گروه به صورت خودکار هدایت خواهد شد.
  • Linked mailbox: ممکن است تعدادی از کاربران شما در یک Active directory forest مجزا قرار داشته باشند که به این صورت میتوان با آنان ارتباط برقرار ساخت.

نحوه ایجاد و حذف صندوق های پستی در Exchange 2010

برای ایجاد و حذف صندوق های پستی در Exchange 2010   روشهای گوناگونی وجود دارد که ساده ترین آنها مراجعه به Managemet  consoleقسمت recipients  configuration گزینه mailbox می باشد.

155

پس از ورود به قسمت مدیریت صندوقهای پستی ارسال و دریافت کنندگان ایمیل، جهت ایجاد یک صندوق پستی جدید، بروری لینک New mailbox در برگه actions سمت راست صفحه کلیک نمایید. در این برگه می  توان کاربری جدید را در Active directory تعریف و یا برای کاربری موجود صندوق پستی تعریف نمود.

1-    شروع به ایجاد یک صندوق پستی جدید

156

2-    ایجاد صندوق پستی برای کاربری موجود یا ایجاد یه کاربر جدید و سپس ایجاد صندوق پستی برای او

157

3-    تکمیل مشخصات کاربر در حالت ایجاد یک کاربر جدید

158

4-    انتخاب نام مستعار (همان name logon ( و همچنین بانک اطلاعاتی قرار گیری اطلاعات کاربر

159

تنها نکته جالب این مراحل، امکان انتخاب دیتابیس ذخیره سازی اطلاعات این صندوق پستی جدید است. میتوان جهت مدیریت بهینه اطلاعات، چندین دیتابیس اصلی را تعریف کرد (که البته این مورد محدود است به نوع نگارش Exchange server ) و سپس کاربران را در دیتابیسها متفاوتی قرار داد. برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی جدید هم میتوان همانند ایجاد بانک اطلاعاتی پوشه های عمومی به قسمت Organization Configuration > Mailbox رجوع کرده و گزینه New mail database را انتخاب کرد (و در اینجا میتوان مدیریت بهتری را بروی محل قرار گیری دیتابیس و لاگ فایلهای آن مطابق توصیه های ارانه شده اعمال نمود.)

160

برای حذف صندوق پستی کاربران دو گزینه در برگه ی actions سمت راست صفحه قرار گرفته است با اسامی remove  ﻭdisable . اگر از گزینه remove استفاده شود، کاربر از Active directory نیز حذف خواهد شد.

بنابراین اگر قصد حذف کاربر مورد نظر را از شبکه ندارید، از گزینه disable جهت غیر فعال کردن صندوق پستی او استفاده نمایید.

640
۰
۱۹ فروردین ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم