مراحل پیاده سازی یک شبکه بی سیم

برای پیاده سازی یک شبکه بی سیم به صورت خانگی تنها دستگاه های لازم یک مودم ADSL مجهز به Wifi یا یک دستگاه Access point، تعدادی سیستم که در این شبکه سیستم های مورد نظر شما برای شرکت باید به کارت شبکه وایرلس مجهز باشند. حال به ترتیب مراحل را شرح می دهم. با انجام مراحل زیر شما قادر خواهید بود شبکه ای مانند شکل زیر را پیاده سازی کنید.

bisim

قبل از شروع مرحله یک سری توضیحات بازم است بدانید. اول اینکه چنانچه شما قصد راه اندازی یک شبکه داخلی بی سیم بدون اینترنت دارید تنها لازم است مانند شبکه باسیم عمل کنید با این تفاوت که به جای سوییچ در این روش از Access Point استفاده میکنید و تنظیمات مربوط به کارت شبکه را بر روی کارت شبکه وایرلس انجام میدهید. اما اگر قصد راه اندازی یک شبکه بی سیم با اینترنت را دارید شما باید یک دستگاه مودم ADSL مجهز به Wifi را تهیه و به عنوان ارتباط دهنده تمامی سیستم های شرکت کننده در این شبکه قرار دهید. در این روش همانطور که گفته شد شما میتوانید با فعال کردن DHCP بر روی مودم از ست کردن IP به صورت دستی خود داری کنید .
انچه در این تحقیق برای نمونه انتخاب و شرح داده می شود مراحل پیاده سازی یک شبکه بی سیم با استفاده از مودم ADSL است که برند Lincsys به عنوان نمونه انتخاب و  در عکس های زیر به ترتیب مراحل کانفیگ توضیح داده می شود.
در مرحله اول بهتر است شما با استفاده از کابل به صورت مستقیم به مودم وصل شده تا بتواند وارد تنظیمات شده و مودم را تنظیم کنید.
IP پیش فرض اکثر مودم های 192.168.1.1 با یوزر Admin و پسورد admin میباشد. در نتیجه شما باید یک IP از همین رنج مثلا 192.168.1.2 را روی کارت شبکه Local خود ست کرده و کارت شبکه را مستقیما به مودم وصل کنید.سپس IP مورد را با استفاده از محیط CMD ویندوز Ping کنید(RUN را باز کرده و کلمه CMD را تایپ کنید تا وارد محیط Command زنی ویندوز شوید سپس کامند Ping را مانند شکل زیر وارد و خروجی را مشاهده کنید).

ping

چنانچه خروجی کامند شما Reply بود شما میتوانید با استفاده از یک مرورگر وارد تنظیمات مودم شده و مراحل زیر را به ترتیت اجرا کنید. IP: 192.168.1.1 را در نوار آدرس مرورگر وارد کنید سپس اینتر زده حال یوزر پسورد گفته شده را وارد کنید تا وارد صفحه تنظیمات شوید.

بعد از وارد شدن روی قسمت Setup و سپس در زیر مجموعه آن روی Basic Setup کلیک کنید.
در قسمت Encapsulation گزینه RFC 2516 PPPoE را انتخاب کنید
در قسمت Multiplexing گزینه LLC را انتخاب کنید
قسمت Auto detect را روی Disable تنظیم کنید تا بتوانید به صورت دستی مقادیر VPI و VCI را وارد کنید.به این صورت که برای VPI عدد 0 وبرای VCI عدد 35 را وارد کنید
Username و Password را که مربوط به اکانت اینترنت شما می باشد واز طرف شرکت سرویس دهنده می باشد را وارد کنید. باقی گزینه ها همانند شکل زیر باشد سپس در پایین این صفحه گزینه Save Settings را کلیک کنید. بعد از چند ثانیه چراغ اینترنت روی مودم باید به رنگ سبز درآید که نشان دهنده کانفیگ صحیح مودم وهمچنین ارتباط با اینترنت می باشد.

 linksys1

حالانوبت تنظیمات وایرلس مودم می باشد روی گزینه Wireless در بالای صفحه تنظیمات کلیک کرده و از زیر مجموعه آن Basic Wireless Setup را انتخاب کنید تا صفحه زیر را مشاهده نمائید.

در این صفحه گزینه Wireless Configuration را روی Manual قرار دهید تا صفحه مانند شکل زیر تغییر کند. در قسمت Network Name نامی را برای شبکه وایرلس خود انتخاب کنید و باقی گزینه ها بدون تغییرباشد سپس روی دکمه Save Setting در پایین صفحه کلیک کنید.

linksys2

سپس به زیر مجموعه Wireless Security رفته وصفحه زیر را مشاهده خواهید کرد. در این صفحه باید یک رمز برای وایرلس مودم قرار دهید تا افراد غیر مجاز نتوانند از اینترنت شما استفاده کنند.

در قسمتmode Security یکی از حالت های موجود که بهترین آن WPA2-Personal را انتخاب کنید.سپس در قسمت Pre-Shared Key یک رمز بین 8 تا 63 کارکتری وارد کنید و پس رو دکمه Save Settings پایین صفحه کلیک کنید.

تنظیمات مودم به پایان رسید و می توانید از اینترنت مودم به صورت بی سیم استفاده نمائید.

linksys3

پس از طی این مراحل مودم شما کاملا بر اساس تنظیمات شما کانفیگ و اماده قرار گرفتن در شبکه میباشد. حال بر اساس مراحل زیر وارد تنظیمات کارت شبکه شده و تنظیمات لازم را اعمال کنید.

Control Panel => Network And Internet => Network And Sharing Center => Change Adapter Setting

در این مرحله باید کارت شبکه وایرلس را انتخاب و با راست کلید و انتخاب گزینه Properties تنظیمات را بر اساس عکس زیر اعمال کنید.

setip

توجه کنید چون DHCP مودم فعال است لازم به ست کردن IP نمیباشد شما باید در عکس بالا گزینه Obtain IP Address Automatically و Obtain DNS Server Address Automatically را انتخاب کنید.

حال کارت شبکه وایرلس را روشن کنید(البته دکمه روشن کردن کارت در لپ تاپ ها وجود دارد و کامپیوترهای PC کارت شبکه روشن و فعال می باشد). در گوشه سمت راست نوار استارت ایکن وایرلس نمایش داده میشود که با کلید بر روی  آن شما قادر به انتخاب مودم ADSL خود میباشد. در این مرحله مودم خود را انتخاب و با کلیک بر روی گزینه Connect ارتباط با مودم را برقرار کنید. حال شما با اعمال این مرحله از تنظیمات بر روی تمامی سیستم های مجهز به کارت شبکه وایرلس شما قادر خواهید بود یک شبکه خانگی بی سیم مجهز به اینترنت راه اندازی کنید.

1,705
۱ دیدگاه
۲۳ دی ۹۲
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

 • permanent daylight
  مرداد ۱۰, ۱۳۹۳

  سلام
  اگر نخوایم از روتر استفاده کنیم چطور؟؟
  یعنی چند تا کامپیوتر رو فقط بوسیله کارت وایرلس به هم متصل کنیم ایا میتونیم منابع رو اشتراک گذاری کنیم؟؟؟
  یا اگر بخوایم اینترنت رو شیر کنیم ایا توی اشتراک گذاری مشکل پیش نمیاد؟
  مثلا rip server روی یکی از سیستمها ست کنیم و ازون به عنوان گیت وی استفاه کنیم ایا مشکلی پیش نخواهد اومد؟؟؟