مراحل پیاده سازی یک شبکه خانگی باسیم

برای پیاده سازی یک شبکه با سیم به صورت خانگی تنظیمات و دستگاههای زیادی لازم نیست . تنها دستگاه لازم یک سوییچ یا هاب، تعدادی کابل شبکه با تعدادی سوکت RJ45 وسیستم های مورد نظر شما برای شرکت در این شبکه که البته هر کدام از آنها باید یک کارت شبکه جهت شرکت در این شبکه را داشته باشند. حال به ترتیب مراحل را شرح می دهم. در پایان با طی مراحل گفته شده باید بتوانید یک شبکه خانگی مانند شکل زیر پباده سازی کنید.

packettracer-homnet

اولین مرحله:

در اولین مرحله شما باید رنگ بندی کابل های خود را مشخص و با سوکت RJ45 کابل ها را سوکت بزنید. بر اساس استانداردهای موجود برای ارتباط کامپیوتر با سوییچ  یا هاب باید رنگ بندی شما بر اساس کابل Straight باشد.براساس این قوانین در زمینه چیدمان رنگ دو نوع استاندارد وجود دارد. استاندارد T568A و T568B برای ساخت کابل شبکه یکی از استاندارد ها را انتخاب کرده و سوکت ها را وصل می کنیم .
ترتیب رنگ ها در  T568B: سفید/نارنجی،نارنجی،سفید/سبز،آبی،سفید/آبی، سبز،سفید قهوه ای و قهوه ای
ترتیب رنگ ها در  T568A:سفید/سبز،سبز،سفید/نارنجی ،آبی،سفید/آبی ،نارنجی ،سفید/قهوه ای ،قهوه ای
چنانچه دو طرف کابل از یک استاندارد برای چیدمان رنگ استفاده کنید کابل شما از نوع Straight میباشد

straight

دومین مرحله:

برای داشتن یک شبکه خانگی ساده سوییچ یا هاب مورد نظر شما نیاز به تنظیمات ندارد تنها لازم است که دستگاه شما به برق متصل باشد و به تعداد سیستم های موجود پورت شبکه داشته باشد.
هاب و سوییچ تفاوتهای دارند که از میان آن میتوان به سرعت زیاد و فعالیت هاب در لایه اول (Physical Layer) اشاره کرد در حالی‌ که سوئیچ به صورت هوشمند در لایه دوم (Data Link Layer) مدل OSI کار می‌کند .از آنجایی که هاب‌ها ارزانتر هستند و نصب آنها کار دشواری نیست کاربران متوسط خانگی از آنها استفاده میکنند ولی‌ اگر شما تنظیمات خاصی‌ را برای شبکه خود در نظر دارید باید حتما از سوئیچ استفاده کنید چون سوئیچ میتواند همانند یک مسیریاب (router)برنامه ریزی شود کاری که روی هاب نمی‌توان انجام داد

سومین مرحله:

در این مرحله شما باید سیستم های شرکت کننده در این شبکه را به کمک کابل های سوکت زده شده بر اساس استاندارد های گفته شده در مرحله اول به سوییچ یا هاب مورد نظر خود متصل وتنظیمات لازم را بر اساس مراحل زیر اجرا کنید.

Control Panel => Network And Internet => Network And Sharing Center => Change Adapter Setting

در این مرحله باید کارت شبکه را انتخاب و با راست کلید و انتخاب گزینه Properties تنظیمات را بر اساس عکس زیر اعمال کنید.

setip

چون شبکه شما یک شبکه خانگی است میتوانیذ هر IP Address که دوست دارید را روی سیستم ست کنید البته IP Loopback را نمیتوانید ست کنید.
باید توجه کنید که سیستم های شما همگی از یک رنج IP استفاده کنند.
ست کردن Gateway تنها زمانی لازم است که درخواستهای شما از داخل شبکه نیاز به ارجاع به خارج از شبکه را داشته باشند البته برای خروج از شبکه باید روتر یا یک مودم ADSL داشته باشید که چنانچه شما در شبکه از مودم استفاده کنید با فعال کردن DHCP از روی مودم دیگر نیاز به ست کردن IP نیست و مودم به صورت اتوماتیک به سیستم ها IP  اختصاص میدهد. تنها تنظیمی که شما باید انجام دهید که با طی مراحل بالا گزینه Obtain IP Address Automatically را انتخاب کنید.

با طی کردن این مراحل شبکه خانگی شما کامل و فعال می شود جهت تست شما میتوانید با باز کردن CMD سیستم تان از RUN و استفاده از کامند ping اتصالات سیستم ها را با یکدیگر چک کنید.

ping

Reply  نمابش داده شده نشان دهنده اتصال سیستم با IP : 192.168.100.1 است.

536
۰
۲۲ دی ۹۲
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم