مزایای VMware

مزایای VMware نسبت به دیگر شرکت های ارئه دهنده محصولات مجازی سازی

از پیشرفته ترین شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کند شرکت VMwareاست . شرکت VMwareدر سال 1998 میلادی توسط داین گرین، مندل روسنبلوم، اسکات دوین، ادوارد وانگ و ادوارد باگنن بنا نهاده شد . اولین محصول شرکت VMware  نرم افزار VMware Workstaitionبود که در ماه می سال 1999 میلادی به بازار عرضه شد . این شرکت ادعای رهبری فلسفه مجازی سازی را داشته و دارای بیش از 300 هزار مشتری و 25 هزار شریک تجاری است . درامد خالص VMwareدر سال 2009 میلادی معادل 2 میلیارد دلار بود که نشان می دهد محصولات این شرکت از جایگاه خاصی بین مصرف کنندگان و طرفداران این فناوری برخوردار است.

یکی از مباحثی که شرکت VMware  در محصولات و فناوری های خود از ان استفاده کرده است، مباحث پیشرفته افزونگی (Redundancy) می باشد. از جمله شرکت هایی که با VMware  با انها همکاری مستقیم دارد شرکت عظیم Ciscoاست. از جمله نتایج این همکاری، گنجانده شدن پروتکل های معرف HSRPو CDPدر محصولات شرکت VMwareمی باشد که کاربرد زیادی در مبحث افزونگی دارد. همچنین شرکت VMware  قراردادهای مشابهی با شرکتهایی مانند Intel، IBM، Dell، HPو AMDنیز دارد و به این وسیله یعنی ارتباط نزدیک با سایر شرکتهای بزرگ و پیشرو در زمینه فناوری امکان سازگاری محصولات خود را با تولیدات این شرکت ها تضمین می کند. از جمله ابزارهای تولید شده توسط شرکت VMware می توان به موارد زیر اشاره نمود که بر اساس کاربرد ان ها، گروه بندی شده اند.

1-  نرم افزارهای مربوط به بخش پایگاه داده

2-  نرم افزارهای مربوط به بخش ایستگاه کاری

3- نرم افزارهای مدیریتی

گروه اول جهت ایجاد فضای میزبان بوده و برای راه اندازی سرویس دهنده ها مورد استفاده قرار می گیرند. گروه دوم تنها مخصوص کاربران در نقطه پایانی بوده و از ان ها می توان برای استفاده و مدیریت فضای مجازی اختصاصی خود کاربر استفاده کرد. اما گروه سوم مربوط به ابزارهای مدیریتی میزبان ها و با ایستگاههای کاری بوده و با اینگونه ابزارهای می توان چندین میزبان و یا ایستگاه کاری را مدیریت کرد.

از جمله خواص ابزارهای مدیریتی، تشخیص استانه ظرفیت کاری می باشد. به عنوان مثال سرویس دهنده ای دارای حجم زیادی از درخواست از طرف سرویس گیرندگان می باشد؛ با استفاده از امکانات ابزارهای مدیریتی می توان دو یا چند نمونه، مشابه  سرویس دهنده را در چند میزبان دیگر ایجاد کرد و درخواستهای سرویس گیرندگان را بین ان ها تقسیم کرد و حجم کاری هر یک را تعیین کرد تا سرویس دهی به سرویس گیرندگان بهینه شود. این اقدام در سمت سرویس گیرندگان محسوس نبوده و در صورت از کار افتادن احتمالی هر یک از سرویس دهندگان مجازی، کاربر متوجه تغییر نمی شود و درخواست او بدون وقفه به وی ارئه می شود. با این روش به دو هدف اصلی مجازی سازی می توان دست یافت؛ اول اینکه افزونگی به درستی رعایت شده است و دوم اینکه درخواست ها به صورت همزمان تقسیم و پردازش شده اند و به تعداد زیادی از درخواست ها در زمان کوتاه تری پاسخ داده شده است و و ظرفیت کاری سیستم افزایش یافته است. همچین توجه به این نکته که به جای استفاده از یک دستگاه رایانه گران قیمت به ازای هر سرویس دهنده، تنها دو یا چند برای استفاده چندین سرویس دهنده استفاده شده است و در نتیجه این موضوع باعث کاهش استهلاک سرمایه نیز خواهد شد حائز اهمیت است.

vmware

معرفی محصولات vmware

با کمی دقت در شکل بالا که نحوه معماری محصولات شرکت VMware  را نشان می دهد می توان اینگونه استنتاج کرد:

محصولات گروه Desktopsمانند  VMware Tin Appدر لایه Applicationکار می کنند. ماشین های مجازی (VM)  موجود هم در لایه Applicationفعالیت دارند . ابزارهای ویژگی های برنامه های کاربردی نیز در لایه Application  فعال هستند. همه محصولات ردیف اول یعنی Desktops، Existing Applicationو Future Applicationرا می توان توسط ابزارهای مدیریتی قدرتمند گروه Application Managerمانند Appspeed  و Application Discovery Managerمدیریت کرد. لازم به ذکر است که بر روی تمامی محصولات این ردیف ابزار امنیتی VMware vShield Securityقرار می گیرد که امنیت این محصولات را در لایه Applicationتضمین کند.

در لایه های پایین تر گروههای vCloud Director، vCenter Server، vSphere Virtualization Platform، Public Cloud Resources  و Private Cloud Resource Poolsشامل کامپیوترها و مخازن ذخیره داده و اطلاعات و شبکه قرار دارند. مدیریت همه موارد بالا توسط محصولات گروه Virtualization & Cloud Managementمانند Service Manager، Configuration Manager، Capacity IQو … صورت می گیرد.

694
۰
۲۱ بهمن ۹۲
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم