معرفی نرم افزار Exchange Server

  معرفی نرم افزار :

امروزه در بسیاری از سازمان های تجاری “پست الکترونیک” ابزار ارتباطی حساسی است که به کارکنان آن سازمان اجازه تولید بهترین نتایج را میدهد . بزرگترین عامل موفقیت پست الکترونیک نامحدود بودن تعداد پیام های ارسالی و دریافتی ، تنوع و افزایش سرعت تجارت سازمان است . در این میان تغییرات ، انتظارات کاربران نیز افزایش پیدا کرده است . امروزه کارمندان سازمان به دنبال توانمندی و کارآمدتر شدن دسترسی به ایمیل ، تقویم ، فایل های ضمیمه ، لیست مخاطبین و غیره هستند به طوری که این قابلیتها در هر مکان و با هر روشی قابل دسترسی باشد .

برای متخصصان فناوری اطلاعات استفاده از سیستم پیام رسانی که توازن این تقاضاها را با موارد دیگری همچون امنیت و قیمت تمام شده محصول برقرار کند بسیار بااهمیت است . نیازهای امنیتی پیچیده تر شده است و تقاضا برای استفاده از ایمیل افزایش یافته است . دپارتمان فناوری اطلاعات باید با تهدیدهایی که روز به روز توسعه می یابد مقابله کند ، تهدیداتی همچون : تحول روز افزون هرزنامه ها و ویروس ها و مخاطرات عمدی بر اثر عدم همکاری علاوه بر تهدیدات بالقوه که در حالات طبیعی و غیرطبیعی اتفاق می افتند .در حالی که اولویت داشتن امنیت کاملا واضح است اما فناوری اطلاعات همیشه نیاز به مدیریت هزینه ها دارد . زمان ، پول و محدودیت منابع جزو واقعیت های زندگی هستند که پیشرفت سریع یا کند فناوری اطلاعات وابسته به آنهاست .در نتیجه متخصصان فناوری اطلاعات باید سیستم پیام رسانی را برگزینند که نیازهای سازمان و کارکنان را تامین کند به طوری که هم مقرون به صرفه باشد و هم مدیریت خوبی فراهم آورد .

Microsoft Exchange Server  برای مقابله با این چالش ها و برطرف کردن نیاز گروههایی که بیشترین سهم را در استفاده از سیستم پیام رسانی دارند به صورت ویژه ای طراحی شده است . از جمله قابلیت های جدید این سرویس ارائه مدل های حفاظتی پیشرفته برای تامین مطالبات سازمان شما ، دسترسی آسان به کارکنان شما و بازدهی عملیاتی مناسبی که به آن احتیاج دارید می باشد .

به طور خلاصه می توان گفت برنامه Exchange Server ، نرم افزار ارسال و دریافت ایمیل سازمانی مایکروسافت است که در رده محصولات سرور آن شرکت قرار میگیرد .

 نگارش های نرم افزار :

اولین نگارش Exchange Server در سال 1993 ارائه شد و به صورت محدود در اختیار حدود 500 شرکت قرار گرفت و سه سال بعد یعنی در سال 1996 نگارش عمومی آن به نام Exchange Server 4.0 در اختیار عموم قرار گرفت . در سال 1997 با ارائه نسخه Exchange Server 5.5 اولین نسخه برنامه OWA (Outlook Web Access) نیز ارائه گردید و ظرفیت بانک های اطلاعاتی (Data Base) آن تا 16TB افزایش یافت . در ابتدای قرن سوم یعنی سال 2000 میلادی ، اولین نسخه سازگار با AD (Active Directory) آن نیز ارائه شد ؛ با ارائه نسخه Exchange Server 2003 در سال 2003 مشکل ارتقا از نسخه های قدیمی به جدید برطرف شد .

 سپس در اواخر سال 2006 ،Exchange Server 2007 ارائه گشت که مهم ترین تفاوت های آن با نسخه های قبلی ارائه آن بر روی بستر 64 بیتی ، افزایش صندوق پستی کاربران تا حجم 2 گیگابایت ، نامحدود شدن ظرفیت بانک های اطلاعاتی(Data Base) ، افزایش حداکثر تعداد Storage Group ها به 4 و Data Base ها به 20 عدد در هر سرور ، اضافه شدن Anti Spam ، Anti Virus و Clustering ، تضمین فعالیت مداوم این سرویس و در نتیجه افزایش بهره وری ، ارائه Public Folder و در نهایت امکان ارسال و دریافت پیغام های صوتی و فکس از طریق Unified Messaging بود .

در اواخر سال 2009 نگارش بعدی این محصول با نام Exchange Server 2010 ارائه گشت که تنها با ویندوز سرور 2008 سازگار میباشد ؛ در این نسخه بسیاری از مشکلات کاربران برطرف شد که از آن جمله میتوان به OWA سازگار با تمامی مرورگرهای امروزی ، امکان مدیریت تحت وب صندوق های پستی کاربران ، ساده سازی تنظیمات و بازنگری برای تضمین هرچه بیشتر فعالیت مداوم این سرویس ، افزایش تعداد بانک های اطلاعاتی قابل تعریف در یک سرور و بسیاری از موارد دیگر نام برد .

برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم