معرفی نرم افزار MS Forefront TMG 2010

نرم افزار MS Forefront TMG 2010 در اواسط سال 2009  توسط شرکت مایکروسافت برای نصب بر روی سیستم عامل Windows Server 2008  عرضه گردیده است. این نرم افزار در حقیقت نسخه جدیدی نرم افزار امنیتی MS ISA Server 2006 است و قابلیت ها و توانایی های منحصر به فردی به آن اضافه شده است. در شکل زیر معماری نرم افزار امنیتی MS Forefront TMG 2010 نمایش داده شده است:

 1

معرفی امکانات و قابليت های نرم افزار امنيتی2010 MS Forefront TMG

نرم افزار 2010 MS Forefront TMG دارای قابلیت های اصلی و جانبی زیر است:

  • دیواره آتش
  • مسیریابی
  • ایجاد تعادل بار در شبکه (NLB)
  • پشتیبانی از شبکه های خصوصی مجازی (VPN)
  • نهان سازی اطلاعات (Cache)
  • پراکسی (Proxy)
  • مشاهده و ثبت وقایع

2

نهانگاه (Cache)
با استفاده از قابلیت نهان سازی اطلاعات میتوان درخواستهای وب و فایل کاربران شبکه را نهان سازی کرد تا در هنگام درخواست های تکراری با صرفه جویی در زمان و پهنای باند بتوان به آن درخواست ها از طریق اطلاعات رایانه سرویس دهنده پاسخ گفت. بخش نهان سازی دارای قابلیت های زیر است:

 Automatic & Scheduled Caching: در این قابلیت، MS Forefront TMG 2010  به طور هوشمندانه در ساعات مشخصی(ساعاتی که ترافیک شبکه کم است) به سراغ سایتهایی که قبلا ذخیره شده اند، اما زمان دسترسی مجاز آن ها تمام شده رفته و به طور خوکار آن ها را به روزرسانی میکند. MS Forefront TMG 2010

این عمل را با اولویت دادن به سایت های محبوب (سایت هایی که بیش از سایر سایتها توسط کاربران درخواست شده اند) انجام می دهد. نتیجه این کار این است که سایتهای محبوب کاربران همواره به صورت به روزشده در MS Forefront TMG 2010 برای تحویل به کاربران، نهان سازی می شوند. ضمن این که مدیر شبکه به صورت دستی نیز میتواند ساعاتی را برای به روزرسانی سایتهای دلخواه تعیین کند.

Reverse Caching: با استفاده از این قابلیت، MS Forefront TMG 2010  می تواند اطلاعاتی را که بر روی سرویس دهنده وب شبکه داخلی قرار دارند پس از آن که یک بار در اختیار کاربران موجود در اینترنت قرار داد، بر روی خود نهان سازی نموده و درصورت تقاضای مجدد، بدون مراجعه به سرویس دهنده وب، اطلاعات نهان سازی شده را در اختیار کاربران قرار دهد. این خاصیت موجب کاسته شدن ترافیک بر روی سرویس دهنده وب می شود.
 Transparent Cache: یکی از قابلیت های MS Forefront TMG 2010 این است که به صورت شفاف قابلیت نهان سازی اطلاعات را دارد.

 Distributed and Hierarchical Caching : به جای یک سرویس دهنده نهان گاه،MS Forefront TMG 2010  می تواند از چندین سرویس دهنده نهان گاه در شبکه استفاده کرده و همه آن ها را به صورت یک آرایه درآورد. در این حالت تمام سرویس دهندگانMS Forefront TMG 2010  دست به دست هم داده و یک بانک اطلاعاتی از مطالب نهان سازی شده را تشکیل می دهند. این در حالی است که که محتوای نهان سازی شده از لحاظ فیزیکی بر روی این سرویس دهندگان توزیع شده و هر کدام قسمتی از اطلاعات را ذخیره می نمایند.

محيط چند شبکه ای (Multi-Network):

هر محیط چند شبکه ای در یک شبکه سازمانی، از گروه های شبکه که ارتباط میان آنها را مسیریاب و یا دیواره آتش برقرار میکند، تشکیل شده است. در این حالت تمام ترافیک عبوری از مبدا خارج از شبکه به داخل یا از داخل شبکه به خارج توسط قوانین فایروالی قابل کنترل و مدیریت می باشد.

3

576
۰
۲۷ فروردین ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم