مقدمه ای بر MPLS

MPLS   يکي از پروتکل هاي حمل داده در شبکه با عملکرد و مقياس پذيري بسيار بالا است.در اين مکانيزم با دسترسي مستقيم به داده ها در يک گره و استفاده از يک برچسب کوتاه و اجتناب از جستجو در Routing Table بسيار پيچيده بسته را براي مقصد مشخص شده ارسال مي کند.
در شبکه هايي که از اين پروتکل استفاده مي شود به هر بسته برچسبي (Label) اختصاص داده مي شود. مکانيزم انتقال بسته بر اساس محتواي اين برچسب تصميم مي گيرد که بسته را به کجا ارسال کند، بدون نياز به اينکه خود بسته را بررسي کند. در اين پروتکل شما مي توانيد يک ارتباط End to End‌ با وجود استفاده از هر پروتکل مسير يابي در زير ساخت برقرار نماييد.

MPLS‌ را اگر بخواهيم در مدل OSI در نظر بگيريم بايد آن را ميان لايه دو (لايه پيوند داده) و لايه سه (لايه شبکه) دانست.

MPLS را در لايه 2.5 مطرح مي کنند ، البته اين لايه کاملا مجازي بوده و در هيچ جايي جزء MPLS مطرح نشده است.

اين طراحي يک سرويس واحد حمل داده براي هر دو جريان Circuit-based Client‌ و Packet-switching Client را مهيا مي کند. همچنين توانايي حمل انواع ترافيک و IP Packets را در انواع شبکه هاي فعال ATM , SONET , Ethernet Frames را دارا مي باشد .

تکنولو‍ژي هاي متفاوتي مانند Frame Relay , ATM  نيز با همين اهداف قبلا وجود داشتند که براي پياده سازي از آنها استفاده مي شد. بسياري از مهندسان شبکه معتقد بودند که  ATM ها بايد با پروتکل هاي ديگري که Overhead کمتري دارند و در عين حال ارتباط را براي بسته با طول فريم متغير امکان پذير ميکند جايگزين شوند.

MPLS   در حال حاضر به جاي برخي از اين تکنولوژي ها در بازار است و امکان اينکه در آينده به طور کامل جايگزين شود بسيار زياد است.

تاريخچه

در سال 1996 گروه lpsilon پروتکل مديريت جريان (Flow Management Protocol) را پيشنهاد داد . آنها تکنولوژي IP Switching‌ را تنها براي استفاده در بستر ATM تعريف کردند، اين پروتکل امکان دسترسي و تسلط بر بازار را نداشت.

در اين زمان کمپاني سيسکو طرحي را ارائه کرد. اين طرح که Tag Switching نام داشت براي انتقال داده در بستر ATM  تعريف شده بود.

 نسخه اي از اين طرح که در انحصار کمپاني سيسکو بود و تنها بر روي دستگاههاي ساخته شده توسط اين شرکت قابل اجرا بود به Label Switching تغيير نام داد.

اين طرح بر روي استاندارد باز IETF (Internet Engineering Task Force)‌ نيز تعريف شد.
IETF پيشنهادات مرتبط به ساير فروشندگان است که مجموع پروتکل ها را توسعه داده و ويژگي هاي مربوط به فعاليتهاي ديگر فروشندگان را ترکيب مي کند.

1,709
۵ دیدگاه
۶ بهمن ۹۲
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران