ملزومات طراحی نصب خودکار سیستم عامل

ملزومات طراحی نصب خودکار سیستم عامل

از جمله مسائلی که قبل از برنامه ریزی یک طرح برای نصب خودکار سیستم عامل باید به آن توجه کنید سخت افزارها و زیر ساخت شبکه سازمان است. به عنوان مثال اینکه چند کامپیوتر در شبکه وجود دارد و چند کامپیوتر قرار استrole های مشابه روی آنها نصب شود و چه کامپیوترهایی دارای سخت افزار مشابه هستند.قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم بهتر است کمی در مورد مفهوم این روش صحبت کنیم.نصب خودکار سیستم عامل از طریق فایل هایImage صورت می گیرد.فایلImage حاوی سیستم عامل به اضافه برنامه های مورد نیاز و تنظیمات ویندوز است.برای ساختن image از ابزار مختلفی می توانید استفاده کنید.در این فصل ما دو ابزار را بررسی خواهیم کرد :

1-سرویسwindows Deployment service (WDS )

2-windows Assessment and Deployment Kit (ADK)

برای اجرای عملیات Windows Deployment ( نصب خودکار سیستم عامل ) سه فاز تعریف شده است :

طراحی ، گسترش . راه اندازی و آپدیت .

در مرحله طراحی شما بایدImage های مورد نیازتان را بسازید .همان طور که گفتیم ساختن و آماده کردنImage از طریقWDS یاADK صورت می گیرد.ADK قابلیت ساختAnswer File را دارا می باشد. برنامه ای که به وسیله آن Answer File ساخته می شود ، امکان تنظیم کردن هر آنچه در ویندوز قابل تنظیم شدن است را به شما می دهد . از تنظیمات اولیه نصب ویندوز گرفته تا تنظیمات مربوط به سرویس ها ، کارت شبکه ، پارتیشن بندی دیسک و …. در زمان نصب ویندوز ، کامپیوتر این فایل را می خواند و از روی تنظیمات تعیین شده را اعمال می کند و وقتی ویندوز نصب شد و برای اولین بار سیستم عاملload شد ، تنظیمات Answer File را اعمال شده می یابید.این بخش ازADK که Answer File با فرمتXML می سازدSystem Image Manager نام دارد . شما می توانید در این مرحله Answer File نیز طراحی کنید .در مرحله گسترش و راه اندازی همان طور که که از نام آن پیداست ، Imege ای که ساخته اید روی کامپیوترها از طریق WDS نصب می شود. در مرحله آپدیت می توانیدimage یا Image های سازمان را آپدیت کنید. یعنی در تنظیمات Image اولیه تغییر ایجاد کنید . برای Edit کردن Image از ابزاری به نام DISM و sysprep استفاده می شود.

Image چیست ؟

Windows Image حاوی اطلاعات لازم برای نصب یک کپی از یک ویندوز روی کامپیوترهای دیگر است .هم چنین شامل تنظیمات و برنامه هایی که مورد نظر مدیرشبکه بوده است.دو نوعImage وجود دارد،که برای نصب کامل ویندوز هردوImage باید وجود داشته باشد.در هنگام نصب ابتداboot Image وسپسInstall Image نصب می شود.در ادامه به توضیحی در مورد هرکدام از اینImage ها می پردازیم .درDVD نصب ویندوز در پوشهSources , boot Image را با نام Boot.wim می توانید مشاهده کنید. این image برای boot کردن اولیه کامپیوتر به کار می رود .boot image خود دارای دو نوع می باشد :

Capture Image : Capture Image زمانی گرفته می شود که کامپیوتر به طور کامل تنظیم شده و تمام سرویس ها و role ها و تنظیمات مورد نیاز روی آن اعمال شده باشد.capture Image ای که ساخته ایدreference Image نام دارد و شما باید آن را به خوبی نگه داری کنید تا بعدا بتوانید در صورت لزوم روی آن تغییرات ایجاد کنید.برای ساختن Capture Image ابزارهای مختافی وجود دارد.می توانید این کار را از طریق کنسولWDS هم انجام دهید.

Discover Image : از این نوعImage برای نصب سیستم عامل از طریق WDS روی کلاینت هایی به کار می رود که کارت شبکه آن هاPXE را ساپورت نمی کند و یا در data Center هایی که به علت وجود policy استفاده از قابلیتPXE امکان پذیر نیس.کامپیوترهایی که کارت شبکه آن هاPXE را ساپورت نمی کند نمی توانند از طریق شبکه سیستم عامل نصب کنند.

Install Image نیز در DVD نصب ویندوز در پوشه Sources با نام install.wim مشاهده می شود و حاوی فایل های نصب ویندوز و فایل های Customize شده برای Image ها خاص است.

سرویسWDS

اساس windows Deployment سرویس (WDS) Windows Deployment Service در ویندوز2012 می باشد.

اینRole را در دو حالت می توان نصب کرد.

گزینه اول همه امکانات WDS را نصب می کند و گزینه دوم برای استفاده در محیط هایWorkgroup به کار می رود این role به DHCPوDNS وNTFS Volume نیاز دارد.همچنین Account ای که با آن WDS را نصب می کنید باید عضو گروهLocal Administrators باشد. به صورت پیش فرضWDS و DHCP روی سرورهای جدا از هم نصب می شوند.زیرا WDS از طریقDHCP باکلاینت ها ارتباط برقرار می کند.اما اگر مجبور بودید کهWDSوDHCP را روی یک سرور نصب کنید، بایدDHCP Option 60 ازScope هایDHCP را فعال کنید.اینoption کلاینت هایWDS را به سمتWDS از طریقDHCP هدایت می کند.در محیط های کهActive Directory وجود دارد،Computer Account کلاینت هایWDS را می توانPrestaged کرد.Prestaged کردن یعنی Computer Account های کامپیوتر های سازمان را قبل از اینکه سیستم عاملی روی آن هانصب کنید در Active Directory می سازید و MAS Address آن ها را در Account های آن ها وارد می کنید.این کار به تامین امنیت شبکه شما کمک می کند.زیرا با این کار کامپیوتری کهMAS Address آن در Active Directory ثبت نشده باشد نمی تواند از طریق WDS شما ویندوز نصب کند.گزینهAuto-Add Policy در WDS این کار را به صورت خودکار انجام می دهد.

741
۱ دیدگاه
۲۵ شهریور ۹۴

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

  • سلام
    سپاس از زحمات شما و اینکه بی دریغ و بی منت،تجربیاتی که گاهی حاصل استرس شدید و .. کاری خودتون بوده رو صمیمانه در اختیار ما میزارید
    خانم مهندس تجربه ای برای راه اندازی wds در محیط های دارای تعداد زیاد vlan دارید.؟چون سرور wdsمن فقط در vlan خودس دیده میشه. در دیگرvlanها دیده نمیشه. یعنی در ipبوت نمیگیره dhcp سیسکو بهش ipنمیده
    ممنون میشم اگر راهنمایی کنید