نحوه ایجاد OU در اکتیودایرکتوری

پس از اموزش های ابتدایی در مورد مبحث ADDSامروز قصد داریم نحوه ایجاد یک ou را به شما آموزش دهیم،بسیاری از دوستان اطلاعات کمی در مورد این قسمت دارند، ou یا organizational unitیک قسمت می باشد برای نگهداری از تمام اشیایی که به عنوان زیر ساخت در ان قرار دارد،اشیاء مختلف همچون کاربران و سیستم ها و گروه ها و … را شامل می شود.

*
بسیاری از دوستان می گویند چه نیازی به ایجادou می باشد اما باید جواب این افراد را با مثالی توضیح داد مثلا شما می خواهید که یک فایل را به اشتراک بگذارید برای این کار شما باید دسترسی های ان را مشخص نمایید به طور مثال می خواهید دسترسی را به اتاق بازرگانی دهید و هیچ گروه دیگری از این فایل استفاده نکند
. برای این کار به راحتی می توانید توسط ouگروه مورد نظر خود را ایجاد نمایید و policeهای لازم را به ان دهید،شما با این ابزار می توانید شرکت خود را گروه بندی نمایید و به هر گروه میزان دسترسی لازم را به ان ها دهید .
برای ایجاد یک ouمراحل زیر را انجام می دهیم :

*
مرحله اول:
در مرحله نخست ما وارد server managerمی شویم و از قسمت سمت چپ ان گزینه active directory domin service می شویم و از لیست باز شده گزینه active directory user and computer را انتخاب می کنیم،در مقالات قبلی نحوه نصب ان را به طور کامل بیان کردیم .

*

۱

*

مرحله دوم :
در مرحله دوم با انتخاب active directory user and computer لیست این قسمت باز میشود شما می توانید تمام قسمت های زیر مجموعه های ان را مشاهده نمایید مانند کاربران و گروه ها و…. اما تنها گزینه که در این لیست مشاهده نمی شود قسمت ou است زیرا این قسمت با قسمت های دیگر متفاوت است .شما نمی توانید این قسمت را به صورت پیش فرض داشته باشید
شما باید این قسمت را برای ان دسته از اشیاء خود ایجاد نمایید .

*

۲

*

مرحله سوم:
در این مرحله شما باید دسترسی به دامنه خود را داشته باشید تا بتوانید بر روی دامنه خود تغییراتی را اعمال نمایید ، برای اینکار حتما باید دسترسی ادمین داشته باشید .
در مرحله جدی ما می خواهیم یک ou را ایجاد نماییم برای اینکار بر روی نام دامنه خود راست کلیک می کنیم سپس بر روی new و گزینه ouکلیک می کنیم .

*
۰۱۰۱

*

مرحله چهارم :
در این مرحله از پنجره باز شده بر روی نام کلیک نمایید و نام مورد نظر خود را برای این گروه انتخاب نمایید ، برای اینکار دقت لازم را به خرج دهید زیرا در صورت خطا در کار نمی توانید کار را به خوبی تحویل دهید ، نام مورد نظر خور را بر دلیل ایجاد ان قرار دهید در صورت تایید ان به مرحله بعد می رویم .

*
۴

*

مرحله پنجم:
در این مرحله شما یک عضو جدید در اکتیو دایکتوری دارا می باشید می توانید به راحتی کار را با ان انجام دهید .

*

۵

*

در مقالات بعدی از نحوه کار کردن با قسمت های مختلف یکouصحبت می کنیم و نحوه اجرای کار و تنظیمات police ان را بیان می کنیم.
پایان نحوه ایجاد OU در اکتیودایرکتوری

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !