نصب و پیکربندی سرورها

برای نصب و راه اندازی سرور باید نکات مختلف را در نظر گرفت .از جمله این نکات باید سیستم مورد نظر را برای نصب سیستم عامل در نظر گرفت .در مرحله دوم نوع سیستم عامل سرور را نیز انتخاب کرد .برای این اتخاب شما باید بر حسب نیازتان نوع سرور مورد نظر خودتان را تایین نمایید . برای اینکار باید تمام ویژگی های هر یک از سیستم عامل ها را با نیازتان بررسی نمایید . زیرا هر یک از این نوع سیستم عامل ها دارای مزایا و معایبی می باشد .
در سیستم عامل سرور ما دو حالت داریم :حالت گرافیکی و حالت core

*
حالت اول مانند ویندوز های دیگر می باشد . در این ویندوز ها ما تمام سیستم عامل را به صورت گرافیکی مشاهده می نماییم مانند ویندوز های دیگر
در نوع دوم حالت core می باشد . در این حالت که حداکثر دوستان با ان کار نکردن و برایشان جای سوال است که ویندوز core چیست؟

این ویندوز از هیچ حالت گرافیکی برخوردار نیست .در این حالت ویندوز تمام اطلاعات و کار ها به صورت Command Promptمی باشد. توصیه می شود در صورتی که از نظر دستورات commandضعیف هستید اصلا این حالت را فعال نکید . زیرا اصلاح و ایجاد و حذف کار های انجام شده سخت می باشد .
در حالت core ما دارای امنیت بالای می باشیم.زیرا تمام اطلاعات به صورت commmandمی باشد .نفوذ در همچین سیستمی بسیار سخت می باشد .

مزیت دوم فضای کمتری را در سیستم اشغال می نماید .شما می توانید بعد از نصب محیط core را به گرافیکی تبدیل نمایید و به صورت برعکس نیز می توانید عمل نمایید .

*
در قسمت بعد باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

۱-ایا شما می خواهید یک ویندوز جدید ایجاد کنید ؟

۲-ایا شما سیستم عاملی که دارید نصب می کنید باید به شبکه وصل شود؟

۳-ایا این سرور ایجاد شده یک سرور ازمایشی می باشد ؟

در این فصل به چگونگی نصب ویندوز سرور و پس از ان به پیکر بندی سیستم عامل سرور می پردازیم .نکات بسیار زیادی در این نصب سرور وجود دارد که بسیار مهم می باشد . در صورت پیکر بندی اشتباه شما متحمل هزینه و صرف وقت برای جبران اشتباه خواهید بود .

*
در این مطلب قصد داریم به اهداف زیربرسیم:
۱-هدف اول نصب درست سیستم عامل سرور
۲-هدف دوم پیکر بندی سرویس دهنده
۳-هدف سوم پیکر بندی ذخیره سازی محلی

*
هدف اول نصب سرور :
در این بخش ما چگونگی پیاده سازی و مدیریت و راه اندازی سرور را بررسی می نماییم و چگونگی ارتقاء سیستم را بررسی و انجام می دهیم . یعنی چگونه از ویندوز سرور ۲۰۰۸ یا ویندوز سرور  ۲۰۰۸ ان را به ویندوز سرور ۲۰۱۲ ارتقاء دهیم.

*
هدف های این بخش:
۱-برنامه ریزی برای نصب و راه اندازی سیستم
۲-طرح نقش سرور
۳-برنامه ریزی برای ارتقاء سرور
۴-نصب سرور اصلی
۵-انتقال نقش ها از ویندوز های قبلی
۶-استفاده بهینه از منابع

*
۱٫برنامه ریزی برای نصب و راه اندازی سرور
یکی از مهم ترین قسمت ها تصمیم گیری برای انتخاب نوع سرور می باشد . ایا سرور ۳۲ بیت باشد یا ۶۴ بیت ؟ایا سرور core باشد یا گرافیکی ؟پاسخ به این سوالات توسط خودتان می باشد . شما به عنوان مدیر شبکه باید در مرحله اول به ارزیابی سیستم بپردازید .ارزیابی از خودتان شروع می شود تا سیستم مورد نظر و توان سخت افزاری ان است .
اگر سیستمی که با ان کار می کنید ۳۲ بیت می باشد . شما دو راه کار دارید در حالت اول باید سیستم خود را به ۶۴ بیت ارتقاء دهید یا ویندوز سرور ۲۰۱۲ را نصب نکنید .
زیرا این ویندوز تحت ۶۴ بیت کار می کند هیچ کدام از نوع های سیستم عامل سرور ۶۴ بیت نمی تواند از ۳۲ بیت پشتیبانی نماید . شما در صورتی که نمی توانید سیستم خود را به ۶۴ بیت رتقاء دهید بهتر است بر روی سیستم عامل خود ویندوز سرور ۲۰۰۸ استفاده نمایید . توصیه می شود از اخرین نسخه ان استفاده نمایید . زیرا اخرین نسخه این ویندوز کمترین مشکل را چه از نظر کاربردی و چه از نظر امنیتی دارد .

*
در حال حاضر ما چهار نوع ویندوز سرور داریم .برای این صحبت هایی که تا الان کردیم .اگر کاری انجام دادید یا تصمیمی گرفتید غیر قابل تغییر می باشد ، برای تغییر تصمیم خود مجبور به نصب دوباره ویندوز هستید.هیچ را بازگشت دیگری نیست.
ماکروسافت سیتم عامل های هر ویندوز را به نسخه ها و قیمت های متفاوت عرضه می کند . در سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۱۲ نیز ما دارای نسخه های متعدد از این ویندوز می باشیم .
علیت اینکه مایکروسافت نسخه های متفاوتی را عرضه کرده است .به دلیل وجود گروه های مختلفی کاربری می باشد . به تعرفی دیگر ماکروسافت با این کار تمام افراد سروری خود را تقسیم بندی کرده .این کار باعث مزایای متفاوتی شده از جمله این مزایا دادن ویژگی ها متفاوت به هر یک از نسخه ها می باشد .
در این مرحله ما می خواهیم شما را در امر انتخاب نسخه سرور یاری نماییم .سوال مهم این است کدام نسخه را انتخاب کنیم ؟

این سوال نیاز دارد که ما با پاسخ به سوالات دیگر ان را جواب دهیم.
۱٫شما با چه هدفی سرور را پیاده سازی کرده اید .
۲٫ایا در پروژه خود مجازی سازی نیز می خواهید انجام دهید ؟
سرور ۲۰۱۲ با سرور ۲۰۰۸ از نظر تعداد نسخه با هم متقاوت می باشد . ماکروسافت تحت سیاستی تعداد نسخه های خود را کاهش داده است با این کار مشتری راحتر می تواند انتخاب کند .سرور ۲۰۱۲ نسبت به سرور ۲۰۰۸ درتفاوت دیگری ینز دارد .ان هم این است که دیگر از نسخه های ۳۲ بیتی پشتیبانی نمی کند .این امر باعث می شود که تمام افراد از نظر سخت افزاری سیستم خود را ارتقاء دهند .تمام نسخه ها دارای تفاوت در قیمت می باشند.
نسخه های ویندوز سرور به شرح زیر می باشد :
۱-نسخه اول Windows Server 2012 Datacenter: (ویندوز سرور مرکز داده)
در این نسخه قابلیت مجازی سازی به صورت نامحدود می باشد . حداکثر اتصالات smb
بیش از ۱۶ میلیون تا می باشد .حداکثر اتصالات RRAS نا محدود می باشد . حد اکثر تعدادIAS بیش از ۲ میلیارد می باشد . بیشترین میزان RAM چهار ترابایت می باشد . این سرور تمام ROL های سرور را حمایت می کند .این سرور از تمام ویژگی های ACTIVE DIRECTORE نیز حمایت می نماید . نسخه مرکز داده را به عنوان کامل ترین نوع ویندوز سرور شناخته می شود .قیمت این نسخه ۴ برابر نسخه بعدی می باشد.

*
۲-نسخه دومWINDOWS SERVER 2012 STANDARD :
از نظر کلی دارای تفاوت ها خیلی کمی با نسخه مرکز داده دارد .فرق بین این دو در حالت اول ما مجازی سازی می کنیم .اما در این حالت به خوبی پشتیبانی نمی کند .در یان نوع تعداد ماشین مجازی که می توانید استفاده کنیم محدود است .
قبل از اینکه نسخه سوم و چهارم رو توزیح دهم .ما دارای دو نوع نسخه اصلی در ویندوز سرور ۲۰۱۲ هستیم و دارای دو نوع نسخه غیر رسمی نیز می باشیم .اگر شما یک کاربر حرفه ای می باشید باید از نسخه های رسمی و کامل استفاده کنید .

*
۳-نسخه سوم WINDOWS SERVER 2012 ESSENTIALS:
تعداد USER 25 می توانید در این ویندوز قرار دهید .بیشترین تعداد rras 50 تا می باشد .بیشترین تعداد سوکت ۶۴ بیت دو سوکت می باشد .بیشترین تعداد ramدر این ویندوز ۶۴ گیگ می باشد .دارای محدودیت های دیگر نیز هست.داری ویژگی hyper vنیست.

*
۴-نسخه چهارم windows server 2012 foundation :
این ویندوز بریا کسب و کار های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد .این نسخه دارای هیچ حقوق مجازی نیست .تعداد محدودی کاربر می توانید در ان قرار دهید .تعدا کاربر ها ۱۵ تا می باشد .
نقش سرور
سرور دارای نقش های متفاوتی می باشد . این نقش ها را می توان به صورت قسمت به قسمت از طرف role ها و ویژگی های داخل ویندوز می توان به قسمت های ان اضافه کرد .
ویندوز سرور ۲۰۱۲ به سوی مجازی سازی می رود . در ویندوز سرور ۲۰۱۶ نیز به این بحث اهمیت بیشتری داده است .با یان حال تمام مدیران شبکه به علت پیچیده بودن این عمل به سوی این کار نمی روند .ام مجازی سازی در ویندوز سرور ۲۰۱۲ اسان تر شده است .

موفق باشید

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !