نکات مهم مدیران شبکه در ویندوز سرور

نکته قابل توجه این هست که بیشتر مدیران شبکه باید ان را رعایت نمایند،اما به دلایلی از انجام ان ها سرباز می زنند ، این مقاله شامل ۱۶ مرحله می باشد که این مراحل هم عملی و هم تئوری است،سعی بر این است که این مراحل رو به تصویر کشیده و به شما دوستان شبکه ای خود نشان دهم .

*
۱٫یکی از مهم ترین نکته های امنیتی مورد توجه کاربران این است که admin باید به عنوان کاربر administrator عمل نماید : پس شما باید به عنوان کاربر administratorدر سیستم loginنمایید،همان طور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید. این صفحه شامل ابزار های مفیدی می باشد . این ابزار های مفید در مدیریت ما را یاری می نمایند بعضی از دوستان به علت اطلاعات کافی نداشتن در این زمینه از ابزار خارجی استفاده می نمایند این کار باعث تداخل بین نرم افزار ها ، ابزار های داخلی و خارجی می شود و باعث از کار افتادن سرویس های سیستم می گردد.

*

۱

*

۲٫در سیستم خودتان به طور پیش فرض شاهد یک اسم سیستم هستید،خوب این اسم به علت های مختلف دارای استاندارد های لازم نیست زیرا وقتی که ما دنبال یک سیستم می گردیم باید نام ان ها را صدا بزنیم و یا در بعضی موارد باید نام ان ها را setکنیم خوب در این موارد مهم شما باید نام کامپیوتر خود را به یک نام کوتاه یا استاندارد کاهش دهید .

*
این کار باعث اتفاقات مفیدی در سازمان شما می شود دقت نمایید که که سیستم خودتان نیز قبل از هر نوع پیکربندی باید نامش عوض شود،برای اینکار بازدن دکمه ترکیبی لوگو و pause break یا با رفتن به منوی startو کلیک راست کردن بر روی گزینهmy computerو انتخاب Properties.به صفحه اصلی شناسایی سیستم منتقل می شوید در این صفحه شما بر روی گزینه system می رویم . در ان جا شما می توانید نام پیش فرض سیستم را تغیییر دهید و حتی در همین مکان می توانید join to domain شوید .در تصویر های زیر مراحل را مشاهده می نمایید.
نکته بسیار مهم : در صورتی که خواستید Join To Domain شوید ، باید آی پی سرور دامین را در قسمت DNS کارت شبکه ست نمائید ، در مراحل بعدی بطور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

*
در تصویر اول صفحه نهایی رو مشاهده می نمایید . در این صفحه در قسمت computer nameشما نام سیستم خود را تغییر می دهید .در قسمت member ofنوع حالت سیستم را مشخص می کنید که domain است یا workgroup ان را مشخص می کنید .
هم کامپیوتر های سرور و هم کامپیوتر های سرویس دهند هر دو باید join to domain شوند. این در صورتی می باشد که شما بر روی سیستم های سرویس دهند active directory نصب کرده باشید .در صورتی که نصب نکرده باشید نیاز به join to domain نیست .

*

joindomain

*

اما در کامپیوتر هایی که به عنوان coreکار می کنند شما می توانیید توسط دستورات commandeنام کامپیوتر خود را تغییر دهید .

*

۳

*

در اینجا من دستور لازم را برای شما قرار دادم و در هر دو حالت پس از setکردن نام کامپیوتر باید سیستم خود را restartنمایید. در این حالت شما متوجه اهمیت موضوع که گفتم می شوید،ان موضوع هم این است که اگر بر روی سیستم شما سرویس هایی نصب شده باشد.شاید بعد از راه اندازی سیستم دیگر شما نمی توانید بعضی از سرور ها را دوباره راه اندازی نمایید . پس قبل از هر کار این کار را انجام دهید .

*
پس از اینکه شما نام سیستم خود را تغییر دادید ،

باید به سراغ پیکر بندی شبکه خود بروید ، اولین موضوع پیکر بندی تعیین رنج IP می باشد و بعد از ان قرار دادن IP است .
خوب شما به دو صورت می توانید ای پی دریافت نمایید ، در حالت اول به صورت دستی از روی سیستم خودتون می توانید این کار را انجام دهید و در حالت دوم می توانید به صورت خود کار از سرور dhcpاین IP را دریافت نمایید .
نکته دوم هم این است که شما می توانید به عنوان ادمین ای پی خود را به صورت دستی وارد نمایید و بقیه را به صورت خودکار ای پی دریافت نمایند در این حالت شما باید توجه داشته باشید در رنج ای پی های خود که به dhcp می دهید ای پی های که به صورت دستی وارد می کنید را در dhcpبه صورت رزرو دراورید .

*
در قسمت بعد شاهد پیکر بندی این قسمت خواهیم بود از تمام دوستان درخواست می کنیم قسمت بعد رو حتما مطالعه نمایند .
موفق باشید .
پایان مبحث نکات مهم مدیران شبکه در ویندوز سرور

852
۰
۱۱ تیر ۹۵

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !