وایفای در مقایسه با اترنت

بسیار مهم است که تشخیص دهیم شبکه های وایفای به صورت ابتدایی از شبکه های اترنت متفاوت هستند . وقتی که در یک شبکه اترنت داده ها در فریم هایی بر روی کابل مسی یا کابل فیبرنوری منتقل می شوند , در یک شبکه وایفای داده داده از طریق هوا منتقل می شود .

*

wifi-vs-ethernet

علاوه بر این , هر رمزنگاری ای که در شبکه های وایفای اعمال می شود , فقط بر روی داده ها اعمال شده و بخش هدر فریم های وایرلس بر روی هر حمله ای باز است . انواع حملات وایرلس و اقدامات متقابل آن در درس های بعدی توضیح داده خواهد شد ولی قبل از آن بایستی مقدمات اولیه استانداردها و پروتکل های 802.11 را فرابگیرید .
وایرلس 802.11 در لایه 1 و 2 مدل OSI عمل می کند . مردم زیادی WLAN های 802.11 را اترنت وایرلس می نامند که یک نام گذاری غلط می باشد .استاندارد 802.11 فرمت فریمی کاملا متفاوتی در لایه دو نسبت به تکنولوژی 802.3 یا همان تکنولوژی اترنت دارد . برای مثال فریم های لایه دوم اترنت فقط دو مک آدرس را حمل می کنند در صورتی که در فریم های استاندارد 802.11 4 فیلد برای مک آدرس وجود دارد . اترنت فقط آدرس های منبع و مقصد را تعریف می کند در صورتی که یک فریم 802.11 می تواند منبع , مقصد , ناقل و دریافت کننده را تعریف کند . فریم های 802.11 همچنین یک فیلد کنترل فریم را در هدر مک به منظور تشخیص اطلاعات درباره فریم حمل می کند و (مثلا اطلاعاتی که آیا فریم رمزنگاری شده است یا خیر) شکل های زیر را ببینید :

wireless-lans-osi

mac-header

همانطور که مشاهده می کنید در استاندار 802.11 سه نوع فریم داریم :
مدیریت : به منظور گزارش دادن , اتصال , قطع اتصال و اطلاعات استفاده می شوند .
کنترل : به منظور کنترل اینکه چه ایستگاهی به مدیا وایرلس شبکه دسترسی دارد استفاده می شود .
داده : به منظور حمل داده های لایه بالاتر استفاده می شود .
بیشتر لن های وایرلس بر مبنای استاندارد 802.11 که IEEE آن را وضع کرده کار می کنند و اصلاحیه های آن باعث ایجاد بوجود آمدن استاندارهای 802.11a , 802.11b , 802.11g و 802.11n شده است . در شکل زیر تفاوت این استاندارد ها را مشاهده می کنید .

802-11-compare

استاندارد اولیه و آغازین 802.11 از ویژگی های امنیتی ابتدایی برخوردار بود و بسیار آسیب پذیر .
اصلاحیه هایی که بر روی این استاندار اعمال شده برخی ضعف ها را جبران نمود . اتحادیه وایفای نیز اعتبارنامه های امنیتی جانبی را تعریف کرد مثل WAP . حال که دید مناسبی نسبت به استانداردهای وایرلس پیدا کردید در درس های بعدی به آسیب پذیری ها و راهکارهای امنیتی خواهیم پرداخت .

545
۰
۳۱ خرداد ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم