ویندوز سرور 2008

معرفی ویندوز سرور 2008

ویندوز سرور 2008 پیشرفته ترین سیستم عامل ویندوزی است که تا کنون ارائه شده و به منظور افزایش قدرت نسل جدید شبکه ها، برنامه های کاربردی و خدمات وب طراحی شده است. با استفاده از ویندوز سرور 2008 شما قادر خواهید بود خواسته ها و تجربیات گرانقدر کاربران خود را توسعه، انتقال و مدیریت نموده، زیر ساخت شبکه بسیار امنی فراهم اورده و ارزش و اثربخشی تکنولوژی در سازمان خود را افزایش دهید.

گرچه ویندوز سرور 2008 برمبنای توانایی ها و تجارب موفق ویندوزهای سرور قبل از خود ساخته شده است اما ویژگی های ارزشمند جدید و پیشرفت های چشمگیری نسبت به سیستم عامل های پیش از خود نشان می دهد. ابزارهای وب جدید، فن اوری محیط های مجازی، افزایش امنیت و ابزارهای مدیریت در ویندوز سرور 2008؛ صرفه جویی در وقت، کاهش هزینه و فراهم نمودن چارچوبی یکپارچه برای زیرساخت فن اوری سازمان به ارمغان اورده اند.

ویندوز سرور 2008 در 5 نگارش اصلی ارائه می شود تا بتواند نیازهای گوناگون کاربران را مورد پشتیبانی کامل خود قرار دهد. همچنین، سه نسخه از این سیستم عامل بدون قابلیت Hyper-Vبوده و به ترتیب عبارتند از:

 Windows Server 2008 Standard

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Datacenter

Windows Web Server 2008

Windows Server 2008 for Itanium-Based Systems

Windows HPC Server 2008

Windows Server 2008 Standard without Hyper-

Windows Server 2008 Enterprise without Hyper

Windows Server 2008 Datacenter without Hyper

نسخه های متفاوت ویندوز سرور ۲۰۰۸

ویندوز سرور ۲۰۰۸ در چندین نسخه ارائه شده است. مایکروسافت این کار را برای بدست اوردن بازار های کوچک و بزرگ انجام می دهد. این روش به صورت مشهود از ویندوز ۲۰۰۳ به کار گرفته شده است. هر کدام از نسخه های بالا برای کاری طراحی شده اند که در زیر به بررسی این قابلیت ها می پردازیم:

•نسخه استاندارد این ویندوز در بیشتر شرکت ها و ارگان ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر کارهایی که ما از یک سرور می خواهیم را می تواند انجام دهد. قابلیت های زیر را می توان برای این ویندوز نام برد:

   File and printer sharing

Internet connectivity

Small-scale application deployment

Collaboration scenarios

معمولا این ویندوز را زمانی استفاده می کنند که می خواهند هزینه کمتری را برای شبکه خود متحمل شوند. مثلا استفاده از یک Active Directoryو سرور هایی برای Print Serverو …از این نسخه سرور استفاده می شود.

•نسخه Enterpriseویندوز سرور ۲۰۰۸ برای شبکه های متوسط استفاده می شود. از این نسخه برای پشتیبانی قوی از سرویس هایی که امکان در دسترس بودن بیشتری به انها می دهد استفاده می شود. این نسخه از سرور از Microsoft Cluster Serviceنیز پشتیبانی می شود. این سرویس اجازه می دهد که شما هشت سرور را در بالاترین سطح دسترسی قرار می دهد.

•نسخه Data centerمعمولا به همراه سرور هایی به صورت OEM ارائه می شود. این نسخه از ویندوز برای شرکت های خیلی بزرگ استفاده می شود. تا بتوان نرم افزارهای بسیار حساس را بر روی ان قرار داد

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم