ویژگی های ویندوز 2008

در دنیای ارتباطات و تکنولوژی شبکه های کامپیوتری همچون غولهای به هم پیوسته همان طور که باید ، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند و با گسترش روزافزون و پیشرفته تر شدن امکانات در دنیای شبکه ، نرم افزارها و ارتباطات خطی (BBS) و تک بعدی جای خود را به سیستم های شبکه ای چند منظوره و پیشرفته داده اند این امر موجب اسانتر شدن دسترسی و مطابق با ان فراگیرتر شدن حلقه های این زنجیر کامپیوتری در دنیا گشته است.

در این دنیای مجازی محافظت اطلاعات جزو اصلی ترین پروژه ها قرار دارد که با گسترش ثانیه ای شبکه ها رسیدن به ان مشکل و مشکل تر شده است.

انتخاب سرور ها یکی از مهمترین بخشها در کل شبکه به حساب می ایند که برای راه اندازی و استفاده از امکانات یک شبکه باید به فکر یک سیستم عامل کامل و در عین حال ایمن و مطمئن گشت که بتواند به بهترین نحو این ارتباط و انتقال محرمانه را به انجام رساند. سیستم عامل لینوکس و ویندوز همچنان بر سر تخت پادشاهی در رقابت همیشگی هستند که به علت توانایی ها و مشکلات هر دو، موجب شده که نتوان از هر دوی ان به راحتی گذشت.

مایکروسافت، ابرقدرت نرم افزاری جهان، جدیدترین سیستم عامل سروری خود را با نام ویندوز 2008 سرور معرفی کرده که دارای توانایی بالقوه ای در مدیریت شبکه میباشد که به طور مختصر ان را مورد بررسی قرار خواهیم دارد .

ویندوز سرور در سال 2008 به انتشار رسید،. با این که سیستم عامل های مایکروسافت همیشه بیشترین حمله را از طریق متجاوزان داشته اکنون ویندوز سرور 2008 طلوع امیدی است در میان تردید ها و شکستهای پیشین .

از موارد مهمی که می توان به ان اشاره کرد طراحی مجدد هسته ی ویندوز سرور و ضریب امنیتی بالای ان است .

اولین نکته در زمینه ی امنیت ، غیر فعال بودن ارتباط شبکه در هنگام تنظیمات ابتدایی راه اندازیست .

این ویندوز از فناوری جدیدی به نام Network Access Protection (NAP)  استفاده می کند که این نرم افزار امکان ارتباط از راه دور را به ان می دهد و کامل کننده ی VPNو DHCPها در ویندوزسرور2003 می باشد که دارای سه عملکرد بهینه سازی به شرح زیر است :

1- کلاینتهایی که در زمان اتصال به سیستم با قوانین امنیتی هماهنگ نباشند برای بررسی های بعدی در اختیار مدیر شبکه قرار خواهند گرفت.

2- در اختیار قرار دادن کلیه اطلاعات سیستمی از جمله دیواراتش ، سطح امنیتیی سیستم ، ضد ویروس و … .

1-   ایجاد محدودیت ها برای کاربرانی که به سیستم متصل می شوند از روی تعریف های امنیتی که در بخش System management Server (SMS)قابل تنظیم است.

2-  دیوار اتش بسیار حرفه ای تر شده، هم از نظر کارایی و هم شکل ظاهری که به صورت پیش فرض رابط کاربری شبیه به XPندارد و تنظیمات ان توسط برنامهMicrosoft Management Console (MMC)پیاده سازی می شود.

ویندوز سرور 2008 در زمینه ی ترمیم خود رشد خوبی داشته به گونه ای که حتی می تواند هسته های خود را بدون راه اندازی مجدد سیستم بازیابی کند و همچنین توانایی تغییر سایز درایوهای هارد با هر فایل سیستمی بدون قطع ارتباط سرور را داراست .

از امکانات جدیدی که می توان به این موارد اشاره کرد :

IIS v7

.NET Framework 3.0

Remote Desktop Protocol v6

Windows SharePoint Services 3 .0

Read-Only Domain Controller in Active Directory

Windows PowerShell

به علت بررسی‌ های صورت گرفته توسط برخی‌ از کارشناسان بر روی نسخه های ازمایشی‌ ویندوز سرور 2008 ، این سیستم عامل از بهبود های چشمگیری نسبت به نگارش های قبلی‌ خود برخوردار است. در این میان Ward Ralstonدر وبلاگ تیم ویندوز سرور اعلام کرد که گروه MSNمایکروسافت در اقدامی‌، نگارش Windows Server  را به جهت تست نصب کرده که نتایج جالبی‌ را داشته است. این تیم بر روی دو سرور با دو سیستم عامل ویندوز سرور 2003 و 2008 اقدام به دریافت و ارسال فایل های مربوط به سرویس Microsoft Virtual Earthبا حجم 10.8 گیگا بایت از سرور دیگری کرده اند که نتایج زیر را داشته است :

در ویندوز سرور 2003 زمان 5 ساعت و 40 دقیقه و 30 ثانیه برای دریافت فایل ها و زمانی‌ بیش از 6 ساعت برای ارسال مجدد انها ثبت گردید؛ در ویندوز سرور 2008 زمان 7 دقیقه و 45 ثانیه برای دریافت و زمانی‌ بیش از 8 دقیقه و 10 ثانیه برای ارسال مجدد انها ثبت گردید.

با یک محاسبه می‌ توان به این نتیجه رسید که سرعت انتقال فایل ها در ویندوز سرور 2008 به صورت تقریبی‌ 45 برابر بیشتر از انتقال فایل های مشابه در ویندوز سرور 2003 می‌ باشد

برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم