کانفیگ Vlan

کانفیگ Vlan

Vlan یکی از راههای است که شما با کمک آن میتوانید در شبکه تنظیمات خاصی مانند:

  • کوچک کردن دامنه Broadcast ها
  • ایجاد شبکه های اختصاصی و مجزا در شبکه کلی

در تصویری که در ادامه مشاهده میکنید شما با وجود داشتن یک سوییچ و رنج IP یکسان با استفاده از VLAN میتوانید شبکه را به شبکه های مجزا تقسیم کنید.

4

در تصویر بالا برای وضوح بیشتر مطلب Vlan ها به کمک بیضی های رنگی مشخص شده اند.

در ابتدا زمانی که شما هیچگونه تنظیماتی مربوط به Vlan در شبکه انجام نداده اید کلیه سیستم ها توانایی برقراری ارتباط با همدیگر را دارند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید سیستمی که IP: 172.16.0.1 دارد قادر به ping آخرین سیستم (IP:172.16.0.6) می باشد البته لازم به ذکر مجدد است که در شبکه هیچگونه تنظیمات Vlan بندی فعلا انجام نشده است.

1

*

حال تنظیمات را بر اساس عکس به ترتیب توضیح میدهیم:

1- ایجاد Vlan

در اولین مرحله شما باید روی سوییچ Vlan های مورد نیاز را ایجاد نمایید. در تصویر زیر فرامین لازم جهت ایجاد و فعال سازی Vlan 2  را میتوانید مشاهده کنید. شما باید در سوییچ جهت ایجاد هر Vlan همین فرامین را به ترتیب اعمال کنید.

*

5

*

*

2- اختصاص اینترفیس ها به Vlan مورد نظر

پس از ایجاد هر اینترفیس شما باید پورت مربوط به کلاینت را به Vlan مورد نظر اختصاص دهید. تصور کنید که در شبکه ما پورت Fa 0/1 عضو Vlan 2  می باشد.جهت انجام این مرحله نیز باید فرامین را مانند تصویر زیر اعمال کنید.البته توجه داشته باشید که شماره پورت و Vlan را بسته به نیاز شبکه خود تعریف کنید.

*

*

6

*

*

3- تست برقراری ارتباط

در این زمان شما میتوانید ارتباط بین سیتم ها را تست کنید. با توجه به تصاویر زیر شما می توانید مشاهده کنید که سیستم های مربوط به هر Vlan قادر به Ping و برقراری ارتباط با سیستم های Vlan های دیگر را ندارند اما میتوانند به راحتی با سیستم های موجود در Vlan خود به راحتی ارتباط برقرار کنند.

*

2

*

*

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید بر عکس دومین تصویر سیستم اول دیگر قادر به Ping سیستم آخر نیست و این عدم توانایی در برقراری ارتباط تنها به علت تفاوت در Vlan ها می باشد اما همانطور که در تصویر بعدی مشاهده میکنید سیستم اول و دوم به علت وجود در یک Vlan قادر به برقراری ارتباط می باشند.

3

شما میتوانید فایل پروژه را از اینجا دانلود کنید.

با آرزوی موفقیت

3,548
۰
۵ مهر ۹۴

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم