کنسول ها در MMC – قسمت اول

Microsoft اکثر برنامه ها و ابزار های مدیریتی در سیستم عامل خود مانند Xp و 7 را در یک مجموعه ای به نام MMC مخخف Microsoft Management Console آماده کرده است .

11

برای شروع باید از دستور mmc استفاده نمود جهت ایجاد یک قسمتی به نام Console یا در اصطلاح IT ابزار فرمان.
کنسول مانند جعبه ابزاری است که درون آن ابزار قرار می دهند و به ابزار ها را Snap-ins می نامند و هر یک از Snap-ins ها قابلیت هایی دارند به منظور یکپارچه سازی کارها و وظائف و همچنین جمع آوری چندین ابزار ویندوز در کنار هم از کنسول استفاده می کنیم.
ابزار ها یا Snap ins های داخل کنسول به 2(دو) دسته تقسیم می شوند .

یک: Stand-Alone Snap-ins
ابزار هایی هستند تک کاره (Single task)، یعنی توانایی انجام یک عملیات خاص را دارند .

دو: Extention Snap-ins
این ابزار ها چند کاره(Multi Task) هستند و توانایی انجام چندین کار را دارند .

روش ایجاد کردن یک کنسول (Console) و اضافه کردن ابزار هایی به آن :

12

*

13

*

14

از منوی File در ویندوز7 ، Xp و … و یا Console در ویندوز 2000 گزینه Add \ Remove Snap – in انتخاب میکنیم تا صفحه مربوط به ابزار های Stand Alone و Extentions نمایان گردد.
سپس بر روی دکمه ی Add کلیک می کنیم تا لیست ابزار های Stand-Alone بیاید و به دلخواه یک یا چند تای آنها را انتخاب و Add می کنیم :
نکته در ویندوز های Xp به بعد مانند 7 لیست ابزار های Stand-Alone به صورت Default قابل دیدن هستند و برای استفاده از تک تک یا گروهی از انها کافی است پس از انتخاب بر روی Add کلیک کنیم تا ابزار مورد نیاز در سمت راست پنجره قسمت Selected snap-ins قرار گیرد

15

برخی از ابزار نسبت به اینکه چه وظیفه ای دارند همان ابتدا بدون هیچ پیغامی به قسمت Selected snap-ins اضافه میشوند اما برخی از این ابزار ها زمانی که انتخاب و Add میکنیم کادری مبتنی بر اینکه آیا این ابزار برای کامپیوتر خودمان است Local Computer یا برای کامپیوتر دیگری در شبکه Another Computer، برایمان می آید .
اگر Anothercomputer را انتخاب کنیم میتوانیم با وارد کردن آدرس ( آی پی ) آن کامپیوتر در قسمت Another Computer از ابزار های کامپیوتر دیگری در شبکه به صورت از راه دور یا Remote استفاده کنیم .

برای ذخیره کردن ابزار هایی که اضافه کردیم می توان از چندین method مختلف استفاده نمود که سطح دسترسی Hkih fhue تفاوت آنها ست.

Author Mode
Limited , Full Access
Multiple Window
Single Window

حالت Author Mode دارای کامل ترین سطح دسترسی بوده و ما ابزار هایمان را با استفاده از Auther Mode ذخیره می کنیم . برای تغییر این Method ها می توانید از منوی File یا کنسول وارد گزینه ی Option شده و در قسمت Console Mode سطح دسترسی تان را مشخص کنید.
و در نهایت از منوی File یا(کنسول) Console گزینه Save را می زنیم و با مشخص کردن مسیر فایل مورد نظر آنرا در آن محل ذخیره می کنیم تا در مواقع نیاز از ابزار های در دسترسی که برای خود به وجود آوردیم استفاده کنیم .

16

مديريت پيشترفته در كنسول عبارتند از:
به عنوان مثال در Computer Managment

17

System Tools
Storage
Service and Applications

برنامه System Tools : اين برنامه حاوي مجموعه اي از زير برنامه براي كنترل سخت افزاري سيستم مي باشد.
حال روي علامت + كنار System Tools كليك كنيد تا زير برنامه هاي موجو در آن را ببينيد.
نکته علامت مثلث کوچیک در ویندوز های Xp به بعد جای علامت + را گرفته اند.
زير برنامه ها عبارتند از:

Event Viewer
Shared Folders
Local User and Groups
Performance Log and Alerts
Device Manager

اين قسمت ها نيز هر كدام داراي قسمتهاي مختلفي هستند که هر کدام نیز دارای زیر مجموعه ای هستند
Event Viewer :
بوسيله اين زير قسمت مي توانيد تمام وقايع و رويدادهايي كه معمولا از چشم شما پنهان هستند و در سيستم اتفاق افتاده را مشاهده كرده و از آن اطلاع پیدا نمود و حتی گزارش گیری کرد و نقاط ضعف سیستم را چک و کنترل کرد .
وظیفه اين ابزار ثبت رويداد هاي مختلف سيستم شما در فايلهايي به نام (لاگ)Log File مي باشد که به سه دسته تقسیم می شوند:

Information
Error
Warning

اين قسمتها نیز عبارتند از:
Application: رويدادهاي مربوط به نرم افزارهایی که روی سیستم اثر گذاری دارند و درخواستهاي نرم افزاري رسيده در اينجا ثبت مي گردد.
Security: مباحث امنيتي كاربر مي باشد
System: رویداد و یا خطاهای داخلي سيستم عامل و خطاهاي سخت افزاري در اينجا ثبت مي گردند.
همچنين براي هر رويداد نوع آن رويداد, تاريخ رويداد, زمان وقوع, منبع توليد د,Category, نام كاربر و نام كامپيوتر قابل مشاهده است. روي هر رويداد راست كليك كنيد منويي باز مي شود كه در آن گزينه هاي زير موجود است
Refresh : به روز آوري ليست.
Properties : بوسيله اين گزينه شما مي توانيد اطلاعات بسيار دقيقي از رويداد و علت آن بدست بياوريد.
Help : با انتخاب اين گزينه مي توانيد به توضيحات microsoft در مورد برنامه هاي كنترلي ویندوز دست پيدا كنيد.
همانطور كه گفته شد برنامه Event Viewer داراي سه قسمت است كه هر كدام در واقع يك Log File مي باشند. حداكثر حجم اين فايلها KB512 مي باشد و مسير نگهداري هر از آنها به شرح زير است

Application : C:\WINDOWS\system32\config\AppEvent.Evt
Security : C:\WINDOWS\System32\config\SecEvent.Evt
System : C:\WINDOWS\system32\config\SysEvent.Evt

البته اگر حجم این Log فایل ها بیش از حد تعیین شده شود پس از خروج از ویندوز دیگر اجازه باز کردن یوزر خود را ندارید و باید با یک یوزر Admin اقدام به Clear کردن log فایل ها کنید البته میتوان این حجم را نیز افزایش داد

اگر برروي هر كدام از اين قسمتها راست كليك كرده و از منوي ظاهر شده گزينه Properties را انتخاب كنيد, مي توانيد به خصوصيات هر كدام از اين Log File ها دست پيدا كرده و در صورت لزوم آنها را تغيير دهيد. تغيير اين فايلها هيچگونه آسيبي به سيستم شما نخواهد زد

18

*

19

Microsoft Management Console یا MMC را میتوان از Control Panel>Administrative Tools هم باز نمود

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم