گزارش مصرف پهنای باند کاربران

Bandwidth Usage Report

تهیه گزارشات مصرف پهنای باند کاربران از نرم افزار Bandwidth Splitter قابل تهیه میباشد.

20

میتواند گزارشاتی را بر حسب مقدار پهنای باند مصرفی ( ارسال و دریافت ) و نیز مقدار ترافیک خروجی از کش سرور را در یک بازه زمانی خاص با عدد و گراف تهیه نماید. گزارشات میتوانند بر اساس نام کاربری و یا آدرس IP و بصورت روزانه ، هفتگی ، ماهانه و یا در یک بازه زمانی خاص به انتخاب مدیر شبکه تهیه شود. امکان تنظیم گزارشات به نحوی که بصورت اتوماتیک تهیه شده و به آدرس ایمیل مدیر شبکه ارسال شود نیز فراهم میباشد.

پیاده سازی تنظیمات اولیه :

برای پیاده سازی قابلیت Reporting نرم افزار Badnwdith Splitter مراحل زیر را انجام دهید :

1- نصب Bandwidth Splitter بر روی سرور TMG و یا Microsoft ISA 2004

2- پیاده سازی SQL Database جهت ذخیره گزارشات

3- نصب سرویس Reporting نرم افزار Bandwidth Splitter و نیز IIS Web Application برای مدیریت گزارشات از طریق Web Interface

تمام اجزاء ذکر شده در بالا میتواند بر روی یک سرور و یا چندین سرور مجزا نصب شود. بطور مثال میتوانید از SQL Database خود سرور TMG و یا یک SQL Server دیگر استفاده نمایید. همچنین سرویس های IIS Web Application و Bandwidth Splitter Reportin Service نیز میتوانند بر روی خود سرور TMG و یا بر روی سرورهای دیگر نصب شوند. یک نسخه SQL Server Express Edition همزمان با نصب TMG بر روی سرور نصب میشود و برای ذخیره Log های TMG استفاده میشود. میتوان از همین نسخه SQL Server برای ذخیره گزارشات Bandwidth Splitter نیز استفاده نمود.

اگر استفاده از یک SQL Server دیگر مد نظر است ، کلیه ورژن های 2000 ، 2005 و 2008 به بعد قابل استفاده هستند. به دلیل افزایش بار سرور TMG همواره توصیه میشود چنانچه برای بیشتر از 250 کاربر از نرم افزار Bandwidth Splitter استفاده مینمایید ، از یک سرور اختصاصی SQL برای ذخیره گزارشات استفاده نمایید.

سرویس IIS نیز به جهت مسائل امنیتی توصیه نمیشود که بر روی سرور TMG نصب شود و بهتر است که از یک سرور دیگر برای این منظور استفاده شود.

در اینجا به توضیح مراحل مورد نیاز برای ایجاد دیتابیس Reporting نرم افزار Bandwidth Splitter بر روی یک SQL Server مجزا خواهیم پرداخت :

ایجاد دیتابیس Reporting بر روی یک SQL Server مجزا :

1- از مسیر PROGRAMFILES\Microsoft Forefront Threat Management Gateway\Bandwidth Splitter\BWStats بر روی سرور TMG فایل BWStats.Sql بر روی سرور SQL کپی نمایید.

2- بر روی سرور دیتابیس SQL Server Management Studio را باز کنید.

3- بر روی Databases کلیک راست نمایید و گزینه New Database را انتخاب نمایید.

4- نام دیتابیس را بطور دلخواه انتخاب نمایید. ( بطور مثال BWStats )

5- فایل BWStats.Sql را در SQL Management Studio باز نمایید. در ابتدای اسکریپت SQL خطوط زیر را ایجاد نمایید و نام دیتابیس انتخابی خود را به جای کلمه BWStats قرار دهید.

 در منوی Query بر روی Execute کلیک نمایید.

7- در قسمت Security سرور SQL بر روی Logins کلیک راست کرده و New Login را انتخاب نمایید.

8- Windows Authentication و یا SQL Server Authentication را انتخاب نمایید. در صورت انتخاب Windows Authentication در قسمت Login Name نام کاربری دامنه شبکه خود را وارد نمایید. اگر SQL Server Authentication را انتخاب نمودید در قسمت Login Name نام کاربری دلخواه خود را وارد نمایید. پسورد مورد نظر خود را نیز وارد نموده و گزینه Enforce Password Expiration را غیرفعال نمایید.

9- در پنجره New Login صفحه User Mapping را انتخاب نمایید. دیتابیسی که ساخته اید را فعال نموده و در پایین صفحه Db_Owner را انتخاب نمایید.

10- بر روی OK کلیک نمایید تا تنظیمات ذخیره شوند.

ایجاد تنظیمات Bandwidth Splitter جهت ذخیره گزارشات مصرف پهنای باند :

1- بر روی Bandwidth Splitter در Forefront TMG Management کلیک راست نموده و بر روی Properties کلیک نموده و وارد Databse Tab شوید.

2- گزینه Enable collecting of bandwidth usage statistics را انتخاب نمایید.

3- در قسمت MSDE/SQL Server آدرس IP و یا نام سرور SQL مورد نظر را وارد نمایید.

4- پورت SQL Server و نام دیتابیسی که در مرحله قبل ساختید را وارد نمایید.

5- اطلاعات Authentication و Username / Password را وارد نمایید و بر روی دکمه Test کلیک نمایید.

6- اگر کلیه مراحل به درستی انجام پذیرفته باشد پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن ارتباط با SQL Server دریافت خواهید کرد.

7- در این مرحله نرم افزار Bandwidth Splitter به سرور SQL مورد نظر متصل گردیده و آماده ذخیره گزارشات مصرف پهنای باند میباشد.

21

پیاده سازی Reporting Service و Management Web Application :

در این مرحله و پس از انجام تنظیمات دیتابیس و ایجاد ارتباط Bandwidth Splitter با سرور SQL باید تنظیمات Reporting Service و Web Application Management انجام شود.

اولین مرحله نصب سرویس IIS و نیز Dot Net Framework 2.0 میباشد. برای سرورهای 2000 و 2003 تنها سرویس World Wide Web Services در هنگام نصب IIS مورد نیاز میباشد. برای ویندوز سرور 2008 باید سرویس های ASP.NET ، Windows Authentication و IIS 6 Metabase Compatibility نصب شوند.

در مسیر نصب Bandwidth Splitter دو فایل به نام های BWReportsSvc.msi و BWReportsWebApp.msi وجود دارد که باید بر روی سرور IIS کپی شده و اجرا شوند. ( ترتیب اجرای آنها مهم نیست )

در هنگام نصب Reporting Service میتوانید Site و یا Virtual Directory مورد نظر را انتخاب نمایید. در غیر اینصورت Web Application بر روی Root سرور ساخته خواهد شد و با آدرس http://localhost قابل دسترس خواهد بود.

پس از نصب Reporting Service و Web Application از طریق لینکی که بر روی Desktop سرور ایجاد شده است میتوانید وارد Management Console نرم افزار گزارش گیری شوید. تنها کاربران عضو گروه Local Administrator میتوانند وارد نرم افزار شوند. پس از ورود به نرم افزار تنظیمات Database Connection Settings را وارد نمایید. این تنظیمات مشابه تنظیماتی است که در قسمت Properties نرم افزار Bandwidth Splitter در مراحل قبل وارد نمودید.

22

بر روی دکمه Test کلیک نموده و پس از دریافت پیام موفقیت آمیز بودن ارتباط با SQL Server بر روی دکمه Apply Change کلیک نموده تا تنظیمات ذخیره شوند. اگر مایل هستید گزارشات برای شما ایمیل شوند باید تنظیمات SMTP Settings را نیز وارد نمایید.

در این مرحله نرم افزار Reporting آماده استفاده میباشد و میتوانید سایر تنظیمات گزارش گیری را بطور دلخواه اینجاد نمایید.

23

806
۰
۱۶ اردیبهشت ۹۳
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم