۸۰۲٫۱۱ad – قسمت سوم

مشكلات

 

          تا اينجا از مزاياي استاندارد 802.11ac  گفتيم، اما اين فناوري با مشكلاتي نيز همراه است. اولين مشكل پشتيباني نکردن بسياري از دستگاه‌هاي بي‌سيم موجود در بازار از اين استاندارد است. بسياري از تبلت‌ها و نوت‌بوك‌هاي بازار مجهز به اين استاندارد نيستند. كارت‌هاي شبكه انگشت‌ شماري براي استفاده از اين استاندارد توليد شده است و در برخي محصولات مانند پخش‌كننده‌ها، بلندگوها، دوربين‌هاي نظارتي، تلويزيون، كنسول‌هاي بازي و دستگاهاي مشابه كه معمولاً ديرتر از روترهاي بي‌سيم به‌روزرساني مي‌شوند، وضعيت نااميدكننده‌تري وجود دارد. اين وضعيت براي استاندارد 802.11n نيز وجود داشت و يكي دو سالي طول كشيد تا تمامي شركت‌هاي سازنده سخت‌افزار پشتيباني از آن را در جدول مشخصات محصولات خود ذكر كردند. اكنون تمامي آن محصولات به استاندارد 802.11n مجهز شده‌اند و تا حركت به سوي 802.11ac يكي دو سالي صبر كاربران را مي‌طلبند. اما شركت‌ها به سرعت خودشان را براي استفاده از اين استاندارد آماده مي‌كنند. براي نمونه، شركت ايسوس اولين نوت‌بوك مجهز به استاندارد 802.11ac را معرفي كرده است. شركت لينك‌سيس اولين روتر بي‌سيم با سرعت 1.3GHz با نام EA6500 را روانه بازار كرده است.

 

          يكي ديگر از مشكلات پيش‌رو در آينده براي اين پروتكل امنيت آن است. اگر قرار باشد شبكه‌هاي بي‌سيم واي‌فاي توسعه بيشتري بيابند و در مكان‌هاي عمومي و شركت‌هاي بزرگ استفاده شوند و حتي جاي شبكه‌هاي كابلي را نيز اشغال كنند، امنيت اطلاعات پا در هوا اهميت دو چنداني مي‌يابد. با وجود استانداردها و پروتكل‌هاي خوبي كه براي امنيت شبكه‌هاي واي‌فاي ارائه شده‌اند و تا حدود زيادي خيال كاربران را راحت كردند، اين امنيت قطعي و اطمينان‌پذير نيست و هنوز دغدغه‌هايي وجود دارد. به‌خصوص اينكه هر روز در اخبار مي‌شنويم هكرها به روش‌ها و ابزارهايي دست يافتند كه مي‌توانند پروتكل‌هاي رمزنگاري مانند WPA و WPA2 را نيز هك كنند.

 

مشكل بعد فركانس كاري دستگاهها در استاندارد جديد و مطابقت آن با فركانس 2.4 گيگاهرتز در دستگاههاي قديمي است. فرض كنيد يك شبكه بر پايه روتر  802.11ac راه‌اندازي شد و دستگاه‌هاي شبكه نيز توانايي كار با آن را دارند، اما اگر در اين ميان همه مجهز به فركانس 5 گيگاهرتز نباشند، به مشكل برمي‌خوريد؛ البته استاندارد 802.11ac با استانداردهاي قبلي مانند 802.11a/b/g/n سازگار است و اين دستگاه‌ها مي‌توانند به روتري با استاندارد جديد متصل شوند. ولي بايد به ناچار فركانس 2.4 گيگاهرتز را براي كل شبكه در نظر گرفت. مگر اينكه روترهايي وارد بازار شوند كه از دو فركانس به طور همزمان استفاده كنند. چند نمونه از اين روترها در سال 2012 معرفي شد.

 

استقبال از آينده

 

در آينده استاندارد 802.11ac شک نکنيد. پيگيري ها و فعاليت هاي شرکت‌هاي سازنده سخت‌افزار براي اين استاندارد بخوبي از آينده بازار و تحولات شبکه‌هاي بي‌سيم خبر مي‌دهد و مي‌تواند راه پيش‌رو را ترسيم کند. در 15 نوامبر 2011 شرکت کوال‌کام اولين چيپ‌ست شبکه بي‌سيم با استاندارد802.11ac  را به دست سازندگان سخت‌افزار رساند. در 14 دسامبر 2011 شرکت Redpine Signals اولين فناوري کم‌مصرف مبتني بر استاندارد جديد را براي پردازنده‌هاي اسمارت‌فون‌ها معرفي کرد و انبوه محصولات جديد شرکت‌هاي معروف در CES 2013 نشانه‌هايي از سمت و سوي آينده هستند.

در اين ميان، دغدغه‌ها و نگراني‌هايي از بابت استقبال کاربران و مدت زمان جا افتادن اين استاندارد وجود دارد. چون استاندارد 802.11n هفت سال طول کشيد تا در ميان خانه‌ها و در دست کاربران ديده شد. موسسه IEEE و Wi-Fi Alliance دراين باره مي‌گويند براي استاندارد 802.11ac چنين اتفاقي رخ نخواهد داد؛ چون نياز اينترنت و شبکه‌ها به افزايش پهناي ‌باند و سرعت بيشتر انتقال اطلاعات يک چالش جدي و انکارناپذير براي سال‌هاي آينده است.

در اين استاندارد مي توانيد انواع سرويس هاي آنلاين را به صورت خودکار روي آن تنظيم کنيد. به عنوان مثال بسياري از سرويس هاي پشتيبان گيري و بازيابي روي پهناي باند جديد قابل پياده سازي هستند. برنامه هاي موبايل مي توانند به راحتي با استاندارد جديد سازگاري پيدا کرده و خدمات جديدي به کاربران روي دستگاههاي موبايل بدهند. براي نمونه برنامه هاي سلامت الکترونيک، پرونده هاي الکترونيکي بيماران، ويديوکنفرانس با مطب پزشک يا بيمارستان، اتصال به سرويس هاي بيمارستان براي دريافت اطلاعات و موارد ديگري امکان پذير هستند. يکي ديگر از مصارف 802.11ac در دوربين هاي نظارت تصويري خارج از ساختمان و محيط هاي سربسته است. به هرحال اين استاندارد چشم انداز جديدي را پيش روي کاربران و شرکت ها قرار مي دهد و مي توان منتظر سرويس هاي جديد بي سيم بود.

 به هر حال استاندارد جديد نويد روزهاي خوبي براي شبکه‌هاي بي‌سيم مي‌دهد و براي استقبال از اين استاندارد بايد آماده باشيم

449
۰
۸ اردیبهشت ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم