Active Directory چیست؟

بحث امروز در مورد active directory است،قصد داریم در چند قسمت به پایه این بحث بپردازیم active dirctoryمخفف ADمی باشد در تمام ویندوز های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸ و هم اکنون در ویندوز ۲۰۱۲ شاهد این سرویس مهم هستیم،مدیران برای مدیریت سازمان گسترده خود نیاز به یک قسمت دارند که ان ها را در این قسمت یاری نماید .

این قسمت تمام اطلاعات مهم مانند کاربران ، گروه ها ، کامپیوتر ها ، پرینتر ها و برنامه های کامپیوتری جزءخدمات active dirctoryمی باشد .

active dirctoryدارای یک خاصیتی می باشد که در این خاصیت این قسمت خود به پرس و جو در مورد قسمت های مختلف می پردازد ، در این پرس و جو ادرس های ایمیل همکاران با سازمان داخلی نیز مورد پرس و جو قرار می گیرد .

شما در این قسمت می توانید کنترل بر روی داده ها داشته باشید،این اطلاعات می تواند برای هزاران هزار نفر در یک سازمان باشد . برنامه های مختلفی برای تسهیل در ذخیره سازی اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد،این برنامه به طور کامل کار های اصلی را مدیریت می نمایند ، سرویس active dirctory متمرکز بر روی سرویسی به نامnosمی باشد .

تکامل مایکروسافت با سیستم عامل شبکه یا NOS

این اصطلاح برای توصیف شبکه مورد استفاده قرار می گیرد،که در ان انواع قسمت ها مانند کامپیوتر ها،کاربران و گروه ها،حساب ها قرار دارند حساب ها در یک مخزن اصلی قراردارد.

این مرکز در مدیریت مدیران شبکه قرار دارد .این اطلاعات پس از بررسی و کنترل توسط activedirctoryدر اختیار افراد دیگر سازمان قرار می گیرد .در محیط nosشامل یک یا چند سرور می باشد که توسط nosبه ارائه خدمات می پردازد .
کار هایی مانند احراز هویت ، اختیارات و حساب ها در این قسمت قرار دارد . اولین نسخه ان در سال ۱۹۹۰منتشر شد که ترکیبی از تمام ویژگی های مهم شبکه بود ، در سال ۱۹۹۸به صورت تکامل شده و به یک active dirctoryدر امد .
ساختار Ntیک ساختار مدیریتی کامل می باشد در این قسمت شاهد کنترل داده ها خواهیم بود ویندوز سرور ۲۰۰۸ تکامل یافته است .

اصول اکتیو دایرکتوری

تمام اطلاعات داده ها در یک قسمتی به عنوان active dirctoryقرار می گیرد و طی یک سلسله مراتب ان را به کابران می دهد،تمام ورودی ها به عنوان اشیاء در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد و ما در active dirctoeyدارای یک سلسله مراتب هستیم .

Active dirctoryتوسط دومین کنترل مدیریت می شود . هنگامیکه این قسمت را نصب می کنیم ویژگی ها وقسمت های مهم اکتیو دایرکتوری را شامل می شود و به یاری این قسمت می پردازد.
به شما امکان ساخت و مدیریت قسمت های مختلف و اشیاء مختلف را می دهد . محتوای اشیاء اکتیو دایرکتوری اطلاعات مربوط به اشیاء را توصیف می کند و از جمله وظایف دیگر ان مدیریت file systemودارای شاخص های امنیتی و حقوق applicationو اطلاعات تمام پوشه ها را شامل می شود.

منظور از Domain چیست؟

در هر domain ما چند دامین کنترل را دارا می باشیم ، درون دومین اطلاعات بین کنترل ها رد و بدل می شود این بدان معنی می باشد که اطلاعات بینdcها با هم رد و بدل می شود و هر dcاز dcخبر دارد .
یعنی از تمام اتفاقاتی که برای ان ها افتاده با خبر می باشد هر dcوظیفه احراز هویت تمام قسمت های داخلی خود را به عهده دارد ما دارای مرز های داخلی در سازمان می باشیم برای نمونه بین group policeو dominمرزی وجود دارد .
به طور مثال در صورت اعمال یک policeبر روی یک دامین فقط بر روی همان دامین اعمال می شود و بر سایر دامین ها و قسمت هاعمال نمی شود این یکی از مزایای مهم ان می باشد .

این محیط جزو محیط های حساس شبکه می باشد در صورت از کار افتادن یکی از این قسمت ها ما شاهد نابودی کل شبکه خواهیم بود،نابودی کل شبکه یعنی از بین رفتن تمام کابران،گروه و تنظیمات ان ها و نابودی تمام اطلاعات ذخیره شده می باشد .
این اطلاعات دیگر باز نخواهند گشت و شما را با مشکل رو به رو می کند در پیاده سازی ان بسیار دقت نمایید تا به مشکل بر نخورید وگرنه تمام زمانی که برای پیاده سازی این قسمت ها می گزارید بدون فایده خواهد بود .
قبل از این که هر مرحله رو انجام دهید ان را به صورت کامل چک کنید تا به مشکل نخورد و تمام نکاتی که امکان دارد در اینده اتفاق بیافتد را در نظر بگیرید .

*

پایان قسمت Active Directory چیست؟
در قسمت بعد به موضوع Organizational unit می پردازیم.
موفق باشید

910
۰
۷ تیر ۹۵

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !