بررسی وجود حلقه در شبکه

Loop زمانی به وجود می آید که شما ارتباطات شبکه ای خود یک حلقه داشته باشید به این معنی که یک فریم برای رسیدن به مقصد مشخصی یک حلقه را بارها و بارها طی میکند. گاه طی کردن این حلقه منجر به دیر رسیدن بسته به مقصد و گاه منجر به از بین رفتن بسته می شود.

حال این چرخه میتواند چه تاثیراتی روی شبکه داشته باشد:

یکی از تاثیر های زیاد این حلقه در شبکه اشغال پهنای باند می باشد . گاهی ممکن است این حلقه پهنای باند شبکه شما را تا 100% اشغال کند.در این حالت فریم هایی با عنوان  Broadcast به سوییچ ارسال می شود که سوییچ مجددا این فریم ها را برروی تمامی پورت های خود ارسال می کند. با ادامه این کار حجم عظیمی از ترافیک در شبکه ایجاد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد هر سیستم توانایی برقراری ارتباط را در شبکه از دست می دهد و چراغ های روی سوییچ شما از حالت چشمک زن به روشن ممتد تغییر حالت خواهند داد البته اگر حلقه ایجاد شده در شبکه شکسته شود ظرف چند دقیقه چراغ ها به حالت اولیه باز می گردند.

یکی دیگر از تاثیر های ایجاد حلقه در شبکه بالا بردن CPU سوییچ شما است. سوییچ شما در این زمان به علت ارسال و دریافتهای حجم زیاد از فریم ها و بالا بودن میزان پردازش اطلاعات با بالا رفتن میزان RAM , CPU مواجه شود.

دلایل زیادی برای ایجاد Loop در شبکه وجود دارد مثل اشتباه در کابل کشی ، اشتباه در پیکربندی سوییچ و یک سری دلایل دیگر اما یکی از نکات قابل توجه این است که حلقه ایجاد شده در لایه دو است .

یکی از راهکارهای شرکت سیسکو برای رفع این مشکل پروتکل STP است. این پروتکل به صورت پیش فرض بر روی سوییچ های سیسکو فعال است  و چنانچه شما درشبکه از سوییچ های سیسکو استفاده کنید به صورت پیش فرض از امکان ایجاد حلقه در شبکه شما جلوگیری میکند اما چنانچه قصد دارید ایجاد Loop را در شبکه امتحان کنید باید این پروتکل را غیر فعال کنید.

پیاده سازی یک Loop

در مرحله اول  شما شبکه ای مانند شکل زیر را پیاده سازی کنید .

loop1

در مرحله دوم پروتکل STP  را بر روی سوییچ خود غیر فعال کنید.

loop2

حال میتوانید در عکس زیر تغییرات به وجود آمده در cpu سوییچ خود را مشاهده کنید.

cpu-layer2-loop

برای مقابله با حلقه ایجاد شده راههای متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد فقط به این نکته توجه کنید که تمامی راههای در این مقاله فقط نام برده می شوند و شما می توانید تاثیر آن را بر روی CPU سوییچ تان مشاهده کنید اما چنانچه بر روی پیکربندی سوییچ های سیسکو تسلط کامل دارید می توانید برای پیاده سازی  به لینک منبع مراجعه کنید.

1- استفاده از Plane Policing

 در این روش شما می توانید از Class-Map استفاده کنید . در نمودار زیر تغییر به وجود امده در CPU سوییچ پس از استفاده از این روش را می توانید مشاهده کنید.

cpu-layer2-loop-control-plane

2- استفاده از Storm Control

در این روش شما میتوانید تنظیماتی را بر روی اینترفیس ها انجام دهید که منجر به کنترل ومدیریت پورت در میزان بسته های دریافتی می شود.

cpu-layer2-loop-control-plane-storm-control

3- استفاده از QOS

 در این روش شما با استفاده و اعمال QOS بر روی سوییچ به نحوی برای مقابله با ایجاد حلقه اقدام می کنید.

cpu-control-plane-storm-hw-limiters

در نهایت شما می توانید در عکس زیر نتیجه تمامی مراحل را در یک نمودار مشاهده کنید.

cpu-utilization-all-cases

منبع

1,943
۱ دیدگاه
۱۲ بهمن ۹۲
برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی – پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران