Nas چيست؟

NAS چيست؟
انباره (Storage) ذخيره*سازي متصل به شبكه (NAS) دستگاهي است كه به صورت اشتراكي در شبكه مورد استفاده قرار مي*گيرد. اين دستگاه، با استفاده از NFS (سيستم فايلي شبكه*اي مختص محيط*هاي يونيكسي)، CIFS (سيستم فايلي شبكه*اي مختص محيط*هاي ويندوزي)،FTP ،HTTP و ساير پروتكل*ها با اجزاي شبكه ارتباط برقرار مي*كند. وجود NAS در يك شبكه براي كاربران آن شبكه افزايش كارايي و استقلال از سكو را به ارمغان مي*آورد، گويي كه اين انباره مستقيماً به كامپيوتر خودشان متصل است.

خود دستگاه NAS يك وسيله پرسرعت، كارآمد، تك*منظوره و اختصاصي است كه در قالب يك ماشين يا جعبه عرضه مي*شود. اين دستگاه طوري طراحي شده كه به تنهايي كار كند و نيازهاي خاص ذخيره*سازي سازمان را با استفاده از سيستم عامل و سخت*افزار و نرم*افزار خود در بهترين حالت برآورده سازد. NAS را مي*توان مثل يك
دستگاه plug-and-play در نظر گرفت كه وظيفه آن تأمين نيازمندي*هاي ذخيره*سازي است. اين سيستم*ها با هدف پاسخگويي به نيازهاي خاص در كوتاه*ترين زمان ممكن (به صورت بلادرنگ) طراحي شده*اند. ماشين NAS براي به كارگيري در شبكه*هايي مناسب*تر است كه انواع مختلف سرور و كلاينت در آنها وجود دارند و وظايفي چون پراكسي، فايروال، رسانه جرياني و از اين قبيل را انجام مي*دهند.

در اين مقاله به معرفي دسته*اي از دستگاه*هاي NAS مي*پردازيم به نام <فايلر> كه امكان به اشتراك گذاشتن فايل*ها و داده*ها را ميان انواع متفاوت كلاينت*ها فراهم مي*سازند. در عين حال، مزاياي NAS در مقايسه با SAN (شبكه*هاي موسوم به Storage Area Network) مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

NAS در مقابل SAN
NAS سرنام عبارت NetworkAttached Storage است در حالي كه SAN مخفف Storage Area Network مي*باشد. اين دو تكنولوژي شباهت*هاي بسياري به يكديگر دارند، مثلاً اين كه هر دو بهترين حالت يكپارچگي (consolidation) را تأمين مي*كنند، هر دو به محل ذخيره*سازي داده*ها مركزيت مي*بخشند، و هر دو دسترسي به فايل را در كارآمدترين حالت فراهم مي*سازند. قابليت به اشتراك گذاشتن انباره ذخيره*سازي ميان چند ميزبان، حمايت از سيستم عامل*هاي مختلف، و تفكيك محل ذخيره*سازي از محل اجراي برنامه*ها از ديگر مشتركات اين دو تكنولوژي است. علاوه بر اين، هر دو آن*ها مي*توانند با استفاده از RAID و اجزاي يدكي، آمادگي و يكپارچگي داده*ها را تضمين كنند.

اما تفاوت اين دو تكنولوژي اصولاً در نحوه اتصال آنها به شبكه است. NAS محصولي مشخص و شناخته شده است كه بين application Server و file system مي*نشيند (شكل 1)، در حالي كه SAN يك معماري است كه بر روي سيستم فايلي و ابزارهاي فيزيكي ذخيره*سازي اعمال مي*شود. (شكل2 ) SAN در واقع خودش يك شبكه است، شبكه*اي كه تمام مخازن ذخيره*سازي و سرورها را به هم متصل مي*كند. بنابراين، هر يك از اين دو فناوري، براي تأمين نيازهاي ذخيره*سازي بخش*هاي متفاوت از يك سازمان مورد استفاده قرار مي*گيرد.

nas

*

s50_nas_1_s

NAS براي كاربران شبكه
NAS يك وسيله شبكه* محور است و عموماً به خاطر يكسان*سازي محل ذخيره*سازي داده*هاي كاربران در
شبكه LAN مورد استفاده قرار مي*گيرد. NAS يك راه*حل مناسب ذخيره*سازي است كه دسترسي سريع و مستقيم كاربران به سيستم فايلي را فراهم مي*سازد. استفاده از NAS مشكل معطلي*هايي را بر طرف مي*سازد كه غالباً كاربران براي دسترسي به فايل*هاي موجود در سرورهاي همه منظوره با آن مواجه هستند.

NAS ضمن تأمين امنيت لازم، تمام خدمات فايلي و ذخيره*سازي را از طريق پروتكل*هاي استاندارد شبكه*اي فراهم مي*سازد: TCP/IP براي انتقال داده*ها، Ethernet و Giga Ethernet براي دسترسي مياني، و CIFS ،http، و NFS براي دسترسي به فايل از راه دور. علاوه بر اين، با NAS مي*توان به طور همزمان به كاربران يونيكس و ويندوز سرويس داد و اطلاعات را بين معماري*هاي متفاوت به اشتراك گذاشت. از نظر كاربران شبكه، NAS وسيله*اي است كه دسترسي به فايل را بدون مزاحمت و ايجاد اختلال براي آن*ها مهيا مي*سازد.

اگر چه NAS تا حدودي كارايي را فداي مديريت*پذيري و سادگي مي*كند، اما به هيچ وجه نمي*توان آن را يك فناوري كه در ذات خود تأخير دارد، پنداشت. NAS به كمك گيگابيت اترنت به كارايي بالا و تأخير كوتاه دست يافته و هزاران كاربران را از طريق فقط يك اينترفيس سرويس مي*دهد. بسياري از سيستم*هاي NAS داراي چند اينترفيس هستند و مي*توانند همزمان به چند شبكه متصل شوند. با رشد شبكه و نياز بيشتر به سرعت بالا، NAS بهترين انتخاب براي پاسخ*گويي به برنامه*هايي خواهد شد كه به كارايي بالايي احتياج دارند.

SAN براي اتاق سرورها
SAN ديتا محور است. شبكه*اي است كه براي ذخيره*سازي داده*ها اختصاص داده شده است. SAN برخلاف NAS، جداي از LAN مرسوم است. بنابراين، SAN مي*تواند از ايجاد ترافيك*هاي استاندارد شبكه، به عنوان يك عامل بازدارنده سرعت، جلوگيري كند. SANهاي مبتني برFiber Channel، با بهره*گيري از مزايايي كانال*هاي I/O در يك شبكه اختصاصي جداگانه، سرعت را بهتر و تأخير را كمتر مي*كنند.

SAN با استفاده از روتر، سوييچ و gateway، انتقال داده*ها بين محيط*هاي ناهمگن ذخيره*سازي و سروري را سهولت مي*بخشد. از همين رو، ايجاد يك شبكه ذخيره*سازي نسبتاً دور (در حد 10 كيلومتر) با SAN امكان*پذير است.

معماري SAN براي انتقال داده*هاي بلوكي در بهترين حالت است. در اتاق كامپيوترها، SAN غالباً بهترين انتخاب براي بررسي مسائل پهناي باند، دسترسي به داده*ها، و يكپارچه*سازي است.

با توجه به تفاوت*هاي بنياديني كه بين تكنولوژي و اهداف SAN و NAS وجود دارد، براي انتخاب هر يك بايد تصميم اساسي گرفته شود. هر يك از اين دو را مي*توان براي رفع نيازهاي ذخيره*سازي مورد استفاده قرار داد. البته در آينده ممكن است مرز بين دو تكنولوژي آن چنان روشن نباشد و در يك مجموعه از هر دو روش استفاده شود.
راه*حل*هاي NAS براي نيازهاي امروز شركت*ها
نيازهاي شركت*هاي ISP ،ASP و دات*كام به سيستم*هاي قابل اطمينان، كم*هزينه، و قابل نصب در رك به گسترش راه*حل*هاي NAS كمك خواهد كرد. كاهش هزينه*هاي كادر IT شركت*ها نيز از ديگر دلايل مقبوليت اين راه*حل*ها خواهد بود. از ديد كاربر، اين كه دسترسي به انبوه اطلاعات به صورت بلادرنگ امكان*پذير است، چيز خوشايندي است، و در سمت مديريت، عدم نياز به نيروي متخصص IT. مديريت NAS از طريق يك رابط گرافيكي در مرورگر وب امكان*پذير است.

از آن*جا كه فايلر NAS از قبل براي تأمين نيازهاي ذخيره*سازي تنظيم شده است، اداره آن كار ساده*اي است، و همين امر موجب كاهش خطاهايي مي*شود كه هنگام دستكاري و تنظيم سيستم*ها پيش مي*آيند. به علاوه، از آنجا كه با NAS ظرفيت بيشتري را (نسبت به سرورهاي همه منظوره) به ازاء هر مدير مي*توان اداره كرد، هزينه كل مالكيت (TCO) نيز كاهش مي*يابد.
توسعه سريع، بدون توقف سرويس
شركت*هاي دات*كام و ساير شركت*هاي رو به رشد، همواره در تلاشند تا زيرساخت*هاي IT خود را با فعاليت*هاي پوياي كسب و كار خود همگام نگه دارند. اتكا به سرور يا سرورهاي عمومي در بعضي فعاليت*هاي شركت، شايد ضروري باشد، اما نبايد اين سرورها را با نيازهاي رو به افزون ذخيره*سازي تحت فشار گذاشت. با اضافه كردن ظرفيت ذخيره*سازي در سرورهاي عمومي، قطعاً با توقف سرويس (downtime) مواجه خواهيد شد. وقتي سيستمي را خاموش مي*كنيد تا ظرفيت ذخيره*سازي آن را افزايش دهيد، برنامه*هاي كاربردي شما از كار مي*افتند و اين يعني كاهش بهره*وري.

از سوي ديگر، افزايش ظرفيت ذخيره*سازي با NAS نه تنها ساده است، بلكه بدون ايجاد اختلال در شبكه انجام مي*شود. طي 15 دقيقه مي*توانيد يك فايلر جديد به مجموعه اضافه كنيد بدون اين كه مزاحم كار ديگران بشويد. بيشتر سيستم*هاي پيشرفته NAS مي*توانند <درجا> ظرفيت ذخيره*سازي را افزايش دهند و نيازي به اضافه كردن node جديد به شبكه ندارند. اين بدان معني است كه كاربران به محض نياز به ظرفيت ذخيره*سازي بيشتر، به آن دست خواهند يافت.
رها شدن سرور
با استفاده از فايلر NAS، سرورهاي شما از انجام عمليات پرمصرف و زمان*بر فايلينيگ خلاص شده و بدين ترتيب، مي*توانند با توان بيشتر به پردازش داده*ها بپردازند. اگر سرور عمومي خود را براي انجام عمليات فايلينگ (علاوه بر اعمال ديگر) اختصاص داده باشيد، خواهيد ديد كه فشار زيادي روي آن وارد مي*آيد، به طوري كه عملاً از انجام ساير وظايف خود (مثل ارسال و دريافت email يا اداره برنامه*ها) باز مي*ماند.

اشتراك داده*ها و اتصال Multi-OS
شركت*هاي رو به توسعه يا شركت*هايي كه در پي ادغام با شركت*هاي ديگر هستند، بدون شك با وضعيت ناهمگن بودن محيط*ها و سيستم عامل*ها مواجه خواهند شد. در چنين شرايطي، سيستم NAS مي*تواند پاسخگوي اين چالش باشد، چرا كه توانايي كار با دو سيستم اصلي NFS و CIFS را دارد. يكي از توانايي*هاي غير قابل
انكار NAS حمايت آن از اين پروتكل*ها و قابليت به اشتراك*گذاري داده*ها بين سكوهاي مختلف است. با توجه به اين كه روز به روز استفاده شركت*ها از فايل*هاي حجيم در برنامه*ها (نظير فايل*هاي صوتي-تصويري) بيشتر مي*شود، اين ويژگي NAS اهميت فوق*العاده*اي دارد.

بهبود زيرساخت*هاي موجود
با افزودن NAS به شبكه، دانش و مهارت مديريتي خود را بالاتر برده و به ارتقا شبكه كمك مي*كنيد. به كار بستن NAS در هر كجا از شبكه كه نياز آن احساس مي*شود امكان*پذير است. NAS را مي*توان با ابزارهاي مديريتي بزرگ*تري چون Microsoft Management Consol ،Tivoli و HP OpenView نيز تلفيق كرد. و ديگر اين كه NAS نيازي به مجوزهاي پرهزينه سيستم عامل شبكه (NOS) ندارد.

1,543
۲ دیدگاه
۳ تیر ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

  • من دیروز وسط جلسه امتحان سرچ کردم ؛ ۴ نمره از این مطلب نوشتم؛
    دستتون درد نکنه؛

  • تجهیزات شبکه میکروتیک
    شهریور ۲۰, ۱۳۹۵

    تجهیزات سیسکو عالی هستند ولی اگر تجهیزات میکروتیک رو هم امتحان کنید بد نیست