Native VLAN در سیسکو

Native VLAN در سیسکو

Native VLAN  در شبکه هایی که از سوییچ های سیسکو تشکیل شده است زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که شما در شبکه Vlan خاصی را به عنوان Vlan فعال مشخص کنید. برای توضیح بهتر به تصویر زیر توجه کنید:

*

Native Vlan

*

در تصویر بالا شما مشاهده میکنید که در شبکه مورد نظر ما 2 Vlan با نامهای 100 و 200 وجود دارد. ارتباط بین دو سوییچ از نوع ترانک تعریف شده است تا تمامی سیستم ها در هر دو Vlan توانایی برقراری ارتباط به یکدیگر را داشته باشند.

به تصویر توجه کنید چنانچه PC3 از Vlan200 بخواهد با PC5 از همان Vlan ارتباط برقرار کنید پکت هایی که از PC3 خارج میشوند زمانی که به اولین سوییچ میرسد برای عبور از مسیری که ترانک شده است باید تگ دار شود به این معنی که بسته ها تگ هایی که نمایش دهنده نوع Vlan است را با خود دارند تا زمان عبور از اینترفیس ترانک و رسیدن به مقصد برای سوییچ سمت مقصد مشخص باشد که این بسته مربوط به کدام Vlan است. این روال ارسال بسته ها در اینترفیس های ترانک است.

حال به این موضوع توجه کنید که شما در شبکه چند Vlan دارید که اکثر سیستم ها و تراکنش هایی که به سوییچ ها میرسد مربوط به یک Vlan است یا به عبارتی بیشترین تگ ها مربوط به یک Vlan است در این شبکه شما میتوانید از Native VLAN استفاده کنید.

Native VLAN امکانی است که به شما میتواند کمک کند. در این شبکه VLAN که بیشترین تراکنش را دارد به عنوان Native VLAN مشخص میگردد و از این پس تمامی بسته های مربوط به آن VLAN دیگر تگ دریافت نمیکنند آنها در سمت مقصد مشخص می گردد که چنانچه بسته ای بدون تگ دریافت شد مربوط به Native VLAN است.

کانفیگ Native VLAN

برای کانفیگ Native VLAN شما باید کامند زیر را برای اینترفیس که ترانک شده است به همراه شماره Vlan مورد نظر را در انتهای کامند اعمال کنید.

*

22

*

2,339
۳ دیدگاه
۲ دی ۹۴

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

 • درود ادب
  ممنونم از مطالب جالب و آموزنده شما
  بنده در مورد ارتباط بین VLAN هام مشکل دارم یعنی 3 تا 2950 دارم که دو عدد در یک VLAN هستن ویکی هر سه VLAN روی آن هست VLAN 1 برای سرور هام گذاشتم که آن 2 تا VLAN باید باهاش ارتباط داشته باشند
  VLAN 2 مال یک ساختمان هست VLAN 3 هم برای یک ساختمان حالا مشکل در ارتباط دادن بین این VLAN ها رادارم البته یک روتر 2800هم دارم اگر لطف بفرمائید و راهنمایی کنید ممنون میشوم

  • فرزانه تقدیسی
   خرداد ۵, ۱۳۹۵

   با سلام
   ارتباط بین سوییچ ها را از نوع ترانک تعریف کنید تا امکان ارتباط وجود داشته باشد اما اگر قصد برقراری ارتباط بین سیستم های مربوط به یک Vlan با سایر Vlan ها را دارید باید از روتینگ استفاده کنید.

 • حسین عباسی
  آذر ۲۹, ۱۳۹۵

  سلام
  کار در قسمت cli پکت تریسر رو از کجا میتونم یاد بگیرم؟ کتاب یا جزوه اگه سراغ دارید ممنون میشم معرفی کنید