ZFS File System چیست؟

ZFS مخفف Zettabyte File System می باشد. ZFS فایل سیستمی است که اولین بار توسط شرکت سان مایکروسیستمز برای سیستم‌عامل Solaris طراحی شد. ZFS با انقلابی جدید در دنیای File System ها توانست مسیر مدیریت File System ها را تغییر دهد.ZFS علاوه بر نیرومندی، مقیاس پذیری و مدیریت آسان، دارای ویژگی ها و مزایایی می باشد که در هیچ یک از File System های بکار رفته در تجهیزاتی از قبیل NetApp، EMC، HP و غیره ارائه نشده است.ZFS قابلیت‌های زیادی دارد که از آن یک File System مدرن ساخته است. برخی از این قابلیت‌ها عبارتند از: پشتیبانی از ظرفیت های بسیار بالا برای محیط ذخیره‌سازی، محافظت از اطلاعات در برابر آسیب‌دیدگی، پشتیبانی از SnapShot، سهمیه‌بندی دیسک، رمزنگاری اطلاعات، فشرده‌سازی اطلاعات (Compression)، جلوگیری از ذخیره داده های تکراری بر روی دیسک (Deduplication)، و …

در حال حاضر اکثر سیستم‌ عامل‌ های مدرن مانند Solaris، Freebsd ، لینوکس و … از ZFS پشتیبانی می‌ کنند.

*

ZFS تفاوت قابل توجهی با File System های ارائه شده ی قبل از خود دارد و حتی بیشتر از یک File System می باشد. ZFS قوانین و نقش های سنتی جداگانه مدیریت Volume و File System را ادغام کرده و یک File System یکپارچه با مزایای منحصر بفرد ارائه می دهد.File System قسمتی از ساختار دیسک می باشد. File System های قدیمی، در یک زمان فقط امکان پیاده سازی برروی یک دیسک را دارند؛ لذا در صورت وجود دو دیسک، دو File System مجزا نیز ایجاد خواهد شد. که این مسئله با استفاده از RAID سخت افزاری و با ایجاد دیسک های منطقی، قابل پیاده سازی است.

*

اما ترکیب volume manager و ZFS این مشکل را به طور کامل مرتفع کرده و امکان ایجاد چندین File System مشترک در یک Pool ذخیره سازی را بدون نیاز به RAID Controller سخت افزاری فراهم می آورد. یکی از بزرگترین مزایای ZFS، اطلاع از File System لایه فیزیکی دیسک ها می باشد و همچنین قابلیت گسترش خودکار با اضافه شدن هارد دیسک به Pool را دارا می باشد.

562
۰
۱۴ تیر ۹۴
برچسب ها :

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !