اوبونتو موبايل

مجله شبکه – کانونيکال، حامی و ناشر لينوکس اوبونتو، همانطور که وعده داده‌بود نسخه‌ای ويژه از اين سيستم‌عامل را برای ‏دستگاه‌های موبايل آماده کرد.
اين سيستم‌عامل موبايل هنوز مرحله «پيش‌نمونه» يا اصطلاحاً Preview را طی می‌کند و نسخه‌ای از آن موسوم به Touch Developer Preview بيشتر برای ارائه به توسعه‌دهندگان و فراهم آوردن زمان کافی جهت ساختن برنامه‌های سازگار با آن روز 21 فوريه بر روی اسمارت‌فون‌های Galaxy Nexus و Nexus 4 قابل دانلود خواهد بود. پس بديهی است که تا پيش از انتشار يک نسخه پايدار، نصب آن به‌عنوان سيستم‌عامل اصلی برای عموم پيشنهاد نمی‌شود. به‌گفته کانونيکال، نسخه ديگری از ابونتوی موبايل نيز اکتبر امسال برای دوست‌داران اين سيستم‌عامل منتشر خواهدشد تا با ساختار و امکانات کلی‌اش آشنا شوند.
un
پت مگ‌گووان که عهده‌دار يکپارچه‌سازی فازهای گوناگون اين پروژه است می‌گويد، سکوی جديدشان طيف وسيعی از دستگاه‌های موبايل با نمايشگرها و وضوح‌های گوناگون را پشتيبانی می‌کند. او می‌افزايد، برای توسعه‌دهندگانی که قبلاً تجربه ساخت برنامه‌های موبايل را داشته‌اند، پياده‌سازی اوبونتو روی هندست‌ها تقريباً ساده خواهدبود. کانونيکال همچنين قصد دارد نسخه جديد اوبونتو را طوری طراحی کند که با همه دستگاه‌ها، چه گوشی‌ همراه، چه کامپيوتر دسکتاپ، و چه تلويزيون سازگار باشد و توسعه‌دهندگان ناچار نباشند برنامه‌های‌شان را روی سکوهای مختلف کامپايل کنند يا برای هر يک برنامه‌ای مجزا بسازند.

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم