تکنولوژی ذخیره سازی-قسمت سوم

Nasمخفف عبارت network attached storage است در حالیکه sanمخفف storage area networkمی باشد،این دو تکنولوژی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند،مثلا که هر دو بهترین یکپارچگی را تامین می کنند،هر دو به محل ذخیره سازی داده مرکزیت دارند و هر دو دسترسی به فایل را در کارامد ترین حالت فراهم می کند،قابلیت به اشتراک گزاری ذخیره سازی میان چند میزبان حمایت از سیستم عامل های مختلف و تفکیک محل ذخیره سازی  از محل اجرای برنامه ها از دیگر مشترکات این دو تکنولوژی می باشد ، تفاوت این دو تکنولوژی در نحوه اتصال ان ها به شبکه می باشد با امکاناتی که دارند می توانند داده ها را تضمین نمایند .

Nas محصولی شناخته شده می باشد که بین application serverوfile systemمی نشیند،در حالیکه sanیک معماری است که بر روی سیستم فایلی و ابزار های فیزیکی ذخیره سازی اعمال می شود،sanدر واقع خودش یک نوع شبکه می باشد.

sanیک مجموعه از دستگاه های می باشد که به خودی خود شبکه ای برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شود،در حالیکهnasها یک یا چند هاردیسک می باشد که با یک سیستم عامل ساده در شبکه قادر به دسترسی می باشد .

با توجه به این اختلافات بین این دو دستگاه باید با توجه به اهداف و نیاز های خود نوع ذخیره سازی را انتخاب نمایید.در اینده نزدیک بین این دو تکنولوژی بسیار کاهش پیدا می کند در حدی که قابل شناسایی نباشد ،در مواردی می توان از هر دو تکنولوژی با هم استفاده کرد .

در بعضی موارد هم به تمام پروتکل هایی که هر دوی این تکنولوژی ها دارند استفاد نمایید برای این کار نیاز دارید ان ها را با هم ترکیب نمایید،در این حال هم از مزایای san یا bloke leve access استفاده کنید و هم ازمزایای nasیا  file level accessاستفاده کنید .این حالت بهترین حالت ممکن می باشد .

قبل از اختراع san storage  سازمان ها از دستگاه های دیگری برای کار خودشان استفاده می کردند . این دستگاه هارا با نامdas می شناسند . dasمخففdirect attached storegمی باشد . برخی سازمان ها هنوز نیز از ین تکنولوژی استفاده می نمایند دلیل استفاده از این دستگاه ها به علت هزینه پایین و پیاده سازی ساده تر نسبت به تجهیزات sanاست.

برخی مواقع اتفاق می افتد که مردم دو تکنولوژی قبلی را اشتباه بکنند . برای اینکه این دو را از هم اشتباه نگیرید می توانید به توضیح خلاصه من توجه کنید.san یک مجموعه از دستگاه ها می باشد که به خودی خود شبکه ای برای ذخیره سازی اطلاعات ایجاد می کند،در حالیکه nasها فقط یک یا چندین دستگاه هاردیسک  می باشند که با یک سیستم عامل ساده در شبکه قابل دسترس می باشند و هیچگونه پیچیدگی خاصی در ان ها وجود ندارد .

*

تکنولوژی san چیست؟

در ابن تکنولوژی فضای hostingمنحصر به یک سرور نخواهد بود و اطلاعات بر روی hard dirverداخلی ذخیره نمی شود .این تکنولوژی قابلت گسترش فضا و پهنای باند مصرفی را ایجاد می کند به دلیل استفاده از سرور های مختلف که شبکه ذخیره داده ها را کنترل می کند .

Hostingنیاز امروز کاربران اینترنتی می باشد . برای این منظور از سرویس های san می توانید استفاده نمایید .

*

San چیست؟

این تکنولوژی دیتا محور می باشد . شبکه ای است که برای ذخیره سازی داده ها اختصاص داده شده است .این تکنولوژی می تواند از ترافیک های شبکه جلوگیری نماید ، باعث سرعت بالا و تاخیر کم می شود .

برای ایجاد یک شبکه از راه دور در حدود ۱۰ کیلومتر یا این تکنولوژی می توانید ان را پیاده سازی نمایید،این تکنولوژی برای انتفال داده به صورت بلوکی مناسب می باشد . برای بررسی پهنای باند و دسترسی به داده ها و یکپارچه سازی  بهترین دستگاه می باشد .

برای مشترک کردن یا sharing می توان از این تکنولوژی استفاده نمود،این کار باعث مدیریت اسان تر می شود .قابلیت بعدی این سیستم انعتاف پذیری  است .

پایان قسمت سوم تکنولوژی ذخیره سازی

673
۰
۲۱ خرداد ۹۵

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !