تکنولوژی های ذخیره سازی-قسمت اول

امروز در مورد یک تکنولوژی جدید سخت افزاری می خواهیم صحبت کنیم،توجه تمام دوستان را به این بخش جذب می نمایم.در قسمت قبل توضیحات مفصلی در مورد ذخیره سازی اطلاعات دادیم ،به دلیل این که این بحث بسیار گسترده می باشد ان را به چندین قسمت تقسیم کردیم .

*

بحث این مقاله در مورد تجهیزات سخت افزاری اطلاعات می باشد .انواع روش های ذخیره سازی اطلاعات به شرح زیر است :

۱-das

۲-nas

۳-san

اولین تکنولوژی که میخواهم توضیح بدهم در مورد dasمی باشد ، این تکنولوژی مخفف dirct attached storage و به سیستمی گفته می شود که در ان storage مستقیما به سرور متصل می شود یا از طریق ایستگاه های کاری متصل می گردد.یک هارد توسط یکی از interfaceهای مشهور همانند sata ,ide,scsiبه سیستم متصل می گردد ، می توان یک dasرا تشکیل داد همچنین مجموعه ای از هارد ها که توسط یک کنترلر internet یا Externalبه کامپیوتر وصل می شود شکل مشخص تری از تکنولوژی dasمی باشد .

کاربرد ها:

با استفاده از dasتوان اکثر کارهای معمول از قبیل فایل سرور وب سرور ایمیل سرور و database را انجام داد، چنانچه مورد استفاده از حد معمول فراتر رود و حجم اطلاعات افزایش یابد باید سراغ روش های دیگر رفت،در سیستم جاری سازمان ها از dasبرای موارد فایل سروری استفاده می شود و در کاربردی های دیگر نظیر نگهداری فایل های صدا از مدت ها پیش dasکاربرد فراوانی داشته است .

Nasچیست؟

دستگاهی است که به صورت اشتراکی در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد .این دستگاه با استفاده از nfs(سیستم فایلی شبکه ای مختص یونیکس )و cifs(سیستم فایلی شبکه مختص محیطه های ویندوزی )و ftpوhttpو سایر پروتکل های با اجزای شبکه ارتباط برقرار می کند .گویی که این تکنولوژی مستقیما به کامپیوترخودشان متصل شده است ، استفاده از Nasباعث کم شدن وقت دسترسی به فایل های مرکزی را می دهد ، یعنی سرعت دسترسی را افزایش می دهد .

خود nasوسیله پرسرعت ،مفید و اختصاصی می باشد ، که در دو حالت ماشین و جعبه عرضه میشود .این دستگاه برای انجام وظایف خود به تنهایی کار می کند ، این تکنولوژی با استفاده از سخت افرار ، نرم افزار و سیستم عامل خود به راحتی نیاز های کاربران را رفع می نماید .

این دستگاه وظیفه تامین نیاز های ذخیره سازی را فراهم می کند، وظایفی دیگر را نیز انجام میدهد از جمله این وظایف به فایروال و پراکسی می توان اشاره کرد .

پایان قسمت اول

موفق باشید

908
۰
۲۱ خرداد ۹۵

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !