جداول موجود در سوییچ

سوئیچ های معمولی در لایه 2 کار می کند و یک دیوایس در این لایه است. در سوئیچ های لایه 2 از مک آدرس و پورت استفاده می شود، در واقع مک آدرس به پورت نظیر می شود و سوئیچ های لایه 2 درکی از لایه بالاتر یا آیپی ندارند. سوئیچ هایی هستند که در لایه 3 کار می کنند و به عنوان سوئیچ های لایه 3 شناخته شده اند. سوئیچ های لایه 3 درک درستی از آیپی دارند.

Broadcast Domain و Collision Domain

همانطور که می دانید تمام اینترفیس های یک سوئیچ در یک Broadcast Domain قرار می گیرند حال آنکه هر کدام از اینترفیس های یک سوئیچ یک Collision Domain جداگانه درست می کنند.

CAM و TCAM

در سوئیچ ها از دو جدول استفاده می شود.

  • CAM Table مخفف Content Addressable Memory Table
  • TCAM Table مخفف Ternary Content Addressable Memory Table

در یک سوئیچ مک آدرس کامپیوتر ها و دیوایس ها به شماره پورت سوئیچ نظیر می شود و با این کار مشخص می شود که روی یک پورت چه مک آدرس هایی وجود دارد. این اطلاعات به همراه زمان Time Stamp در جدول CAM Table ذخیره می شوند. در جدول TCAM اطلاعات بیشتری نسبت به جدول CAM وجود دارد.

CAM Table

نمای گرافیکی یک CAM Table بصورت زیر است.

 cma

در جدول CAM Table مک آدرس ها به شماره پورت سوئیچ نظیر می شوند.

شکل زیر را در نظر بگیرید.

 topology

وارد CLI سوئیچ شوید و دستور زیر را بزنید.

 cli

با این دستور جدول CAM Table سوئیچ نمایش داده می شود. مشاهده می شود که مک آدرس دو کامپیوتر در جدول به پورت ها نظیر شده اند.

TCAM Table

نمای گرافیکی یک TCAM Table بصورت زیر است.

tcam

جدول TCAM از سه بخش تشکیل شده است.

  • Masks
  • Value
  • Result

در جدول TCAM با access-list ها سروکار داریم. همانطور که مشاهده می کند در بخش Result از جدول TCAM فریم ها می توانند accept یا deny شوند.

  • Mask و value هر دو 134 بیتی هستند.
  • Value اطلاعات مربوط به پروتکل ها و آیپی ها را در خود نگه می دارد.
  • Result هم اجازه یا عدم اجازه به اجرای acl روی اینترفیس مربوطه را می دهد. در صورت اجازه دادن برابر permit است در غیر اینصورت deny می شود.

1,863
۱ دیدگاه
۱۴ بهمن ۹۲

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم