درباره درباره Microsoft Lync Server 2010

معرفی نسل بعدی زیرساخت ارتباطی یکپارچه مایکروسافت  Microsoft Lync Server 2010

زیرساختی که خود مایکروسافت ادعا کرده است که قادر است کاربران را در همه وقت، همه جا و به هرطریقی به یکدیگر متصل کند!

.این زیر ساخت با نام Microsoft Lync معرفی شده است که در واقع یک نام تجاری جدید است برای محصولاتی که با نام های Communications Server, Communication Online و یا Communicator شناخته می شوند. نسخه قبلی این نرم افزار با نام Microsoft Office Communications Server 2007 R2 عرضه شده بود و تاریخچه آن برمی گردد به نسخه ۲۰۰۳ عرضه شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۰۳

اگر با نسخه های قدیمی این نرم افزار (Office Communications Server) کار کرده باشید میدانید که این نرم افزار در کنار Microsoft Exchange امکان استفاده از Instance Messaging و یا امکاناتی نظیر VoIP, Video Conferencing را برای کاربران شبکه فراهم می نماید؛ بعنوان مثال می توان با راه اندازی آن امکان استفاده از Windows Messenger ، Desktop Sharing, Persistent Group Chat و یا امکاناتی نظیر VoIP, Video Conferencing را برای کاربران شبکه فراهم می نمود.

از جمله امکانات دیگری که در نسخه جدید یا همان Lync Server 2010 مورد توجه می باشند عبارتند از :

25

افزایش قابلیتهای ارتباطی :

در نسخه جدید قابلیتهای زیادی در جهت بهبود کارآیی ارتباط فراهم شده از جمله

  • فراهم نمودن امکان ادامه تماس، انتقال، نگه داشتن و … درصورت قطعی ارتباط (Voice Resiliency
  • امکان تعیین نحوه ارتباط و تعداد تماس مجاز با توجه به پهنای باند ارتباطی (Call Admission Control)؛ بعنوان مثال با استفاده از آن می توان ترافیک صوتی را از طریق WAN و ترافیک تصویری را از طریق Internet هدایت نمود تا پهنای باند موجود با مدیریت کامل و بهینه مورد استفاده قرار گیرد،
  • نگه داشتن تماس و امکان ادامه آن از یک دستگاه دیگر (Call Park
  • امکان تماس با پلیس و ارائه جزئیات در خصوص محل تماس گیرنده (E.911 – البته فقط مخصوص US می باشد)،
  • اتصال پشتیبانی از بیشتر سیستمهای ارتباطی بصورت اشتراکی نظیر desk phones, Bluetooth headsets, video conferencing units و … (Common Area Phones) که امروزه در بیشتر سازمانها مورد توجه قرار گرفته است،
  • و ….

مدیریت پهنای باند

همانطوریکه گفته شد، با اضافه شدن امکان Call Admission Control به سهولت می توان پهنای باند مصرفی را مدیریت نمود و مطمئن بود که تماس برقرار شده از پهنای باند کافی برخوردار هستند.

بهبود قابلیهای مانیتوریگ

با استفاده از دشبوردهای مدیریتی جدید می توان بصورت کامل وضعیت کاری سرور را زیر نظر گرفت.

سهولت نصب نرم افزار

در این ویرایش جدید روش نصب با کاهش تنظیمات بسیار راحت تر شده و نیز با ارئه ابزارهای جانبی، مدیر شبکه قادر خواهد بود که Plan خود را پس از طراحی به سرور انتقال داده و تغییرات بصورت خودکار در سرور اعمال گردد.

مدیریت بهتر سرور

در Lync Server 2010 قابلیتهای جدید مدیریتی افزوده شده که کار با سرور را به نحو چشمگیری ساده کرده است. دیگر از آن محیط مدیریتی یک شکل مایکروسافت (MMC) خبری نیست و Microsoft Silverlight 4 جایگزین آن شده است، در واقع این محیط با استفاده از قابلیت های Windows PowerShell درگاهی جهت انجام وظایف مدیریتی را فراهم نموده است. با استفاده از Web Browser ، دیگر مدیر شبکه محدود نبوده و می تواند از هر سیستمی به Control Panel سرور متصل گردد.

یکپارچگی با شرپوینت

و اما مهمترین ویژگی این بستر جدید امکان یکپارچه شدن با مجموعه محصولات Microsoft Office و البته Microsoft SharePoint است.

با استفاده از این قابلیت کاربران نه تنها از امکاناتی نظیر کنفرانس، چت و … برخواردار شده بلکه با استفاده از ابزار کلاینتی Lync 2010 می توانند بر روی اطلاعات کاربران شرپوینت (Skill, Contact info, …) جستجو کرده و مستقیما از طریق همان نرم افزار Lync 2010 به آنها دسترسی پیدا کنند، یا ازطریق قابلیت Presence Information در پروفایل هر کاربر به راحتی می توان در صورت Online بودن، با او چت و یا ویدئو کنفرانس داشته باشیم.

کاربران Mobile شامل Windows Mobile, Symbian, Blackberry, iPhoneو یا حتی کاربران Mac نیز از طریق Interface های فراهم شده قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر می باشند.

همچنین در صورت نیاز امکان برخورداری از چت در محیط وب نیز برای این نرم افزار بصورت یک Web App فراهم شده است که با استفاده از تکنولوژی Microsoft Silverligh فضایی کاملا پویا و Interactive را نمایان ساخته است. انجام عملیات های از قبیل Chat, Phone Call, Desktop Sharing , Program Sharing, Whiteboard و … به سهولت در این محیط امکان پذیر است.

26

امکاناتی که در اینجا معرفی شد تنها گوشه از قابلیت های فراوان این زیرساخت جدید برای ارتباط بین کاربران است، اگر به این نرم افزار و قابلیت های جالب آن علاقه مند هستید توصیه میکنم حتما مطالب مربوط به آن در سایت Microsoft و آدرس های لیست شده در قسمت منابع را مطالعه نمایید.

منبع

657
۱ دیدگاه
۱۵ تیر ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

  • سلام . ممنون.
    فقط اگر بخواهم نسخه اصلی رو راه اندازی کنم ، لایسنس از کجا باید بگیرم؟