عملکرد پروتکل OSPF

برای درک عمیق پروتکل OSPF لازم است که دوره ccnp routing را پشت سر بگذارید و یا مفاهیم این دوره را مطالعه کنید. از اونجا که در حال حاضر به مفاهیم دوره ccna پرداخته می شود به توضیح مختصری از پروتکل OSPF اکتفا می کنیم.

در پروتکل OSPF ما باید عمل ناحیه بندی را انجام دهیم. همانند پروتکل rip مشخص می کنیم که هر روتر به چه شبکه هایی مستقیما متصل است اما در اینجا باید با توجه به ناحیه بندی که انجام داده ایم مشخص کنیم که این شبکه در کدام ناحیه قرار دارد. اتصال بانک را اگر بخواهیم مثال بزنیم به این صورت فرض کنید که در هر استان تمامی شعب بانک به یک روتر هسته متصل می باشد و تمامی روتر هسته به یک روتر اصلی در شبکه بانک تهران متصل می باشد. نواحی به این صورت است که روتر اصلی در تهران در ناحیه ۰  و روتر هسته در هر استان به همراه زیر مجموعه هایش در ناحیه ۱ و  استان دیگر در ناحیه ۲ و …. به این صورت ادامه دارد. به روتر هسته هر استان که هم در ناحیه خود و هم در ناحیه روتر اصلی که در تهران است متصل هستند ABR گفته می شود. و به روتر که در تهران است و روتر اصلی می باشد که روتری است که همه روترهای هسته استان ها به آن متصل می باشند روتر DR گفته می شود.

در پروتکل OSPF در هر روتر دو جدول وجود دارد. جدول روت و جدول توپولوژی.  در جدول روت همانند تمامی جداول روت دیگر بهترین مسیر ممکن وجود دارد  اما در جدول توپولوژی تمامی مسیرهای ممکن وجود دارند. مزیت این جدول این است که اگر بهترین مسیر انتخاب شده در جدول روت با مشکل مواجه شد در جدول توپولوژی تمامی مسیرهای ممکن لیست شده اند و با یک محاسبه بهترین مسیر بعدی انتخاب می شود.

در یک ناحیه جدول روت روترها متفاوت ولی جدول توپولوژی آنها یکسان می باشد. به زودی در یک فیلم آموزشی نحوه راه اندازی پروتکل OSPF را برای شما آماده می کنیم.

منبع :  نتورک لاین

1,221
۱ دیدگاه
۲۵ خرداد ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

  • salam,khobin khanome taghdisi.mikhastam beporsam shoma madrak ccna va ccnp az koja va chetori gereftin?mamnon misham bem etela bedin,akhe niaz daram be donestanesh